Praha po roce uvítá plochodrážní naděje. V SGP2 pojedou i dva Češi

V pátek odstartuje pražský svátek ploché dráhy prvním letošním podnikem MS do 21 na krátké ploché dráze, které se jezdí pod hlavičkou SGP2

Plochodrážní hvězdy budoucnosti čeká v Praze na Markétě od 19:00 první ze tří závodů, které určí jméno letošního juniorského světového šampiona. SGP2 je součástí vize globálního promotéra Warner Bros. Discovery Sports s cílem pozvednout budoucí hvězdy tohoto sportu a přivést juniorské závody na nejlepší světové dráhy. Po Břevnově bude následovat druhý závod 23. června v polském Gorzowě a 15. září se rozhodne o titulu v dánském Vojensu.

Jako obhájce titulu přijíždí do Česka polský závodník Mateusz Cierniak. O nejvyšší pocty bude před domácími fanoušky znovu bojovat Petr Chlupáč.. Jeho loňský kolega v SGP2 Daniel Klíma se vrací jako pražská divoká karta. Ze sestavy 2022 se do seriálu SGP2 vrací také švédská dvojice Casper Henriksson a Gustav Grahn. Jenže Grahn do Prahy nakonec nedorazí, protože utrpěl v domácí lize zlomeninu zápěstí. Vzhledem k tomu, že první náhradník Nazar Parnitskij z Ukrajiny má rovněž zlomené zápěstí, které si přivodil během kvalifikace SGP2 v Pardubicích, nastoupí v Praze jako druhý náhradník Brit Anders Rowe.

Mezi nováčky v šampionátu patří Polák Bartlomiej Kowalski, který dokázal v nedávné polské "velké" Grand Prix ve Varšavě vyhrát rozjížďku. Švéd Philip Hellstrom-Bangs se vrací na světovou scénu dva roky po svém nezapomenutelném vystoupení na finále Ploché dráhy národů v Manchesteru. Tam se utkal s nejlepšími světovými jezdci, závodil sám za svou zemi po zranění starších týmových kolegů Jacoba Thorssella a Pontuse Aspgrena a získal si srdce nejen britského publika.

Německý seniorský šampion Norick Blodorn a australský šampion do 21 let Keynan Rew doufají, že se po kvalifikaci do kompletního seriálu objeví jako uchazeči o titul, byť loni působili jako náhradníci. Dánové sledují řadu talentovaných nováčků, Emil Breum a Esben Hjerrild vyhráli kvalifikační závody SGP2 a připojil se k nim také Nicolai Heiselberg.

Nor Mathias Pollestad se zapisuje do historie jako první jezdec, který reprezentuje svou zemi v této fázi mistrovství světa MS do 21 let od roku 1994, kdy Rune Holta (dnes nositel polského občanství) získal ve finále stříbro. V SGP2 debutují také polský závodník Damian Ratajczak - produkt pověstné akademie v Lešně - a slovinský nadějný jezdec Anze Grmek

Startovní listina SGP2 v Praze:

161 Emil Breum (Dánsko)
27 KeynanRew (Austrálie)
94 EsbenHjerrild (Dánsko)
33 NorickBlödorn (Německo)
243 Philip Hellström-Bängs (Švédsko)
302 Bartłomiej Kowalski (Polsko)
842 Mateusz Cierniak (Polsko)
43 Casper Henriksson (Švédsko)
140 Francis Gusts (Lotyšsko)
63 Nicolai Heiselberg (Dánsko)
118 Gustav Grahn (Švédsko)
523 Damian Ratajczak (Polsko)
999 Mathias Pollestad (Norsko)
226 Anže Grmek (Slovinsko)
44 Petr Chlupáč (Česká republika)
16 Daniel Klíma (Česká republika)
17 Jaroslav Vaníček (Česká republika)
18 Matouš Kameník (Česká republika)

Foto: Warner Bros. Discovery Sports Events

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.