Márquez je znovu králem Austinu, Quartararo porazil hlavního soka a sahá po titulu

Motocyklovou Velkou cenu Ameriky na okruhu v Austinu ovládl Marc Márquez a dojel si již pro svůj sedmý triumf v tomto závodě. Jako druhý dorazil do cíle Fabio Quartararo a jelikož jeho nejbližší pronásledovatel v průběžném pořadí Francesco Bagnaia dojel třetí, navýšil svůj náskok v čele průběžného pořadí.

Po vítězství ve Velké ceně Aragónska i ve Velké ceně San Marina stáhl Francesco Bagnaia svou ztrátu na lídra průběžného pořadí šampionátu Fabia Quartarara na 48 bodů. Velmi dobře začal pro Itala také patnáctý závod sezony, kterým byla Velká cena Ameriky na okruhu v Austinu. Jezdec Ducati totiž vybojoval v sobotní kvalifikaci pole position a stal se tak prvním jezdcem kromě Marca Márqueze, komu se na tomto okruhu podařilo ovládnout kvalifikaci. V první řadě Bagnaiu doplnil jeho největší soupeř v šampionátu Quartararo, který startoval druhý, se třetím Márquezem.

Naděje na třetí triumf v řadě se ale Bagnaiovi začaly rozplývat již v úvodních metrech závodu. Hned po startu se totiž do čela posunul Márquez. Za něj se zařadil druhý Quartararo a Bagnaia se propadl na třetí příčku. Na první pozici se Márquez držel i v dalších kolech. Moc prostoru k oddechu ale neměl. Těsně za ním totiž kroužil druhý Quartararo. Později se ale Márquez od Francouze odpoutal a s přehledem si dojel již pro svůj sedmý triumf ve Velké ceně Ameriky. Jediným případem, kdy zde našel přemožitele, tak zůstává sezona 2019. Tehdy Márquez z prvního místa upadl a na nejvyšší stupeň vystoupil Álex Rins.

Krátce poté, co ztratil Quartararo kontakt s Márquezem, se začalo ocitat v ohrožení i jeho druhé místo. Velmi blízko mu totiž byl Jorge Martín, který se mezitím posunul na třetí příčku. Quartararo ale jezdci stáje Pramac nedovolil, aby mu stříbrný výsledek sebral a udržel se na této pozici až do cíle. Po dvou méně vydařených závodech z hlediska boje o titul tak nyní Quartararo opět navýšil svůj náskok v průběžném pořadí šampionátu.

Týmová režie u Ducati?

Martín ale nakonec neudržel ani třetí místo. Později totiž vycestoval ven z trati a díky tomu se na něj dotáhl Francesco Bagnaia, který po propadu na třetí příčku v úvodu závodu ztratil ještě během prvního kola i bronzovou pozici ve prospěch Álexe Rinse. Nakonec ale na stupně vítězů přeci jen vystoupil, neboť mu netrvalo dlouho a Martína předjel. Cílem tak projel jako třetí. Při jeho cestě zpět na pódiové pozice došlo k jednomu zajímavému momentu. Vše totiž nasvědčovalo tomu, že při souboji o čtvrtou příčku mu jeho týmový kolega Jack Miller pozici přepustil.

Jako čtvrtý nakonec projel pod šachovnicovou vlajkou Rins. Martín totiž v závěrečném okruhu absolvoval penalizaci dlouhého kola, neboť sportovní komisaři usoudili, že svým výjezdem mimo trat získal výhodu. Nakonec skončil pátý. Šestý dojel třetí muž z Velké ceny San Marina Enea Bastianini, sedmý Joan Mir, osmý Jack Miller, devátý Brad Binder a nejlepší desítku uzavřel Pol Espargaró.

„Dovi“ poprvé na bodech

Zbylých pět bodovaných pozic obsadili jedenáctý Miguel Oliveira, dvanáctý Álex Márquez, třináctý Andrea Dovizioso, čtrnáctý Luca Marini a patnáctý Valentino Rossi. Pro Doviziosa se jedná o první body po jeho návratu do MotoGP, ke kterému došlo při Velké ceně San Marina.

Zatímco Dovizioso při svém druhém závodě u Petronasu body získal, jeho krajan Franco Morbidelli zatím na první bodovaný výsledek u továrního týmu Yamahy stále čeká. V Austinu dojel až na 19. místě jako poslední klasifikovaný.

Během závodu došlo ke třem pádům. Nejprve šel k zemi Takaaki Nakagami, poté Johann Zarco a nakonec Aleix Espargaró. Zatímco Nakagami se dokázal do závodu vrátit a skončil sedmnáctý, Zarco ani Espargaró nedojeli.

První mečbol pro Quartarara

Další letošní závod se uskuteční až za tři týdny. Bude jím Velké cena Emilie-Romagni na okruhu v Misanu, kam letos MotoGP zavítá již podruhé. Quartararo do něj půjde s náskokem 52 bodů a pokud bude jeho náskok po skončení víkendu větší než padesátibodový, stane se novým šampionem. Po Velké ceně Ameriky už může Quartararovi sebrat titul jenom Bagnaia. Všichni ostatní počínaje třetím Joanem Mirem již jsou bez šance.

Aktualizace: Po skončení závodu byl Joan Mir potrestán ztrátou jednoho místa za kontakt s Jackem Millerem v posledním kole. Španěl se tak propadl ze sedmé příčky na osmou. Miller putoval opačným směrem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Úvodní foto: Repsol Honda

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.