Márquezovy trable nekončí. Po zranění vynechá Velkou cenu Argentiny, soupeři se na něj zlobí

I letošní sezona MotoGP bude u Marca Márqueze poznamenána zdravotními komplikacemi. Šestinásobný šampion si totiž při velké kolizi s Miguelem Oliveirou a Jorgem Martínem během VC Portugalska zlomil první záprstní kůstku na pravém palci a v Argentině tak nepojede. Španěl čelí kritice ze strany svých soupeřů.

Podezření na zlomeninu první záprstní kůstky na pravém palci Márqueze existovalo už po skončení závodu. Jezdec Hondy totiž chodil po paddocku s pravou rukou v sádře. Zlomenina se potvrdila poté, co se Márquez vrátil domů do Španělska a ještě v noci z neděle na pondělí podstoupil v Madridu operaci. Při ní došlo k vrácení zlomeniny do původní polohy a také k jejímu zpevnění pomocí dvou šroubů. Zákrok se sice odehrál bez problémů, i přesto ale nechce Márquez návrat uspěchat a při Velké ceně Argentiny bude chybět.

Byl to právě Márquez, kdo incident ve třetí zatáčce třetího kola způsobil. V ten moment kroužil po dráze na čtvrtém místě za Miguelem Oliveirou a Jorgem Martínem. Poté se mu ale zablokovalo při brzdění přední kolo. Nejprve měl menší kontakt s Martínem, který ještě situaci ustál. Miguela Oliveiru už ale Márquez poslal k zemi a vyřadil tak ze závodu nejen sebe, ale i domácí hvězdu.

"Martína jsem neměl v plánu předjíždět a Oliveiru samozřejmě také ne. Přední pneumatika se mi ale zablokovala. Zvolil jsem tvrdou směs a vzhledem k tomu, že foukal chladnější vítr, tak možná ještě nebyla v úplně té nejlepší kondici. I Martín s tvrdou přední pneumatikou bojoval. Snažil jsem se kolo odblokovat a odvrátit nehodou. Brzdu jsem proto uvolnil a motorka šla na vnitřek," sypal si Márquez popel na hlavu.

Ani Miguel Oliveira s Jorgem Martínem nevyvázli z incidentu bez zranění. Zatímco Portugalec si pohmoždil pravou nohu, Martín utrpěl malou zlomeninu pravého palce na noze a také blíže nespecifikované zranění kotníku. I přesto ale dokázal po kolizi s Márquezem v závodě pokračovat. Nakonec ale i on havaroval. V Argentině by Oliveira ani Martín neměli chybět.

Zejména Martín byl na Márqueze naštvaný. Podobný incident s ním už totiž zažil při Velké ceně Velké Británie 2021 na okruhu Silverstone. Tehdy museli oba odstoupit.

"Není to poprvé, co mi zničil závod. Nevím, možná se mi dokáže v budoucnu vyhnout nebo alespoň nějak zasáhne ředitelství závodu. Já jsem mu totiž závod nikdy nezničil a dokonce jsem ho ani nezranil. Toto už bylo podruhé, doufám, že se v tomto zlepší," zlobil se jezdec Pramacu.

Martínovi se nelíbilo ani počínání Márqueze v kolech, které incidentu předcházely.

"Už v prvních kolech se mi zdálo, že je do toho příliš zanícený. Když jsem totiž jel na první pozici, ztratil předek. Musel jsem proto motorku pochytat, abych nehavaroval a pak jsme měli malý kontakt. Byl jsem vpředu, takže jsem ho nemohl vidět. Ve druhém případě už to byl velký náraz a já se snažil vyhnout nehodě. Pokud před vámi jedou jezdci, musíte chápat, že tam zkrátka jsou a trochu se tomu přizpůsobit při brzdění. Samozřejmě nemůžete brzdit stejným způsobem, jako když jedete sami. Takto to děláme všichni a já myslím, že on se v tomto potřebuje zlepšit," dodal.

Když připočteme Márqueze, Oliveiru i Martína, dostaneme pořádně nelichotivou bilanci. Z Velké ceny Portugalska totiž odjelo s menším nebo větším zraněním hned sedm závodníků. Zatímco už v pátek skončil po tvrdém pádu víkend pro Pola Espargara, v sobotu se k němu přidali Enea Bastianini a jezdec Moto2 Kohta Nozane. Během nedělního závodu Moto3 se zranil i Joel Kelso. Australan sice dojel do cíle na devátém místě, po průjezdu cílem ale nedával pozor a trefil slavícího vítěze Daniela Holgada. Pád mu způsobil zlomeninu kotníku a ani on v Argentině nepojede.

Příliš slabý trest

Za zavinění kolize byl Márquez potrestán dvojitou penalizací dlouhého kola pro nadcházející Velkou cenu Argentiny. Španěl tuto penalizaci přijal. Řadě jeho soupeřů se ale trest zdál příliš slabý. Nejhlasitěji se ohradil Aleix Espargaró.

"Podle mě by měl dostat zákaz startu pro minimálně jeden závod. Měl ho dostat i Nakagami loni v Barceloně. Podle mě je to směšné. Ale je mi to jedno, nejsem to já, kdo píše pravidla," říká.

Jezdec Aprilie má s podobným incidentem osobní zkušenost. Při Velké ceně Katalánska 2019 v Barceloně ho totiž sestřelil jeho tehdejší týmový kolega Bradley Smith. A Espargaró měl potíže ještě dlouho poté.

"Zlomil mi koleno. Rok mě to hodně bolelo. Jeden rok jsem musel závodit se zánětem a tak dále," vzpomíná.

Výše Márquezova trestu se dvakrát nezamlouvala ani Martínovi.

"Na brífinku se řeklo, že když budete podobné incidenty opakovat, tak přijdou tvrdší tresty, ne? On pořád opakuje to samé a možná by tak pořeboval tvrdší trest. Ale všichni víme, že mu ho nedají, protože je to Marc," rýpl si do svého krajana.

Další kritika navíc dost možná ještě přijde. Jelikož totiž Márquez Velkou cenu Argentiny vynechá, žádná penalizace ho nečeká. Trest byl totiž určen pouze pro Velkou cenu Argentiny a do dalšího závodu, který se uskuteční o dva týdny později v Austinu, se nepřenese. Márquez tak vlastně vyvázl z incidentu bez penalizace, pokud tedy jako trest nepočítáme zlomenou záprstní kůstku na pravém palci a absenci v dalším závodě.

Foto: Honda Racing Corporation

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.