Bitva o Aragon: Bagnaia neměl žádné slabiny, byl rychlý všude, složil vítězi poklonu Marc Marquez

Motocyklová Velká cena Aragónska přinesla premiérové vítězství ve třídě MotoGP Francescu Bagnaiovi. Jezdec továrního týmu Ducati musel o triumf bojovat až do samotného závěru se šestinásobným mistrem světa Marcem Márquezem, který svému soupeři složil po závodu poklonu.

Z vítězství měl Bagnaia pochopitelně velkou radost: „Byl to dlouhý závod. Po celou dobu jsem z boxové zídky četl, že mám na Márqueze náskok ani ne sekundu. Také díky podmínkám, které panovaly, se mi zdál závod dlouhý. Bylo velké horko a pneumatiky se opotřebovávaly o trochu více. Měli jsme dobrou rychlost. Vždy, když jsem byl konkurenceschopný a rychlý, tak jsem to neproměnil. Díky tomu je dnešní vítězství ještě sladší,“ uvedl krátce po dojezdu.

Márquez okomentoval souboj s Italem takto: „Neměl žádné slabiny. Byl rychlý všude. Mnohokrát jsem bojoval s Doviziosem. S ním to dnes bylo stejné, byl ale rychlejší v zatáčkách. Nenašel jsem místo, kde bych ho mohl předjet. Brzdil později, dokázal motocykl lépe zastavit a také lépe akcelerovat. Na brzdách jsem byl občas rychlejší, zejména na levé straně. Vpravo jsem se ale hodně trápil. Snažil jsem se, ale problémem bylo, že v takových případech jsem se ocital na hraně. Takže jsem to vzdal a on se vrátil přede mě, jelikož měl dobrou rychlost,“ řekl.

Po vítězství v sobotní kvalifikaci vyrážel Bagnaia do třináctého závodu letošní sezony z pole position. Na první příčce se Ital udržel také v úvodních metrech a vedl i v dalších kolech. Nedalo se ale říct, že by měl na růžích ustláno. S těsným rozestupem za ním totiž kroužil po trati Marc Márquez. Jezdec tovární Hondy se hned v úvodu posunul ze čtvrtého místa na druhé. Za Bagnaiou sice jezdil blízko, žádného Španělova pokusu o útok jsme ale dlouho svědky nebyli.

Ten přišel až tři kola před koncem, kdy se Márquez dostal před Bagnaiu. Jezdec Ducati mu ale předjetí vzápětí oplatil. Ve zbytku závodu jsme viděli ještě několik dalších soubojů mezi nimi. Nakonec rozhodl moment ze dvanácté zatáčky posledního kola, ve které byl Márquez příliš široký a umožnil Bagnaiovi vyjet si rozhodující náskok. Ten této příležitosti využil a v cíli se mohl radovat ze svého premiérového triumfu v MotoGP.

Za třetím místem dlouho směřoval Jack Miller. Australan, který do závodu vyrážel jako druhý, ale později chyboval a pustil před sebe Aleixe Espargara s Joanem Mirem. Jezdec Suzuki si ale vzápětí poradil i s Espargarem a nakonec to byl on, kdo projel cílem jako třetí. Espargaró se musel spokojit se čtvrtou příčkou a Miller s pátou.

 

Problémy pro lídra

Před dvěma týdny při Velké ceně Velké Británie v Silverstone si Fabio Quartararo dojel pro již páté letošní vítězství a navýšil své vedení v čele průběžného pořadí šampionátu. Na okruhu MotorLand Aragón ale tak šťastné vystoupení nezažil. Do závodu sice startoval jako třetí, brzy se ale začal propadat a cílem projel až jako osmý. Kromě výše zmíněné pětice ho porazili také šestý Enea Bastianini se sedmým Bradem Binderem.

Po skončení závodu Quartararo prozradil, že se trápil se zadní pneumatikou: „Nevím, co se dnes stalo. Od prvního kola to vypadalo, jako kdyby zadní pneumatika pořádně nefungovala. Musíme se tomu podívat na kloub. Nechci nikoho obviňovat. Upřímně jsem dnes ale měl zvláštní pocit od začátku do konce.“

Na zbylých bodovaných pozicích za Quartararem dojeli devátý Jorge Martín, desátý Takaaki Nakagami, jedenáctý Iker Lecuona, dvanáctý Álex Rins, třináctý Pol Espargaró, čtrnáctý Miguel Oliveira a patnáctý Danilo Petrucci.

Trápení Viňalese nebo Rossiho

Cal Crutchlow, který opět zaskakoval u továrního týmu Yamahy, skončil šestnáctý. Až za ním dojel na sedmnáctém místě Johann Zarco. Francouz vstupoval do víkendu jako třetí muž průběžného pořadí. Maverick Viňales se při své premiéře za tovární tým Aprilie trápil a obsadil až 18. příčku. Další smolný závod zažil Valentino Rossi, který dojel do cíle jako devatenáctý. Po pádech nedojeli Jake Dixon a Álex Márquez.

Letošní sezona MotoGP pokračuje již příští víkend Velkou cenou San Marina v Misanu. Do něj opět půjde jako lídr šampionátu Quartararo, i když se jeho náskok ztenčil na 53 bodů. Na druhé místo povyskočil po dnešním vítězství Bagnaia. Mir se propadl na třetí příčku a za Bagnaiou zaostává o čtyři body. Misano by mělo přinést mimo jiné i dva návraty. Zatímco Crutchlow by měl u tovární Yamahy přepustit místo Francovi Morbidellimu, Dixon by měl u Petronasu uvolnit prostor pro Andreu Doviziosa.

Kompletní výsledky závodu
Průběžné pořadí šampionátu

Úvodní foto: MotoGP

 

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.