Bagnaia vydržel Quartararův tlak a slaví další triumf, Bastianini zajel životní závod

Velká cena San Marina přinesla v kategorii MotoGP druhý triumf v řadě Francescu Bagnaiovi. Jezdec továrního týmu Ducati sice strávil v čele celý závod, v závěru se ale na něj dotahoval Fabio Quartararo. Francouz se ale nakonec musel spokojit se druhou příčkou. První umístění na stupních vítězů vybojoval Enea Bastianini, který překvapil třetím místem.

Bagnaiovi se podařila už sobotní kvalifikace, v níž si vyjel pro start nedělního závodu pole position. Na čele poté zůstal i po startu a také ve zbytku závodu. V závěru se sice na něj dotahoval Fabio Quartararo, recept na něj ale už nenašel a po zisku premiérového triumfu v MotoGP při Velké ceně Aragónska tak zaznamenal další vítězství. Současně ukrojil z Quartararova náskoku dalších pět bodů.

Pro Quartarara začínal závod ze třetího místa, na kterém figuroval i v úvodních kolech. Později ale využil výjezdu z trati Jacka Millera k tomu, aby se na něj dotáhnul. Netrvalo dlouho a Australana pokořil. Miller nakonec nedojel na stupních vítězů vůbec. Později ho totiž předjelo také největší překvapení dne Enea Bastianini. Jezdec týmu Avintia se po startu ze dvanácté pozice dokázal prokousat až na třetí a mohl tak před domácími fanoušky slavit zisk premiérového umístění na stupních vítězů v MotoGP.

V samotném závěru pokořili Millera i Marc Márquez s Joanem Mirem. Mir ale po skončení závodu ztratil jedno místo za překračování traťových limitů a zatímco Márquez skončil čtvrtý, jako pátý byl nakonec klasifikován Miller a jako šestý Mir. Nejlepší desítku zkompletovali sedmý Pol Espargaró, osmý Aleix Espargaró, devátý Brad Binder a desátý Takaaki Nakagami. Bodovali také jedenáctý Michele Pirro, dvanáctý Johann Zarco, třináctý Maverick Viňales, čtrnáctý Stefan Bradl a patnáctý Álex Márquez.

Testovací jezdci Michele Pirro (Ducati) a Stefan Bradl (Honda) nastoupili v Misanu na divokou kartu. Pro Mavericka Viňalese se jednalo o první tři body v barvách Aprilie.

Náročné návraty

Kromě Micheleho Pirra a Stefana Bradla jsme mohli ve startovním poli vidět po delší době také Franca Morbidelliho s Andreou Doviziosem. Morbidelli se vrátil po zranění kolene, kvůli kterému chyběl už od Velké ceny Nizozemska. Pro Itala se jednalo o první start za tovární tým Yamahy, kam se přesunul z Petronasu po vyhazovu Mavericka Viňalese. Dovizioso, který z kolotoče MotoGP vymizel po loňské sezoně, neboť se nedohodl na prodloužení smlouvy s Ducati, zamířil právě do Petronasu.

Jak Morbidelli, tak i Dovizioso ale odjedou z Misana s prázdnou. Zatímco Morbidelli dojel do cíle až jako osmnáctý, Dovizioso skončil dvacátý první. O vydařeném závodě nemůže mluvit ani Doviziosův týmový kolega Valentino Rossi. Loučící se "The Doctor" nedokázal ani při svém předposledním vystoupení před domácím publikem (v Misanu se pojede ještě v říjnu v rámci Velké ceny Emilie-Romagni) ukončit smolnou sérii a poté, co projel cílem jako sedmnáctý, si připsal již třetí nebodovaný výsledek v řadě.

Pro tři jezdce skončil závod předčasně. Havarovali totiž Álex Rins, Iker Lecuona a Jorge Martín. Zatímco Rins a Lecuona odstoupili ihned po havárii, Martín byl ještě schopen pokračovat. Později ale zamířil k mechanikům a tam své účinkování zabalil. Jezdci stáje Pramac neusnadnila závod ani skutečnost, že byl jedním z jezdců, kteří dostali penalizaci dlouhého kola za nerespektování traťových limitů. Do havárie, která ho potkala v úvodu, si Martín vedl slibně. Bojoval totiž o třetí místo s Quartararem.

Další zastávkou je USA

Sezona MS silničních motocyklů pokračuje za dva týdny. O víkendu 1.-3. října je na programu závod v Austinu. Do něj opět půjde jako lídr průběžného pořadí Fabio Quartararo, který má na kontě 234 bodů. Druhý Francesco Bagnaia se mu ale přiblížil na 48 bodů. Kromě této dvojice mají matematickou šanci na titul stále také třetí Joan Mir (-67 bodů), tedy šampion z loňska, čtvrtý Johann Zarco (-93 bodů) a pátý Jack Miller (-94 bodů).

Výsledky závodu
Průběžné pořadí šampionátu

Úvodní foto: MotoGP

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.