Arktickou rallye vyhrál Tänak

Druhý podnik letošní sezony WRC, kterým byl Arktická rallye ve Finsku, je u konce. Z vítězství se v něm radoval Ott Tänak.

V neděli vyvrcholila závěrečnými dvěma rychlostními zkouškami Arktická rallye, která byla druhým podnikem letošní sezony Mistrovství světa v rallye (WRC). V obou případech se jelo na stejné trase. Ta měřila 22,47 kilometrů a vedla okolo jezera Aittajärvi.

Během předchozích dvou dnů dominoval soutěži jezdec továrního týmu Hyundaie Ott Tänak. A ani při závěrečných dvou erzetách nedokázali soupeři estonského jezdce, který je šampionem z roku 2019, zastavit. Tänak si tak dojel pro své první letošní vítězství a odčinil nevydařené vystoupení na lednové Rallye Monte Carlo, kterou nedokončil. Jde o Tänakův čtrnáctý triumf ve WRC.

Ke změnám nedošlo oproti sobotě ani na zbylých pódiových příčkách. Druhý zůstal jezdec Toyoty Kalle Rovanperä, který na Tänaka ztratil v cíli 17,5 sekundy. Třetí pozici obsadil Thierry Neuville. Belgičan za svým parťákem Tänakem zaostal o 19,8 sekundy.

Craig Breen, kterému po pátku patřila druhá pozice, se v cíli musel spokojit se čtvrtou příčkou (+52,6). Pátý skončil Elfyn Evans (+1:01,5) a šestý Takamoto Katsuta (+1:37,8). Sedmou příčku obsadil při své premiéře s vozem specifikace WRC Oliver Solberg (+1:39,0). Syn šampiona WRC z roku 2003 Pettera Solberga ale ještě před poslední rychlostní zkouškou figuroval na šesté příčce. Na závěrečné erzetě ale ztratil, když se dostal do hodin. Nejlepší desítku zkompletovali osmý Teemu Suninen (+2:09,0), devátý Gus Greensmith (+3:39,4) a desátý Esapekka Lappi (+6:07,0).

Kromě celkového pořadí se udělovaly body také na závěrečné powerstage, kde skórovala systémem 5-4-3-2-1 nejlepší pětice. Nejrychlejší čas si zde připsal Rovanperä. Následovali ho druhý Breen, třetí Neuville, čtvrtý Tänak a pátý Sébastien Ogier. Bod za páté místo na powerstage byl pro Ogiera to jediné, co si z Finska odvezl. Vítěz lednové Rallye Monte Carlo totiž nedokončil závěrečnou sobotní erzetu. Pro závěrečný den se sice vrátil, v tu chvíli mu ale patřila až 22. příčka. V cíli nakonec skončil dvacátý.

Celkově desátý Esapekka Lappi se současně stal vítězem kategorie WRC 2.  Za ním skončili druhý Andreas Mikkelsen (+47,7) a třetí Nikolaj Grjazin (+1:30,3). Český závodník Martin Prokop obsadil ve WRC 2 šestou příčku a celkově skončil dvacátý první. Na powerstage zvítězil v rámci WRC 2 Mikkelsen. Lappi se musel spokojit se druhou příčkou. Body brali také třetí Ole Christian Veiby, čtvrtý Nikolaj Grjazin a pátý Adrien Fourmaux.

Ve WRC 3 zvítězil Teemu Asunmaa, který porazil druhého Egona Kaura pouze o 4,2 sekundy. Na pódium vystoupil také třetí Mikko Heikkilä. Mistr světa v rallyekrosu nebo dvojnásobný šampion DTM Mattias Ekström, který se tento víkend vrátil do WRC po patnácti letech, skončil pátý. Trojnásobný mistr světa v rallyekrosu Johan Kristoffersson obsadil desátou příčku. Powerstage vyhrál Kaur, právě před druhým Kristofferssonem. Třetí skončil Asunmaa, čtvrtý Ekström a pátý Eerik Pietarinen.

Novým vedoucím mužem šampionátu se stal po Arktické rallye Kalle Rovanperä (39 bodů). Ten je nyní ve svých dvaceti letech nejmladším závodníkem v historii WRC, který kdy vedl průběžné pořadí. Druhý je Neuville, který za Rovanperou zaostává o čtyři body. Ogier se propadl na třetí místo (31 bodů). Čtvrtá pozice patří Evansovi, který má stejný počet bodů jako Ogier, pátá Tänakovi (27 bodů), šestá Breenovi (16 bodů), sedmá Katsutovi (16 bodů), osmá Sordovi (11 bodů), devátá Mikkelsenovi (6 bodů) a nejlepší desítku uzavírá Solberg (6 bodů).

Ve WRC 2 i nadále vede Andreas Mikkelsen (53 bodů). Vítěz Arktické rallye Lappi je druhý (29 bodů) a třetí místo patří Fourmauxovi (25 bodů). Martin Prokop se nachází s osmi body na jedenácté příčce. Ve WRC 3 zůstává první vítěz z Monte Carla Yohan Rossel, který ve Finsku chyběl. Druhý Asunmaa má ale stejně jako on na kontě 28 bodů. Třetí je s 23 body Kaur.

Třetí podnik letošní sezony WRC se bude konat od 22. do 25. dubna. Jeho dějištěm bude Chorvatsko, kam WRC také zavítá vůbec poprvé v historii.

Kompletní výsledky Arktické rallye

Kompletní průběžná pořadí

Zdroj: Motorsport, WRC, úvodní foto: Hyundai Motorsport