Macík se rozloučil s letošním Dakarem stříbrnou příčkou, Al-Attíja vybojoval čtvrtý triumf mezi automobily

Letošní ročník Rallye Dakar vyvrcholil v pátek poslední etapou. Pro celková vítězství si dojeli Sam Sunderland (motorky), Alexandre Giroud (čtyřkolky), Násir al-Attía (auta), Dmitrij Sotnikov (kamiony), Francisco Lopez Contard (lehké prototypy), Austin Jones (Side-by-side) a Serge Mogno (Dakar Classic).

V pátek 14. ledna definitivně vyvrcholil 44. ročník soutěže Rallye Dakar. V poslední etapě se jelo z Biši do Džiddy. Na závodníky čekalo celkem 164 měřených kilometrů a pokud nepočítáme úvodní devatenáctikilometrový prolog, šlo o nejkratší letošní etapu.

Motorky: Sunderland podruhé vítězem

V kategorii motocyklů vyhrál poslední etapu Pablo Quintanilla. Chilan do závěrečného dne vstupoval jako druhý muž průběžného pořadí za Samem Sunderlandem, na kterého ztrácel 6 minut a 52 sekund. Za továrním jezdcem Hondy původně skončil na druhé pozici jeho týmový kolega Ricky Brabec. Američan byl ale později potrestán dvanácti minutami a spadl až na 26. příčku. Druhý nakonec skončil Toby Price a třetí Jose Ignacio Cornejo.

Sam Sunderland sice skončil až osmý, jelikož ho ale Quintanilla porazil pouze o 3 minuty a 25 sekund, slaví Brit celkové vítězství. Pro závodníka tovární stáje Gas Gas se jedná o druhý dakarský triumf. Z prvního se radoval již v roce 2017. Tehdy ještě závodil za tovární tým KTM. Pablo Quintanilla končí na druhé příčce. Třetí místo udržel vítěz z roku 2018 Matthias Walkner před Adrienem van Beverenem.

Martin Michek obsadil v etapě 14. příčku, Jan Brabec skončil jako 32. a Milan Engel 36. V celkovém pořadí končí z Čechů nejvýše Brabec, který bere 23. pozici. Engelovi patří 30. příčka a Michkovi 36. Engel současně končí na druhém místě v klasifikaci Original by Motul pro jezdce bez asistence. Jezdec české stáje Klymčiw Racing Wolfgang Payr obsadil v poslední etapě 114. pozici. Celkově skončil na 115. příčce.

Čtyřkolky: Giroudův první triumf, Tůma těsně pod pódiem

Ve čtyřkolkách se s letošním ročníkem Rallye Dakar rozloučil etapovým triumfem Francisco Moreno. Druhý skončil Kami Wisniewski a třetí Marcelo Medeiros. Pro Alexandreho Girouda sice skončila poslední etapa pátou příčkou, ani to ale nic nezměnilo na zisku jeho celkového vítězství. Na druhém místě končí Moreno a na třetím Wisniewski.

Pro českého závodníka Zdeňka Tůmu končí jeho čtvrtý dakarský start bramborovou medailí. Na čtvrtém místě se jezdec stáje Barth Racing umístil i v poslední etapě.

Auta: Al-Attíja uhájil náskok před Loebem

V poslední etapě letošního ročníku Rallye Dakar zvítězil mezi automobily Henk Lategan před Stéphanem Peterhanselem a Brianem Baragwanathem. Sébastien Loeb sice skončil čtvrtý a porazil Násira al-Attíju, který obsadil 19. příčku, i přesto se ale Katařan udržel v celkovém vedení a může tak oslavovat své čtvrté vítězství na Rallye Dakar. Za Al-Attíjou a Loebem končí na třetí pozici Jazíd al-Rajhí.

Martin Prokop se umístil v pátek na 13. místě. Jeho krajan Miroslav Zapletal obsadil 33. pozici. V celkovém pořadí se umístil výše Zapletal, který obsadil 24. místo. Prokop končí na 25. pozici.

Lehké prototypy: Quintero vyhrál podvanácté etapu, Lopez Contardo slaví celkový triumf

I poslední letošní etapa patřila mezi lehkými prototypy Sethu Quinterovi. Američan tak zakončil tento ročník Rallye Dakar s dvanácti etapovými triumfy na kontě, čímž stanovil nový rekord v počtu nejvíce vyhraných etap během jednoho ročníku. Jezdec stáje Red Bull Off-Road Junior Team USA nezvítězil během soutěže pouze ve druhé etapě, ve které ho potkaly problémy s diferenciálem.

Francisco Lopez Contardo nevyhrál letos na rozdíl od Quintera ani jednu etapu, díky konzistentním výkonům ale bere celkové vítězství. V pátek obsadil Chilan třetí místo. Na druhém místě končí Sebastian Eriksson, který bral stříbrnou příčku i v poslední etapě. Celkový bronz vybojovala Cristina Gutiérrezová, která se v pátek umístila jako čtvrtá.

Josef Macháček skončil v poslední etapě na 11. příčce. Celkově obsadil 25. pozici.

Kamiony: Sotnikov obhájil titul, Macíkova stříbrná rozlučka

Mezi kamiony vyhrál poslední etapu Dmitrij Sotnikov a definitivně tak stvrdil své letošní vítězství. Pro ruského jezdce jde o druhý dakarský triumf. Zvítězil již loni. Úspěšnou rozlučku s letošním ročníkem zažil ale také Martin Macík. Nad síly jezdce Big Shock Racingu byl totiž pouze právě Sotnikov a rodák ze Sedlčan tak skončil druhý. Macík se ale nepostaral o jediné české zastoupení mezi nejlepší trojicí poslední etapy. Bronzový výsledek totiž zaznamenal Ignacio Casale z Buggyry.

Pro Aleše Lopraise skončila poslední etapa po jednom defektu pneumatiky osmým místem. Na 11. pozici skončil Pascal de Baar. Nizozemec letos závodil za stáj Riwald Dakar, která nasadila kamiony zkonstruované severočeskou stájí MKR Technology. Kees Koolen a Claudio Bellina, kteří závodili s kamiony z vývojového centra MM Technology, obsadili 14., respektive 21. místo. Jezdec české stáje Fesh Fesh Vajdotas Paskevičius se umístil jako 24. a Tomáš Tomeček jako 28.

Kromě Sotnikova vystoupili na celkové pódium také jeho týmoví kolegové Eduard Nikolajev a Anton Šibalov. Zatímco Nikolajev skončil druhý, Šibalov třetí. Macíkovi se podařilo posunout na sedmou příčku. Vajdotas Paskevičius skončil 12., Kees Koolen 13., Pascal de Baar 14., Claudio Bellina 15., Aleš Loprais 21., Tomáš Tomeček 24. a Ignacio Casale 27.

Side-by-side: Jones zvrátil situaci ve svůj prospěch

V kategorii Side-by-side došlo po předposlední etapě ke změně na čele celkového pořadí. Austin Jones měl totiž problémy s diferenciálem a z toho důvodu mu sebral první místo Gerard Farres Guell, který tak pátek zahajoval s náskokem jedné minuty a 41 sekund.

Nakonec se ale raduje z vítězství Jones. Američan skončil v poslední etapě třetí a na Farrese Guella, který obsadil po problémech s elektronikou až šesté místo, získal 4 minuty a 18 sekund. Vítězem etapy se stal Rokas Baciuska před druhým Rodrigem Luppim de Oliveirou.

Jones tak v celkovém pořadí nakonec porazil Farrese Guella o 2 minuty a 37 sekund. Třetí končí Rokas Baciuska.

Dakar Classic: Mogno vítězem, Klymčiw nejlepším z Čechů

Společně s Rallye Dakar se stejně jako loni konala i soutěž Dakar Classic. Její účastníci také měli na programu celkem dvanáct etap, jeli ale kratší trasy a v lehčím terénu. Cílem navíc nebylo odjet etapu v co nejkratším čase. Jedná se totiž o závod pravidelnosti a navigační soutěž. Nastoupit mohou vozy, které se Rallye Dakar nebo jiného rallyeového podniku účastnily před rokem 2000. Pořadatelé ale mohou povolit start i vozu, který se sice v minulosti žádného takového podniku nezúčastnil, je ale historicky významný.

V poslední etapě zvítězil Juan Roura Iglesias. Ondřej Klymčiw skončil 40., Zdeněk Ondráček 47., Martin Čábela 58., slovenský jezdec z českého týmu Fesh Fesh Radovan Kazarka 89., Petr Fiala 115., Olga Roučková 118., Albert Pance 126. a Dušan Randýsek 127.

Celkovým vítězem letošního ročníku Dakar Classic se stal Serge Mogno. Z Čechů se umístil nejvýše čtrnáctý Ondřej Klymčiw. Zdeněk Ondráček končí na 19. pozici, Radovan Kazarka na 90., Martin Čábela na 117., Dušan Randýsek na 119., Petr Fiala na 121., Olga Roučková na 127. a Albert Pance obsadil 129. příčku.

Závěrečný den Rallye Dakar byl poznamenán tragickou smrtí šéfmechanika vozu Peugeot 205 Turbo 16 stáje PH Sport Quentina Lavalléeho. Ten zahynul při dopravní nehodě asistenčního vozu, který Lavallée řídil, a místního kamionu cestou do Dižddy. Francouzovi bylo pouhých 20 let. Lavalléeho spolujezdec Maxim Frere převezen do nemocnice. Podle posledních zpráv utrpěl pohomožděniny břicha a hrudníku.

Výsledky ZDE

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.