Chaos v Japonsku. Během rychlostního testu stálo na krajnici auto pořadatelů

Mezinárodní automobilová federace (FIA) objasnila bizarní okolnosti incidentu během deváté RZ Japonské rallye a které vedly k tomu, že se posádka na trati posledního podniku letošní sezony MS potkaly se safety car a test musel být přerušen.

Malér se odehrál na 20,32 km dlouhé vložce Nukata Forest a jako první se k odstavenému "nultému vozu" stojícímu u krajnice přiblížil Thierry Neuville v Hyundai.

Neuville, který se do rallye vrátil po havárii z druhého místa v páteční šesté RZ díky pravidlu Super Rally, neměl vozidle o stojícím před ním vůbec tušení. Jakmile ho zahlédl, krátce zastavil a pak ho opatrně předjel. Také Takamoto Kacuta z Toyoty projel kolem oficiálního vozu Japonské rallye, načež se organizátoři soutěže rozhodli zastavit probíhající test.

To už ale byli na trati Ott Tänak ve Fordu a pilot Hyundai Esapekka Lappi. Rychlostní zkouška byla nakonec po zpoždění znovu zahájena a v důsledku podivného incidentu byly Neuvillovi, Kacutovi, Lappimu a Tänakovi uděleny fiktivní časy.

FIA hned zahájila vyšetřování a dospěla k závěru, že všechno způsobili diváci stojícími na nebezpečném místě rychlostní zkoušky. V prohlášení vydaném pro média FIA uvedla: "Rekognoskační vůz narazil v sobotu ráno na diváky stojící na nebezpečném místě na rychlostní zkoušce. Zastavil se, aby je požádal, aby se přesunuli."

„Přestože byla posádka vozu číslo 11 (Neuville) informována, že se zero car přesunul na bezpečné místo, setkala se s ním, když byla na milníku 8,6 km rychlostní zkoušky. Okamžitě byly aktivovány standardní bezpečnostní protokoly, což vedlo k okamžitému přerušení etapy pro vozy, které již byly na trati,“ dodali zástupci FIA. Po 22minutovém zpoždění a důkladné kontrole všech bezpečnostních opatření byla RZ znovu zahájena.

FIA ale s vyšetřováním neskončila. Nyní se zaměřila na dodržování stanovených bezpečnostních protokolů. I přes vysvětlení od zodpovědných činovníků zůstávají otázky, proč se vůz organizátorů nacházel na okraji silnice, když se k němu Neuville blížil.

Foto: Red Bull Content Pool

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.