Baja Katar přinesla domácí triumf Al-Attíjovi. Aliyyah Kolocová stále vede blízkovýchodní pohár

Soutěž Baja Katar ovládl domácí závodník Násir al-Attíja. Čtyřnásobného dakarského vítěze doprovodili na stupně vítězů Jazíd al-Rajhí s Jasírem Seídanem. Ze závodnic stáje Buggyra se zadařilo více Yasmeen Kolocové, která skončila devátá celkově a čtvrtá mezi lehkými prototypy. Aliyyah Kolocová obsadila v absolutní klasifikaci 11. místo a současně 6. příčku v lehkých prototypech. I přesto ale zůstává v čele průběžného pořadí blízkovýchodního poháru.

Zhruba měsíc po soutěži Baja Jordánsko byl během posledního březnového víkendu na programu druhý podnik letošního ročníku blízkovýchodního poháru FIA v cross-country bajách. Tentokrát se jelo v Kataru. Původně mělo na závodníky čekat od čtvrtka do soboty přes 450 ostrých kilometrů. Nakonec jich ale absolvovali „pouze“ přes 250. Sobotní program, jehož součástí mělo být 200 soutěžních kilometrů, totiž musel být zrušen kvůli silnému větru.

Al-Attíjův domácí triumf

Jedním z účastníků soutěže byl i čtyřnásobný vítěz Rallye Dakar Násir al-Attíja. Katařan původně neměl v plánu svůj domácí podnik absolvovat. Po zrušení Kazachstánské rallye, která měla v dubnu hostit třetí kolo mistrovství světa v dálkových rallye, se ale rozhodl svůj názor přehodnotit. Svou účast chtěl pojmout především jako testování nových dílů. Na jeho tempu to ale vůbec nebylo znát. Z celkových tří etap (v pátek byly na programu dvě) totiž jezdec Toyoty vyhrál dvě a stal se i celkovým vítězem soutěže. Na cestě za triumfem ho nezastavil ani páteční defekt pneumatiky.

„S tím, jak auto v pátek fungovalo, jsem byl velice spokojen. Vždy mám velkou radost, když můžu v Kataru vyhrát. Je tu náročný terén a navigačně to není nikdy lehké,“ uvedl v cíli jednapadesátiletý rodák z Dauhá.

I druhé místo obsadil jeden z držitelů pódiového umístění v letošním ročníku Rallye Dakar. Pro stříbrný výsledek si dojel Jazíd al-Rajhí. Saudskoarabský závodník se stal jediným jezdcem, který během soutěže dokázal zdolat Al-Attíju. Porazil ho v poslední etapě. Ani Al-Rajhímu se ale nevyhnuly potíže. Zatímco ve čtvrtek mu několikrát zhasl motor kvůli problémům s elektronikou, během pátku ho stejně jako Al-Attíju potkal defekt pneumatiky. Na stupně vítězů vystoupil také třetí Jasír Seídan.

Yasmeen porazila Aliyyah

Součástí startovního pole byly opět i závodnice stáje Buggyra Aliyyah a Yasmeen Kolocovy. Pro Aliyyah začal v únoru blízkovýchodní pohár velmi slibně. Při Baja Jordánsko totiž vyhrála v rámci tohoto hodnocení vyhrála. Yasmeen po technických problémech obsadila v hodnocení blízkovýchodního poháru čtvrté místo.

Ani dcery majitele Buggyry Martina Koloce se v Kataru nevyhnuly defektům. Tentokrát ale dopadla lépe Yasmeen. Ta obsadila deváté místo celkově a čtvrté v lehkých prototypech. Aliyyah skončila v absolutní klasifikaci jedenáctá. Mezi lehkými prototypy z toho byla šestá příčka.

I přesto, že nenavázala na svůj jordánský triumf, zůstává Aliyyah na špici celkového průběžného pořadí blízkovýchodního poháru. Stále také vede mezi lehkými prototypy. Polepšila si ale také její sestra. Ta se v lehkých prototypech posunula na druhou pozici a celkově se dělí o třetí místo.

Vítězem kategorie lehkých prototypů se stal v Kataru vítěz pěti soutěží WRC a současně účastník Rallye Dakar z roku 2021 Kris Meeke. Celkově skončil Brit na čtvrté pozici. Kategorii side-by-side vyhrál celkově pátý Chalífa al-Attíja, bratr celkového vítěze Násira. Kategorii T2 ovládl Muníf Ajíd al-Šammari, který v ní ovšem startoval jako jediný. Celkově skončil s vozem Nissan Patrol jako čtrnáctý.

Bloudící Sordo

Kris Meeke nebyl jediným vítězem soutěží WRC, který se v Kataru ukázal. Nastoupil totiž i Dani Sordo, který v minulosti zvítězil v podniku rallyeového mistrovství světa třikrát. Baja Katar byla jeho premiérovým vystoupením na off-roadové scéně.

Zpočátku se mu dařilo velmi slušně. Ještě před poslední etapou totiž figuroval na celkové páté příčce a mezi lehkými prototypy byl před ním pouze Meeke. Při poslední etapě ho ale potkaly navigační problémy a za minutí průjezdních bodů nasbíral penalizaci v souhrnné výši 47 minut. To ho odsunulo až na 13. pozici celkově a na osmou mezi lehkými prototypy.

Ne všichni závodníci, kteří figurovali v původní startovní listině, se podniku zúčastnili. Jedním z těch, kdo se nakonec neukázal, byl i český jezdec Miroslav Zapletal s vozem Ford F150 Evo.

Dabrowski nejlepším motorkářem

Součástí podniku bylo rovněž druhé kolo světového poháru FIM. Nejlepší byl mezi motorkáři polský jezdec Konrad Dabrowski. Následovali vítěz Baja Jordánsko Mohammed al-Balooši a Makis Rees-Stavros. Dabrowského o vítězství nepřipravily ani páteční potíže.

„Boural jsem v blátě. Překvapilo mě, kolik ho na zemi bylo. Všude to vypadalo stejně. Měl jsem pár problémů a musel jsem opravovat. Upadla mi GPS a má řídítka byla ohnutá. Dokonce jsem musel v roadbooku popojíždět ručně,“ popsal Dabrowski své páteční patálie.

Blízkovýchodní pohár FIA nyní bude pokračovat až v listopadu. Od 10. do 12. bude na programu předposlední podnik sezony v Saudské Arábii. Pak už bude zbývat jen soutěž v Dubaji, která se pojede od 1. do 3. prosince. Světový pohár FIM naopak bude pokračovat již od 6. do 8. května portugalským podnikem Baja do Oeste.

Výsledky ZDE

Úvodní foto: Násir al-Attíja via Instagram

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.