Evans ukrojil z Ogierova náskoku, ve Finsku si dojel pro druhé vítězství v sezoně

Letošní ročník Finské rallye skončil druhým triumfem v sezoně pro Elfyna Evanse. Jezdce továrního týmu Toyota doprovodila na stupně vítězů dvojice z Hyundai. Druhý skončil Ott Tänak a třetí Craig Breen. Vedoucí muž šampionátu Sébastien Ogier obsadil pátou příčku a jeho náskok na celkově druhého Evanse se tak zmenšil.

Letošní sezona mistrovství světa v rallye (WRC) pokračovala během prvního říjnového víkendu desátým podnikem. Na programu byla Finská rallye. Šlo již o jubilejní 70. ročník této soutěže. Jednalo se ovšem už o druhý výlet WRC do této země v letošním roce. Na konci února se zde totiž jako druhý podnik sezony konala Arktická rallye. Finská rallye byla rozložena do tří dnů, během kterých závodníci absolvovali devatenáct rychlostních zkoušek o celkové délce 287,11 kilometrů.

Slibný začátek pro Hyundai

Nejlepší vstup do soutěže zažil Kacuta. Japonec, kterého ve Finsku poprvé navigoval nový spolujezdec Aaron Johnston, vyhrál úvodní páteční rychlostní zkoušku dlouhou 2,31. Na druhém místě skončil Thierry Neuville a na třetím Esapekka Lappi. Ten startoval s vozem Toyota Yaris WRC týmu RTE-Motorsport a jednalo se o jeho první start s vozem specifikace WRC od loňské Rallye Monza.

Vedoucí pozice ale Kacutovi nevydržela dlouho. Již na druhé erzetě se totiž dostal do hodin a na vítěze Craiga Breena ztratil v cíli přes 21 sekund. Do průběžného vedení se posunul Ott Tänak, kterého následoval jen těsně Breen.

Ani Tänakovi ale první místo nezůstalo až do konce prvního dne. Na poslední páteční rychlostní zkoušce ho totiž překonal Breen a byl to tak Ir, kdo nocoval na první příčce. Tänak byl se ztrátou necelých tří sekund druhý.

O třetí místo se během dne přetahovali jezdci továrního týmu Toyota Elfyn Evans a Kalle Rovanperä spolu s Esapekkou Lappim. Po pátku nakonec patřilo třetí místo Evansovi. Čtvrtý byl Lappi a pátý Rovanperä. Lídr šampionátu Sébastien Ogier se nacházel až na sedmém místě za šestým Thierrym Neuvillem.

Evans přebírá otěže

Po pátku sice mohli u Hyundai snít o dvojitém vítězství, po skončení sobotního programu ale měli nejvíce důvodů ke spokojenosti u Toyoty. Jezdcem dne se totiž stal Elfyn Evans. Brit vyhrál pět rychlostních zkoušek z devíti a již po druhé erzetě dne se chopil vedení. Na konci dne vedl s náskokem devíti sekund a jedné desetiny před druhým Ottem Tänakem. Craig Breen se propadl na třetí příčku, ze které na Evanse ztrácel devatenáct a půl sekundy.

Čtvrtý Esapekka Lappi už ztrácel na Breena přes 25 sekund. Za Finem se nacházel pátý Sébastien Ogier. Venku ze hry už ale byli Kalle Rovanperä, Takamoto Kacuta a Thierry Neuville. Zatímco Kacuta boural na druhé rychlostní zkoušce dne, Rovanperovi se přihodilo totéž na čtvrté. Neuvilleovo účinkování skončilo na osmé erzetě kvůli problémům s chladičem.

Evansův pátý triumf

V úvodní ze čtyř nedělních rychlostních zkoušek se sice Tänakovi podařilo stáhnout Evansův náskok na 8,7 sekundy, na dalších dvou erzetách byl ale lepší Brit a před závěrečnou powerstage tak vedl o 12,4 sekundy. I na powerstage Evans Tänaka porazil a dojel si pro své druhé vítězství v sezoně. V kariéře jde o jeho pátý triumf ve WRC. Finskou rallye vyhrál vůbec poprvé. Ott Tänak bere druhou příčku a třetí končí Craig Breen. Ira o bronzový výsledek nepřipravily ani potíže na úvodní rychlostní zkoušce nedělního programu, kdy se ocitl v hodinách.

Sébastien Ogier končí pátý za čtvrtým Esapekkou Lappim. Francouz se musel během soutěže vypořádat mimo jiné i s minutovou penalizací za to, že měl během šesté sobotní rychlostní zkoušky špatně zapnutou přilbu. Tento prohřešek ho rovněž přišel na 800 euro. Na závěrečné powerstage měl zase problémy s motorem.

Body si z Finska odvážejí také šestý Gus Greensmith, sedmý Adrien Fourmaux, osmý Teemu Suninen, devátý Mads Østberg a desátý Emil Lindholm. Zatímco Suninen se stal vítězem kategorie WRC 2, Lindholm byl nejlepší ve WRC 3.

Elfyn Evans vybojoval kromě celkového vítězství také pět bonusových bodů za vítězství na powerstage. Závěrečná erzeta přinesla body i druhému Tänakovi, třetímu Lappimu, čtvrtému Kacutovi, který se během neděle vrátil do soutěže, a pátému Breenovi.

Kacuta nebyl jediným odpadlíkem ze soboty, který se v neděli vrátil zpátky do akce. Kromě Japonce se znovu zapojili do soutěže i Thierry Neuville s Kallem Rovanperou. Rovanperä ale před poslední erzetou odstoupil, neboť si po sobotní nehodě stěžoval na bolest zad.

Prokop s bramborovou medailí

Ve startovní listině jsme mohli vidět i dva Čechy - Martina Prokopa a Martina Vlčka. Pro druhého jmenovaného se jednalo ve WRC o premiérové vystoupení. Prokop obsadil v celkovém pořadí 16. příčku. Ve WRC 2 se umístil jako čtvrtý. Vlček se umístil na celkové 21. pozici a skončil osmý ve WRC 3.

Do skončení letošní sezony WRC už nyní zbývají jen dva podniky - Španělská rallye a Rallye Monza. Španělský podnik se uskuteční již v termínu 14.-17. října. Jako lídr šampionátu do něj vstoupí Ogier. Evans ale ve Finsku jeho náskok stáhl na 24 bodů. K dispozici je ještě 60 bodů a přesně tuto sumu ztrácí na Ogiera třetí Neuville. Belgičan už ale nemůže Francouze dorovnat v počtu vítězství, takže i kdyby ho vyrovnal bodově, v šampionátu už ho nepřeskočí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Úvodní foto: Toyota Gazoo Racing WRC

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.