Víkendový přehled: Di Giannantonio překvapil první výhrou v MotoGP, Masía je šampionem Moto3

I třetí listopadový víkend přinesl spoustu kvalitního závodění. Vše jste mohli sledovat v našem víkendovém přehledu.

Čtvrtek 16. listopadu

Lamborghini Super Trofeo Europe (Vallelunga)

První závod AM + LC

Úvodní závod posledního podniku skončil francouzskou nadvládou. Z vítězství se radovali Alban Varutti a Julien Piguet. Druhý dojel Ibrahim Badawy a třetí skončil Glen McGee s Anthonym Mcintoshem.

Třídě LC Cup kraloval Jürgen Krebs. Posádka stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra ve složení Libor Dvořáček a Kurt Wagner byla v této třídě klasifikována na sedmé příčce. Celkově skončila česko-německá dvojice na 19. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod PRO + PRO AM

V závodě tříd PRO A PRO-AM triumfovali Gilles Stadsbader s Mattiou Michelottem ze stáje Vincenza Sospiriho. Posádka ale musela o svůj triumf bojovat až do posledních metrů. Stadsbader totiž sváděl v závěru ostrou bitvu s Brendonem Leitchem. Mezi dvojicí několikrát došlo k výměně pozic a boj se rovněž neobešel bez kontaktu. Leitch se nakonec musel spokojit se druhou pozicí. Bronz si připsali Rodrigo Testa a Ugo de Wilde.

Třída PRO-AM přinesla radost českým fanouškům. Třetí místo totiž obsadila posádka stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra ve složení Bronislav Formánek a Karol Basz. Vítězství v tomto hodnocení získali Andrzej Lewandowski s Lorisem Spinellim. Emanuele Zonzini a Emanuel Colombini obsadili druhou pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Pátek 17. listopadu

Lamborghini Super Trofeo Europe (Vallelunga)

Druhý závod AM + LC

Julien Piguet s Albanem Varuttim vyhráli i druhý závod víkendu. Na druhém místě skončili Giovanni Anapoli s Piergiacomem Randazzem. Gabriel Rindone si třetím místem zajistil zisk titulu mezi amatéry.

Ve třídě LC byli nejlepší Luciano a Donovan Priviteliové. Druzí dojeli Mario Martlé s Kennethem Linthoutem. Jürgen Krebs zakončil sezonu třetím místem a rozdílem jednoho a půl bodu nakonec přišel o titul. Ten získali právě Luciano a Donovan Priviteliové.

Libor Dvořáček s Kurtem Wagnerem dojeli v klasifikaci LC osmí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod PRO + PRO AM

Poslednímu závodu letošního Lamborghini Super Trofeo Europe kralovali Oliver Söderström a Largim Ali. Sebastian Balthasar a Marzio Moretti brali druhou příčku. Třetí dojel Brendon Leitch. Leitch se díky třetímu místu stal šampionem mezi profesionály. V průběžném pořadí přeskočil Gillese Stadsbadera s Mattiou Michelottem. Ti po dvou penalizacích skončili až jako dvanáctí.

Ve třídě Pro-Am zvítězili Andrzej Lewandowski a Loris Spinelli. Polák si z letošního ročníku odnáší titul šampiona. Posádka stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra ve složení Bronislav Formánek a Karol Basz na sobotní bronz nenavázala. Česko-polská dvojice nedojela do cíle.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Sobota 18. listopadu

Motocyklová VC Macaa (Macao)

Závod

Peter Hickman je čtyřnásobným vítězem Velké ceny Macaa. Letošnímu ročníku kraloval britský jezdec stylem start-cíl a navázal tak na své triumfy z let 2015, 2016 a 2018.

Největším Hickmanovým soupeřem byl během závodu jeho krajan Davey Todd. Ten se ho držel velmi těsně zejména v úvodu, pak se ale rozestup mezi vedoucím duem začal natahovat. Přestože Todd dojel druhý a na Hickmana nevyzrál, mohl být velmi spokojen. Na startu ho totiž potkaly technické problémy a do závodu ani neodstartoval. Jelikož ale v prvním kole přišly červené vlajky kvůli haváriím Briana McCormacka a Nadieh Schootsové, mohl se po restartu vrátit na svou druhou startovní pozici.

Zatímco boj o první dvě místa se neodehrával za žádných významných dramatických okolností, boj o třetí místo byl otevřenější. Nakonec ho ukořistil David Datzer. Zpočátku ale jezdil na třetím místě Michael Rutter a poté také loňský vítěz Erno Kostamo. Šance obou jezdců ale nakonec vyhasly kvůli technickým problémům. Na třetí příčce jsme mohli vidět i hvězdu britských superbiků Joshe Brookese. Ten se ale později propadl právě za Datzera.

Kamil Holán zažil další hořké Macao. Měl sice nakročeno ke 12. místu, stejně jako loni ale nakonec nedojel. Tentokrát za to ovšem nemohly technické problémy, ale havárie v poslední zatáčce závěrečného kola.

Výsledky ZDE

 

TCR World Tour (Macao)

První závod

Norbert Michelisz sahá po koruně historicky prvního šampiona TCR World Tour. Maďar vedl při prvním závodě v Macau od startu do cíle, zvítězil a vrátil se zpět do čela šampionátu.

Spolu s Micheliszem se podívali na stupně vítězů také druhý Néstor Girolami se třetím Robertem Huffem. Britský jezdec musel během závodu čelit velkému tlaku ze strany Mikela Azcony. Ve svých snahách ale Španěl neuspěl a skončil tak jako čtvrtý.

Další kandidát na titul Yann Ehrlacher nezažil vydařený závod. Francouz sice začínal ze druhého místa, po nepovedeném startu se ale propadl až na sedmou pozici. Později mu sice pomohl týmový kolega Ma Qing Hua a pustil ho před sebe, i tak ale jezdec stáje Cyan Racing obsadil jen šestou příčku.

Do posledního závodu sezony půjde Michelisz s náskokem 18 bodů před Huffem. Ztráta třetího Ehrlachera je ještě o dva body větší. Ve hře už přitom zůstává jen 30 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Světový pohár FIA GT (Macao)

Kvalifikační závod


Kvalifikační závod vozů GT patřil Mercedesu. Pro vítězství si dojel Raffaele Marciello před Marem Engelem. Za nimi následoval Edoardo Mortara s Audi.

Závod se neobešel bez neutralizací. Již po startu musel do akce zpomalovací vůz kvůli nehodám Thomase Preininga a Mattea Cairoliho. Později byl závod dokonce přerušen červenou vlajkou. Mohla za to havárie Adderlyho Fonga, po které se musela opravovat bariéra.

Výsledky ZDE

 

Světový pohár FIA F3 (Macao)

Kvalifikační závod

 

Vítězem kvalifikačního závodu se po startu z pole position stal Luke Browning. Brit sice vedl po celý závod, zejména v úvodu mu ale zatápěl Gabriele Mini. Pilot stáje Hitech ale pokaždé zvládl Italovy útoky odrazit.

Mini se navíc později propadl na třetí místo. Předjel ho Alex Dunne, který se tak postaral o dvojité vítězství Hitechu.

Roman Staněk si vyjel pro start hlavního závodu 19. příčku.

Výsledky ZDE

 

Světové finále Lamborghini Super Trofeo (Vallelunga)

První závod AM + LC

Světové finále zahájli ve třídě AM vítězně Američané. Pro triumf si v prvním závodě dojeli Anthony McIntosh s Glennem McGeem. Na druhém místě skončil Gabriel Rindone. Třetí pozici obsadili Giovanni Anapoli a Piergiacomo Randazzo.

V klasifikaci LC byl nejlepší Mark Wilgus. Na druhém místě skončil Jonathan Hirshberg a na třetím Audrius Butkevičius.

Libor Dvořáček a Kurt Wagner byli v rámci LC klasifikováni na sedmé pozici.

Výsledky ZDE

 

První závod PRO + PRO AM

Závodu tříd Pro a Pro-Am dominoval Amaury Bonduel. Belgičan vedl od startu až do cíle. Evropský šampion kategorie Pro Brendon Leitch obsadil druhou pozici. Třetí skončili Loris Cabirou se Stephanem Tribaudinim. Posádka stáje CMR dosáhla bronzového výsledku i navzdory penalizaci za příliš krátkou zastávku v boxech.

Třída Pro-Am patřila Alexi Auovi a Frederikovi Schandorffovi. Druzí dojeli Emanuele Zonzini a Emanuel Colombini. Třetí místo si připsali Yelmer Buurman s Nigelem Schoonderwoerdem.

Bronislav Formánek a Karol Basz ze stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra začali ve třídě Pro-Am šestým místem.

Výsledky ZDE

 

Španělský superbikový šampionát (Barcelona)

První závod Supersport NG

První závod kategorie Supersport NG vyhrál Simon Jespersen. Na druhém místě skončil účastník supersportového MS Jorge Navarro a stupně vítězů zkompletoval Eric Fernández.

Fernández díky svému bronzovému výsledku oddálil korunovaci Andyho Veroiy. Lídr šampionátu totiž obsadil čtvrté místo a jeho náskok se snížil na 22 bodů. I tak je ale před posledním závodem jeho pozice více než slibná. Ve hře už totiž zůstává jen 25 bodů.

Filip Řeháček skončil na celkové 16. pozici. V klasifikaci Supersport NG ovšem bral 12. příčku, díky které si připsal do šampionátu čtyři body.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superbike

Již jistý šampion Ivo Lópes znovu potvrdil svůj letošní titul. Portugalec vyhrál i předposlední závod sezony.

Radovat se mohli také u české stáje New2 Project. Steven Odendaal totiž pro tým vybojoval stříbrný výsledek. Na stupně vítězů se vešel i třetí Oscar Gutiérrez.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS silničních motocyklů (Losail)

Sprint MotoGP

Boj o titul letošního šampiona MotoGP ještě bude dramatický. Jorge Martín si totiž v Kataru připsal již osmý sprintový triumf. Jezdec stáje Pramac tak stáhl ze 14 bodů na sedm svou ztrátu na Francesca Bagnaiu. Úřadující šampion dorazil do cíle až jako pátý.

Martínova cesta za triumfem nebyla přímočará. Už v první zatáčce měl kontakt s Bagnaiou při souboji o třetí místo. Ve čtvrté zatáčce byl navíc Španěl široký a propadl se na pátou pozici. Již ve druhém kole ale zdolal Marca Márqueze s Bagnaiou a byl třetí. V pátém kole se pak vypořádal i s Álexem Máruquezem a Lucou Marinim, kteří do té doby sváděli boj o vítězství. Od té doby už Martína nikdo nezastavil.

Na druhé pozici nakonec dojel Fabio di Giannantonio. Jezdec stáje Gresini, který zatím nemá sedačku na příští rok, v závěru ohrožoval i Martína. Nakonec na něj ztratil 391 tisícin sekundy. Luca Marini skončil nakonec třetí a Álex Márquez čtvrtý.

Sprint přinesl i jedno zranění. V úvodu totiž došlo k incidentu mezi Miguelem Oliveirou, Aleixem Espargarem, Francem Morbidellim a Eneou Bastianinim. Oliveira utrpěl zlomeninu pravé lopatky a tím pro něj skončil nejenom katarský závodní víkend, ale nejspíše také sezona.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Neděle 19. listopadu

TCR World Tour (Macao)

Druhý závod

Norbert Michelisz je historicky prvním šampionem TCR World Tour. Maďar sice dokončil druhý závod víkendu až jako osmý, jeho rivalové ale nenahnali dostatečný počet bodů, aby ho přeskočili. Zatímco Yann Ehrlacher obsadil třetí místo, Rob Huff musel do boxů poté, co narazil do Santiaga Urrutii a zvedla se mu kapota. Později se sice Brit vrátil do akce, skončil ale až dvanáctý.

Vítězem závodu se stal Fréderic Vervisch před Santiagem Urrutiou. Belgičan sice strávil většinu závodu na druhé pozici právě za jezdcem Lynk & Co, tři kola před koncem si ale s Urrutiou poradil a pak už ho na cestě za vítězstvím nikdo nezastavil.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

 

Světový pohár FIA GT (Macao)

Hlavní závod

Raffaele Marciello podruhé kraloval gétéčkům v ulicích Macaa. Ital ovládl po kvalifikačním vítězství stylem start-cíl také hlavní nedělní závod a navázal tak na svůj triumf z roku 2019.

Druhou pozici obsadil Edoardo Mortara, který je považován za specialistu na tento okruh. Stupně vítězů doplnil třetí Augusto Farfus.

Do bitvy o pódiové pozice byli dlouho zapojeni také loňský vítěz Maro Engel a Sheldon van der Linde. Engel zpočátku kroužil na druhém místě, pak ho ale postihly technické problémy, kvůli kterým musel odstoupit. Van der Linde byl po Němcově vyřazení třetí, i u něj se ale objevil blíže nespecifikovaný problém a zamířil do boxů. Do akce se sice vrátil, nakonec ale obsadil jen 16. místo.

Výsledky ZDE

 

WRC (Japonská rallye)

Letošní sezona WRC skončila hned trojitým triumfem Toyoty. Náročnou Japonskou rallye, kterou poznamenaly deštivé počasí, špatná viditelnost a v menší intenzitě dokonce i sníh, vyhrál Elfyn Evans. Brit si svým třetím triumfem v sezoně definitivně zajistil titul vicemistra. Na druhém místě skončil Sébastien Ogier a na třetím letošní šampion Kalle Rovanperä.

Velmi slušným tempem se v Japonsku prezentoval také čtvrtý jezdec Toyoty Takamoto Kacuta. Domácí miláček sice skončil pátý, vyhrál však deset rychlostních zkoušek, což nikdo jiný nedokázal. Jeho naděje na boj o vítězství ale byly zmařeny během pátku, kdy si po kontaktu se stromem poškodil chladič a ztratil tak pět minut.

Zrádné podmínky nachytaly řadu účastníků vrcholné kategorie Rally1. Už v pátek skončilo po haváriích vystoupení pro Daniho Sorda a Adriena Fourmauxe. Během pátku boural také Thierry Neuville, který se do té doby držel na druhé pozici. Belgičan se sice byl schopen v sobotu vrátit do akce a v neděli vyhrál powerstage, celkově ale obsadil až 13. místo.

V kategorii WRC 2 zvítězil Andreas Mikkelsen. Ve WRC 3 triumfoval jakožto jediný účastník Jason Bailey.

Bývalý pilot F1 Heikki Kovalainen musel skousnout hořkou pilulku. Fin se dlouho držel na celkové desáté příčce a současně na třetí pozici ve WRC 2. V sobotu ale musel odstoupit kvůli problémům s převodovkou.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

 

F1 (Las Vegas)

Závod

Max Verstappen vybojoval už své 18. letošní vítězství. Tentokrát to ale Nizozemec neměl jednoduché. Pořádně mu totiž dali zabrat Charles Leclerc a týmový kolega Sergio Pérez, který se po nepovedené kvalifikaci ocitl ve hře o vítězství díky správně načasované zastávce během fáze zpomalovacího vozu. A aby toho nebylo málo, dostal Verstappen pětisekundový trest za vytlačení Leclerca z dráhy v první zatáčce. Později měl navíc kolizi s Georgem Russellem.

Leclerc nakonec dojel na druhém místě poté, co předjel Péreze v posledním kole. Mexičan sice nakonec obsadil až třetí příčku, i tak měl ale důvod k radosti. Definitivně si totiž zajistil titul vicemistra. Lewis Hamilton přišel o naděje na celkové stříbro, když obsadil sedmou pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Světový pohár FIA F3 (Macao)

Hlavní závod


Luke Browning kraloval i v neděli. Jezdec stáje Hitech měl závod po celou dobu pod kontrolou. V ohrožení se junior Williamsu ocitl pouze po startu a restartech závodů, kdy vozy jedoucí za ním těžily z větrného pytle. Zpočátku na Browninga tlačil Gabriele Mini, později Dennis Hauger. Oba ale byli ve svém snažení krátcí. Zatímco Hauger nakonec skončil na druhé pozici, Mini obsadil třetí příčku.

Do boje o stupně vítězů byli zapojeni i Alex Dunne s Dinem Beganovicem. Ti se během závodu objevili na třetí příčce a ve třetí zatáčce útočili i na druhého Miniho. Ani jeden ale svůj manévr nezvládl a skončil v bariéře.

Závod byl mimo jiné přerušen červenými vlajkami. Mohla za to velká nehoda Paula Arona, jehož monopost se dokonce rozpůlil a začal hořet. Estonec naštěstí vyvázl bez zranění.

Český jezdec Roman Staněk obsadil 12. příčku.

Závod byl dokončen za zpomalovacím vozem. Ten vyjel kvůli nehodě Nikolaje Tsolova.

Výsledky ZDE

 

Světové finále Lamborghini Super Trofeo (Vallelunga)

Druhý závod AM + LC


Amatérskými celkovými vítězi světového finále se stali Anthony McIntosh a Glenn McGee. Americké posádce, která v sobotu zvítězila, k tomu stačila i nedělní třetí příčka.

Vitězi závoodu se stali Julien Piguet a Alban Varutti. Druzí skončili Giovanni Anapoli s Piergiacomem Randazzem.

V klasifikaci LC zvítězil v neděli Graham Doyle. Celkovým vítězem světového finále se ale stal Šota Abkazava, který obsadil v neděli druhou pozici.

Libor Dvořáček a Kurt Wagner do cíle nedojeli.

Výsledky ZDE

Druhý závod PRO + PRO AM


Amaury Bonduel udržel v rámci kategorie AM titul ve svých rukou. Belgičan přitom dojel v neděli třetí. Vítězi se stali Federico Scionti s Lucou Seguem. Druzí dojeli Oliver Söderstrom a Largim Ali.

Třídu PRO-AM naprosto ovládli Frederik Schandoff a Alex Au. Ti po sobotním triumfu kralovali i v neděli.

Bronislav Formánek a Karol Basz byli ve třídě Pro-Am klasifikováni na 16. pozici.

Výsledky ZDE

 

Španělský superbikový šampionát (Barcelona)

Druhý závod Supersport NG

Simon Jespersen zopakoval sobotní vítězství. Na druhém místě dojel Daniel Muňoz a na třetím John McPhee.

Největší důvod k radosti měl ale Andy Verdoia. Španěl sice obsadil až devátou příčku, Ericu Fernándezovi ale nestačilo čtvrté místo k tomu, aby ho v šampionátu přeskočil. Tím pádem se Verdoia stal novým šampionem.

Filip Řeháček si i tentokrát připsal jeden bod. V klasifikaci Supersport NG totiž dojel patnáctý. V absolutním pořadí bral 19. příčku.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Ivo Lópes vyhrál i poslední závod sezony. Druhý dojel Unai Orradre, který současně ovládl klasifikaci třídy Superstock 1000. Celkové třetí místo a současně druhé v kategorii Superbike obsadil Steven Odendaal z české stáje New2 Project. V konečném pořadí šampionátu se Jihoafričan umístil na třetí pozici.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

 

MS silničních motocyklů (Losail)

Závod Moto3

 

Svého letošního šampiona už zná také třída Moto3. V Kataru si totiž dojel pro vítězství Jaume Masía a tím si definitivně zajistil korunovaci. Novopečeného mistra světa doprovodili na stupně vítězů druhý David Alonso se třetím Denizem Öncüem. Turek se vypořádal i s dvojitou penalizací dlouhého kola za ulitý start.

Ačkoli Masía zvítězil, dosáhl na titul kontroverzním způsobem. Během závodu si totiž několikrát počínal agresivně vůči svému hlavnímu konkurentovi v boji o titul Ajumuovi Sasakimu, který za ním před závodem zaostával o 13 bodů. Za své počínání dostal Masía dokonce i varování. A aby toho nebylo málo, z ideální stopy vytlačoval Sasakiho také Masíův týmový kolega Adrián Fernández. Japonec projel cílem jako šestý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod Moto2


Fermín Aldeguer vyhrál v Kataru už třetí závod v řadě za sebou. O druhé místo proběhla těsná bitva mezi jeho dvěma krajany - Manuelem Gonzálezem a Arónem Canetem. Šťastnější byl nakonec González, který projel cílem o pouhých devět tisícin sekundy dříve.

Pro letošního šampiona Pedra Acostu skončil závod osmým místem. Ještě hůře dopadl vítěz kvalifikace Joe Roberts, který se postupně propadl až na 11. pozici.

Filip Salač bude chtít na Velkou cenu Kataru co nejrychleji zapomenout. Odstoupil totiž ještě před startem, kdy na jeho motocyklu explodoval nový motor. Ten český jezdec dostal poté, co se během pátku a soboty trápil s řazením.

Ačkoli tituly mistra a vicemistra už mají jisté Acosta s Arbolinem, boj o třetí místo zůstává před posledním závodem ve Valencii otevřený. Momentálně má sice bronzovou pozici ve svém držení Dixon, Aldeguer je ale pouze o sedm bodů pozadu. Matematickou šanci má stále i pátý Canet, který na Dixona ztrácí 19 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Závod MotoGP


Fabio di Giannantonio ukazuje, jak se bojuje o budoucnost. Jezdec stáje Gresini si totiž dojel při Velké ceně Kataru pro své premiérové vítězství v MotoGP. I přesto je ale možné, že ani tento výsledek nebude stačit Italovi k tomu, aby si zajistil místo ve startovním poli pro příští sezonu.

Ačkoli Di Giannantonio vyhrál, většinu závodu strávil na druhé pozici za zády Francesca Bagnaiy. Úřadujícího šampiona předjel v 19. kole. Bagnaia sice projel cílem jako druhý, i tak ale mohl být spokojen. Jeho hlavní rival Jorge Martín se totiž trápil se zadní pneumatikou a kvůli tomu dojel až jako desátý. Bagnaia tak navýšil svůj náskok na špici průběžného pořadí na 21 bodů a před závěrečným závodem se sezony se tak nachází ve velmi slibné pozici.

Stupně vítězů zkompletoval Luca Marini. Jezdec stáje Valentina Rossiho získal bronz po startu z pole position.

Do závodu nastoupil i Aleix Espargaró, přestože při sobotním incidentu s Miguelem Oliveirou utrpěl malou zlomeninu levé lýtkové kosti. Brzy však pochopil, že v tomto stavu není schopen závodit a své snažení vzdal.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Foto: GT World Challenge Asia

 

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.