Sestry Kolocovy nastoupí v podniku Baja Jordánsko, pojede i Zapletal

Na stáj Buggyra čeká tento týden úvodní podnik letošního ročníku blízkovýchodního poháru FIA v cross-country bajách. Uskuteční se v Jordánsku a s vozy Can-Am do něj nastoupí Aliyyah a Yasmeen Kolocovy. V rámci světového poháru FIA se soutěže zúčastní také jezdec stáje Offroadsport Miroslav Zapletal.

Buggyra se tento týden poprvé od lednové Rallye Dakar vrátí na scénu dálkových rallye. Zúčastní se totiž podniku Baja Jordánsko. Ten bude probíhat od čtvrtka 17. do soboty 19. února a účastníci v něm absolvují 471 měřených kilometrů. Soutěž otevře novou sezonu blízkovýchodního poháru FIA. Její součástí ale bude i druhý podnik světového poháru.

Tým Martina Koloce bude mít v rámci blízkovýchodního hodnocení dvě želízka v ohni. Jsou jimi dcery šéfa stáje Yasmeen a Aliyyah Kolocovy. Dvojčata, která v lednu příštího roku absolvují debut na Rallye Dakar, budou závodit s vozy BRP Can Am Maverick DV21 ve skupině T3 pro lehké prototypy. Oběma budou číst rozpis francouzští navigátoři. Zatímco po boku Yasmeen usedne Stephane Duple, s Aliyyah pojede Sebastien Delaunay.

"Jedná se o pokračování přípravy na Rallye Dakar 2023, z čehož vychází i volba šampionátu v oblasti Středního východu. Kromě toho nám vzhledem k naší základně v Dubaji místo konání šampionátu vyhovuje i z logistického hlediska, a co je nejdůležitější, všechny jednotlivé závody se odehrají ve více méně dakarském prostředí. Terény v Jordánsku prověří i kvality prototypů Can-Am," říká šéf komunikace Buggyry Jan Kalivoda.

Jak pro Aliyyah, tak pro Yasmeen nepůjde o první start v dálkových rallye. Obě už se totiž v prosinci zúčastnily podniku Rallye Hail. Aliyyah zde zvítězila jak v národní klasifikaci lehkých prototypů, tak v národním hodnocení automobilů. Yasmeen sice potkaly technické problémy, mezi lehkými prototypy z toho ale bylo třetí místo a mezi automobily třinácté.

Do Jordánska s týmem odcestuje také Josef Macháček. Dakarský matador ale tentokrát nebude závodit. Ujme se totiž role mentora sester Kolocových.

Zapletal rovněž v akci

Stáj Buggyra se nepostará o jedinou českou stopu v Baja Jordánsko. Mezi přihlášenými totiž figuruje i Miroslav Zapletal. Jezdec stáje Offroadsport a jeho slovenský spolujezdec Marek Sýkora budou startovat se svým Fordem F150 Evo. Dvojice bude jednou ze čtveřice posádek ve skupině T1.1. Kromě nich v ní nastoupí mimo jiné i Jazíd al-Rajhí. Saudskoarabský závodník nestačil na letošní Rallye Dakar pouze na vítězného Násira al-Attíju se druhým Sébastienem Loebem a obsadil třetí místo.

Pro Miroslava Zapletala skončil letošní Dakar 24. pozicí a byl tak nejlepším českým účastníkem v kategorii automobilů. Jeho krajan Martin Prokop se totiž po technických problémech umístil těsně za ním na 25. příčce.

Foto: Buggyra Racing/Flickr

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.