Už čtvrtý vyřazený. Zranění nepustí do Velké ceny Argentiny ani Oliveiru

Miguel Oliveira je dalším závodníkem, kterému nebude umožněno nastoupit do motocyklové Velké ceny Argentiny na okruhu Termas de Río Hondo. Pondělní vyšetření v Lisabonu totiž odhalila další zranění.

"Magnetická rezonance potvrdila pozdezření, které jsme měli už poté, co jsme podstoupili zdravotní prohlídku na okruhu. Bylo zjištěno, že mám poraněné šlachy zevních rotátorů pravé nohy. To mi brání nejenom v chůzi, ale také v jízdě na motorce a v náklonech do zatáček. Je to zranění, které nejde operovat. Ve zotavení zde pomáhá pouze odpočinek. Proto v Argentině nepojedu," napsal Oliveira na svých sociálních sítích.

Zranění si Portugalec přivodil při incidentu, který se odehrál během třetího kola nedělního závodu ve třetí zatáčce. Vše začalo, když čtvrtý Marc Márquez zablokoval přední kolo při brzdění. Zatímco do Jorgeho Martína jenom lehce ťuknul, Miguela Oliveiru ze druhého místa sestřelil a ukončil tak nejen jeho závod, ale i ten svůj. Původní zprávy hovořily o tom, že Oliveira má pouze pohmožděnou pravou nohu a do Velké ceny Argentiny nastoupí. Nakonec je ale vše jinak.

Oliveira je už čtvrtým jezdcem, kterému zabrání ve startu při Velké ceně Argentiny zranění. Kromě něj nepojedou ani Marc Márquez, Enea Bastianini a Pol Espargaró. Zatímco Márquez si při incidentu s Oliveirou zlomil první záprstní kůstku na palci pravé ruky, Bastianini utrpěl zlomeninu lopatky po kolizi s Lucou Marinim při sobotním sprintu. Pro Pola Espargara skončil úvodní víkend sezony již po druhém volném tréninku, kdy si při tvrdém pádu pohmoždil plíce a rovněž si zlomil hřbetní obratel a čelist.

Bez zranění navíc neodjížděl z Portimaa ani Jorge Martín. Jezdec stáje Pramac sice po incidentu s Márquezem pokračoval v závodě, při zmíněné kolizi si ale poranil kotník a také si zlomil palec na pravé noze. Později nakonec i on upadl. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by Martín neměl v Argentině startovat.

"Lazary" najdeme ale také v nižších kubaturách. Ve třídě Moto 3 si zlomil kotník Joel Kelso poté, co po průjezdu cílem nezaregistroval oslavujícího Daniela Holgada a narazil do něj. V Moto 2 zase potkalo zranění Kohtu Nozaneho, který si zlomil bederní obratle a víkend tak pro něj skončil předčasně. Tito dva jezdci podle všeho nepojedou ani v Argentině.

Aby toho nebylo málo, ke třem zraněním, které znamenaly absenci při Velké ceně Portugalska, došlo již před začátkem sezony. Všechny se týkaly třídy Moto2. Zatímco u stáje Forward musel být po prvním volném tréninku nahrazen Davidem Sanchisem Álex Escrig, neboť ho stále sužovala bolest po pádu při testech, u Aspara zaskočil za úřadujícícho šampiona třídy Moto3 Izana Guevaru Jordi Torres. Důvodem bylo, že se u Guevary objevil syndrom arm pump a poranění triangulární vazivové chrupavky v pravém zápěstí. Nestartoval ani loňský vicemistr Aj Ogura, který si zranil levé zápěstí při motokrosu.

Jen 18 motorek?

Reálně hrozí, že při Velké ceně Argentiny nastoupí pouze 18 jezdců. Stáje RNF, Gas Gas a Repsol Honda už totiž potvrdily, že své zraněné jezdce nebudou nikým nahrazovat. Zatímco RNF se tak spolehne pouze na Raúla Fernándeze, Gas Gas na Augusta Fernándeze a Repsol Honda na mistra světa z roku 2020 Joana Mira.

Otazník zatím visí nad situací u Ducati. Italská značka dosud neoznámila, zdali bude Enea Bastianini nahrazen. Pokud ano, jako hlavní adept na jeho sedačku se jeví testovací jezdec Ducati Michele Pirro.

Foto: RNF Aprilia

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.