Sestry Kolocovy se vydávají do katarské pouště. Utkají se i s vítězi WRC

Blízkovýchodní pohár FIA v cross-country bajách pokračuje soutěží v Kataru. V kategorii lehkých prototypů opět uvidíme i sestry Aliyyah a Yasmeen Kolocovy ze stáje Buggyra ZM Racing. Mezi jejich soupeře budou patřit mimo jiné i Dani Sordo a Kris Meeke, kterým se v minulosti podařilo vyhrát podniky WRC. Nastoupí i Miroslav Zapletal, čtyřnásobný dakarský vítěz Násir al-Attíja nebo Jazíd al-Rajhí.

Letošní sezona blízkovýchodního poháru FIA v cross-country bajách odstartovala během února soutěží v Jordánsku, kde startovala společně se světovým pohárem FIA. A od čtvrtka 24. do soboty 26. března má seriál na programu druhý podnik. Ten se uskuteční v Kataru, kde na soutěžící čeká přes 450 měřených kilometrů.

Aliyyah chce zopakovat vítězství, Yasmeem touží po bedně

První podnik sezony přinesl Buggyře důvod k radosti. Aliyyah Kolocová totiž v blízkovýchodní klasifikaci triumfovala. Její sestře Yasmeen se již dařilo o něco méně a po technických problémech obsadila čtvrté místo.

"Aliyyah bude po Saudské Arábii (prosincová Rallye Hail - pozn. red.) a Jordánsku usilovat o třetí vítězství v řadě. Yasmeen by se ráda probojovala na stupně vítězů. Když vezmeme v úvahu, že i přes boj s přírodními živly skončila v Jordánsku čtvrtá, jedná se o reálné cíle. Na druhou stranu ale nevíme, jaká bude konkurence, může se stát, že se objeví několik potenciálních nástupců Násira (čtyřnásobný vítěz Rallye Dakar v kategorii automobilů Násir al-Attíja - pozn. red.), kteří se budou chtít doma předvést a znají prostředí," říká o ambicích svých dcer pro Katar Martin Koloc.

S týmem na soutěž odcestoval mimo jiné i David Vršecký. Dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů se zde ujme nejen role mentora sester Kolocových, ale také úlohy technického šéfa.

Hvězdní soupeři

Ne nedostatek konkurence ve třídě lehkých prototpyů si u Buggyry rozhodně nebudou moct stěžovat. Kromě druhého muže průběžného pořadí blízkovýchodního poháru Hamada Násira al-Harbiho nebo celkového vítěze soutěže Baja Jorádnsko Sáliha Saífa totiž nastoupí také dva vítězové soutěží WRC - Kris Meeke a Dani Sordo. Meeke již zkušenosti s cross-country scénou má a v roce 2021 se zúčastnil i Rallye Dakar. Pro Sorda ovšem půjde o první vystoupení v této disciplíně. Oba budou hájit barvy týmu Násira al-Attíji s názvem Nasser Racing.

Sordo mohl těsně před závodem potrénovat v katarských dunách: "Bylo to pro mě něco opravdu nového. Bylo to ještě složitější, než jsem si myslel. S podobnými buginami už jsem dříve jezdil, ale jenom pro zábavu a navíc to nebyl Can-Am. Ale když projíždíte normálními zatáčkami, máte v autě pěkný pocit, což je vážně dobré. Když jedete do dun a spolujezdec vám řekne, abyste vyjeli nahoru, je to něco jiného. Samozřejmě to ale nikdy něděláte pro nic za nic. Víte, rád bych tuto disciplínu poznal a v budoucnu bych se jí chtěl pověnovat trochu více," řekl Španěl na předzávodní tiskové konferenci.

Meeke nevyloučil, že by jeho katarské vystoupení mohlo vyústit i v další start při Rallye Dakar: "Uvidíme, momentálně pracuji na nějakých plánech, které se týkají Rallye Dakar. Můj spolujezdec Francois (Cazalet - pozn. red.) ale naviguje Cristinu Gutiérrezovou u Red Bull Junior Teamu, takže v tuto chvíli je to zatím pouze jednorázová záležitost," prozradil dvaačtyřicetiletý Brit.

Al-Attíja i Zapletal

Čtyřnásobný dakarský vítěz Rallye Dakar Násir al-Attíja se katarského podniku nezúčastní pouze prostřednictvím svého týmu Nasser Racing, za který kromě Sorda s Meekem nastoupí také jeho bratr Chalífa, ale i jako jezdec. Svou účast pojme zejména jako test.

"Důvodem, proč tu jsme, je, že chceme s Toyotou pokračovat v testování. Tento závod původně v našem programu nebyl, původně jsme měli jet až v Kazachstánu (třetí podnik mistrovství světa v dálkových rallye - pozn. red.), ten byl ale zrušen. Takže jsme se rozhodli jet tady, otestovat další věci a připravit se na další závod v Andalusii," vysvětlil domácí jezdec svůj start.

Mezi Al-Attíjovými soupeři ve skupině T1 najdeme například i třetího muže letošního ročníku Rallye Dakar Jazída al-Rajhího nebo českého závodníka Miroslava Zapletala. Pro jezdce své vlastní stáje Offroadsport půjde o třetí letošní vystoupení. Zatímco na Dakaru skončil dvacátý čtvrtý, Baja Jordánsko mu přinesla stříbrný výsledek.

Baja Katar bude součástí mimo jiné i světového poháru FIM. Jako lídr průběžného pořadí motorkářů přijíždí po vítězství v Jordánsku Mohammed al-Balooši. Ve čtyřkolkách vede Abdulmajíd al-Chulaífi.

Úvodní foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.