Zapletal si odvezl z Jordánska celkové stříbro, Aliyyah Kolocová vyhrála v hodnocení blízkovýchodního poháru

Celkovým vítězem soutěže Baja Jordánsko se stal saudskoarabský jezdec Sálih Saíf s lehkým prototypem Can-Am. Druhé místo v absolutní klasifikaci si odvezl Miroslav Zapletal a stupně vítězů zkompletoval třetí Mšari Tefiri. Z triumfu se mohli radovat i Buggyry. Aliyyah Kolocová totiž ovládla hodnocení blízkovýchodního poháru. Její sestra Yasmeen skončila v této klasifikaci čtvrtá, a to i přes technické problémy.

V pátek a v sobotu směřovala pozornost fanoušků dálkových rallye k Jordánsku. Zde totiž byla na programu soutěž Baja Jordánsko. Podnik byl součástí Světového poháru FIA v bajách, dále světového poháru FIM, blízkovýchodního poháru FIA a rovněž národního mistrovství. Na programu byly nakonec celkem tři etapy. První dvě se uskutečnily v pátek v Měsíčním údolí. Druhá etapa se konala v sobotu v údolí Vádí Araba a jezdci se během ní museli vypořádat mimo jiné i s deštěm. Celkem museli během soutěže absolvovat přes 400 ostrých kilometrů, ačkoli trasa pro národní šampionát byla o něco kratší.

Stříbro pro české barvy

A během Baja Jordánsko byla vysoko ve výsledkové listině vidět i česká vlajka. Zásluhu na tom měl Miroslav Zapletal. Ten totiž spolu se svým slovenským navigátorem Markem Sýkorou dovezl vůz Ford F150 Evo své vlastní stáje Offroadsport do cíle na druhé příčce.

Nad Zapletalovy síly byl pouze Sálih Saíf s lehkým prototypem Can-Am. Saudskoarabský závodník, kterého jsme na lednovém Dakaru mohli vidět v barvách stáje Buggyra, se stal celkovým vítězem soutěže. Zapletal na něj ztratil 2 minuty, 56 sekund a 2 desetiny sekundy. Jeho ztráta navíc mohla být ještě o něco nižší nebýt dvouminutové penalizace z pátku za překročení rychlosti.

"Byl to moc pěkný závod. V páteční etapě bylo všechno - kamenité cesty, kousek dun, rychlé pasáže, takže parádní. Navigačně to ale bylo pekelně těžké, to jsme se trochu trápili. Dnes ráno začalo pršet, což bylo celkem zábavné. Když prší v poušti, je to zajímavé. Bylo to ale pro nás lepší, protože jsme se mohli dobře orientovat podle jezdců, kteří jeli před námi. Bylo to tedy navigačně jednodušší," uvedl Zapletal v sobotu po dojezdu do cíle.

Kromě celkového druhého místa si Zapletal připsal v Jordánsku také jedno dílčí vítězství. Na první příčce se umístil v hodnocení třídy pro vozy T1.1.

Aliyyah kralovala blízkovýchodnímu hodnocení, Yasmeen čelila potížím

Soutěže se zúčastnily mimo jiné i dvojčata Aliyyah a Yasmeen Kolocovy. Obě děvčata se připravují na svou premiéru v Rallye Dakar, kterou plánují na leden příštího roku. V Jordánsku šlo o jejich druhé vystoupení na scéně dálkových rallye a tak jako při prosincové Rallye Hail usedla do lehkých prototypů Can-Am. Oběma četli rozpis francouzští navigátoři. Zatímco po boku Aliyyah usedl Sebastien Delaunay, spolujezdcem Yasmeen byl Stéphane Duple.

A Aliyyah se mohla v cíli radovat. I když ji během prvního dne potkal defekt pneumatiky, získala vítězství v hodnocení blízkovýchodního poháru. Kromě toho skončila druhá mezi všemi lehkými prototypy, když ji porazil pouze zmíněný celkový vítěz Sálih Saíf. V absolutním pořadí z toho bylo páté místo.

"Jsem pochopitelně spokojená, vyhrávat je hezké. Pracovala jsem se skvělým navigátorem, který má na mém výsledku velký podíl. Druhý, hodně rychlý den, jsem si opravdu užila," prozradila v cíli sedmnáctiletá závodnice, která stejně jako její sestra startovala pod vlajkou Spojených arabských emirátů.

Pro Yasmeen Kolocovou Baja Jordánsko tak úspěšná nebyla. První etapa totiž pro ni skončila už na devátém kilometru kvůli technickým problémům, kvůli čemuž nabrala téměř hodinovou časovou penalizaci. Smolná pro ni byla i sobota. Opět totiž zápasila s potížemi technického rázu, a to s vodou v elektroinstalaci. I v tomto případě navíc dostala časovou penalizaci, tentokrát ve výši 2 hodin a 45 minut za pozdní příjezd do cíle a také za minutí tří průjezdních bodů. Zatímco v klasifikaci poháru Blízkého východu skončila čtvrtá, mezi lehkými prototypy devátá a  celkově devatenáctá.

"Po prvním dnu to bylo hodně těžké, ale ze všech stran jsem slyšela, že to mám hodit za hlavu. Stalo se, mám za sebou nejtěžší den dosavadní kariéry," popsala Yasmeen své dojmy ze soutěže.

Favorit v problémech

Yasmeen Kolocová nebyla jediným účastníkem Baja Jordánsko, kterého sužovaly potíže. Během první etapy se totiž do úzkých dostala také jedna z největších hvězd soutěže Jazíd al-Rajhí, který při lednové Rallye Dakar nestačil pouze na Násira al-Attíju se Sébastienem Loebem a obsadil třetí místo mezi automobily. V Jordánsku mu ale muselo stačit celkové 12. místo a druhá příčka ve třídě T1.1 za naším Zapletalem.

Konec Al-Rajhího nadějí na dobrý výsledek přišel hned v první etapě. Během ní si totiž poškodil zadní kolo a oprava trvala zhruba dvě hodiny. Nadcházející dvě etapy už sice dokázal se svou Toyotou Hilux vyhrát, i tak ale skončil těsně za branou nejlepší desítky.

V kategorii motocyklů se stal vítězem Mohammed Balooši. Nejlepším čtyřkolkářem byl Abdalmajeed Al-Chulajfi, kategorie Side-by-side patřila v rámci světového poháru FIM Royi Bartovovi a v národním hodnocení zvítězil Al-Mšna Al-Šamari.

Letošní sezona světového poháru FIA pokračuje až v termínu 8.-10. července podnikem Baja Itálie. Světový pohár FIM se naopak vrátí do akce už za zhruba měsíc. Od 24. do 26. března se pojede v Kataru. Součástí tohoto podniku bude i závod blízkovýchodního poháru FIA.

Výsledky ZDE

Úvodní foto: Offroadsport via Facebook

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.