Jedenáctá etapa Rallye Dakar: Macík je opět blíže k pódiu, vedoucí Nizozemce dělí jen minuta

Martin Macík je opět blíže ke svému prvnímu pódiovému umístění na Rallye Dakar. Ve čtvrteční jedenácté etapě skončil mezi kamiony druhý a celkově už se jeho náskok na třetím místě blíží dvěma hodinám. Boj o vítězství je ale tři etapy před koncem stále hodně otevřený. Janus van Kasteren totiž vede před Martinem van den Brinkem pouze o 1 minutu a 12 sekund.

Čtvrteční etapa, která obsahovala 274 měřených kilometrů, byla první částí maratonské etapy. Van den Brinkovi pomohlo ve stažení Van Kasterenova náskoku etapové vítězství. Martina Macíka porazil o 18 minut a 18 sekund. Do nejlepší trojice se opět vešla také stáj Riwald s hybridními kamiony Renault vyrobenými v dílnách severočeského MKR Technology. Středeční vítěz Pascal de Baar totiž tentokrát obsadil třetí pozici, přestože se v měkkém písku hned čtyřikrát zasekl.

Macíkovi dala etapa zabrat: "Byl to mazec. Poušť, soliska, písky, duny. Navigace říkala "jeď rovně a přejeď ten největší kopec před sebou". Občas se ale ty hromady přejet nedaly, museli jsme si hledat cesty, měli jsme děsně podfouknuto. Přes některé duny jsme jeli pomaleji. Ale všechny jsme je nakonec vylezli. Navigačně se Ferry (navigátor František Tomášek - pozn. red.) trefoval pěkně," uvedl po dojezdu.

Pro posádku MM Technology se etapa neobešla zcela bez potíží: "Snažili jsme se v rámci možností jet, co to šlo. Ale v jednom místě jsme přehlédli díru, skočili jsme mezi tři hupy a urvali jsme tlumiče na přední kabině. Museli jsme to ukurtovat a dvakrát jsme proto zastavovali. Naštěstí jinak auto vydrželo, Čenda je pašák. Dotáhli jsme to zdárně do konce. Opravu bychom měli zvládnout," dodává momentálně největší česká naděje v kategorii kamionů.

Janus van Kasteren, který ve středu převzal po odstoupení Aleše Lopraise vedení, nezažil bezproblémový čtvrtek. Nizozemec totiž uvízl v jedné z dun. S vytažením mu pomohl týmový kolega Mitchel van den Brink, tedy syn Martina van den Brinka, který rovněž závodí za tým De Rooy Iveco. I kvůli této komplikaci skončil Van Kasteren čtvrtý a na Martina van den Brinka ztratil 21 minut a 29 sekund.

Kromě Martina Macíka se z Čechů vešli do nejlepší desítky také pátý Jaroslav Valtr se sedmým Martinem Šoltysem. To samé se podařilo i dvěma závodníkům, kteří využívají techniku od MM Technology. Šestý totiž skončil jezdec stáje Firemen Richard de Groot a osmou pozici obsadil Claudio Bellina.

Týmový kolega Pascala de Baara u stáje Riwald Adwin Hoondert se umístil jako jedenáctý. Tomáš Vrátný byl dvanáctý, Vajdotas Paskevičius jel kvůli potížím s motorem jen na pět válců a skončil čtrnáctý, Robert Kasák osmnáctý a Tomáš Tomeček dvacátý.

Zatímco Januse van Kasterena a Martina ven den Brinka dělí na prvních dvou pozicích 1 minuta a 12 sekund, u třetího Martina Macíka to s nadějemi na vítězství vypadá již bledě. Český jezdec sice letos vyhrál nejvíce etap ze všech (4), také ale ztratil spoustu času kvůli potížím a nyní proto ztrácí na lídra Van Kasterena 47 minut a 46 sekund. Jeho náskok na třetí příčce už ale činí téměř dvě hodiny.

Na čtvrtou pozici se posunul po čtvrtku Jaroslav Valtr. Závodníkovi Buggyry pomohly potíže Mitchela van den Brinka, kterému kvůli technickým problémům chyběl ve čtvrtek výkon. Nyní je proto až pátý. Martin Šoltys je šestý, Tomáš Vrátný osmý, Richard de Groot devátý, Adwin Hoondert dvanáctý, Claudio Bellina třináctý, Pascal de Baar čtrnáctý, Robert Kasák šestnáctý, Vajdotas Paskevičius osmnáctý a Tomáš Tomeček dvacátý první.

Počtvrté za sebou Loeb

Druhý týden na Dakaru by se dal v kategorii automobilů nazvat jako týdnem Sébastiena Loeba. Francouz ovládl už čtvrtou etapu za sebou. Celkově přitom jde o jeho pátý letošní etapový triumf.

Jedinou komplikací za dalším vítězstvím byla pro Loeba výměna pneumatiky: "Byla to pro nás dobrá etapa. V dunách jsme ale museli měnit jedno kolo a bylo trochu složité najít dobré místo pro něco takového. Tím jsme proto ztratili nějaký čas. Ve zbytku etapy jsem ale měl dobrý rytmus. Pořádně jsem na to tlačil. V dunách to celkově tak komplikované nebylo, když pominu nějaké části, které byly opravdu záludné. Byl to ale dobrý den," neskrývala legenda WRC spokojenost.

Vůz BRX Hunter obsadil i druhé místo. Na stříbrné příčce totiž ve čtvrtek skončil Guerlain Chicherit. Třetí čas zajel Mattias Ekström.

Celkový lídr Násir al-Attíja i nadále jede na jistotu a kontroluje své komfortní celkové vedení. Ve čtvrtek skončil na pátém místě a zatímco Sébastien Loeb ukrojil z jeho náskoku pouze 6 minut a 42 sekund, celkově druhý Lucas Moraes najel na Katařana jen 30 vteřin.

Do nejlepší desítky se po nějaké době opět vešel také Martin Prokop. Jezdec stáje Benzina Orlen se umístil na desáté příčce. Francouzský jezdec Antoine Galland, kterého naviguje český spolujezdec David Křípal, skončil na 64. pozici.

"Bylo to bez problémů, moc jsme si to užili. Ke konci už bylo poledne a bylo blbě vidět. Bylo tedy výzvou přeskákat duny," řekl Prokop v cíli.

Násir al-Attíja stále vede s náskokem 1 hodiny, 21 minut a a 4 sekund před Lucasem Moraesem. Třetí Sébastien Loeb se ale k brazilskému jezdci opět přiblížil na necelých deset minut. O celkové druhé místo tak můžeme v závěru soutěže očekávat ještě zajímavou bitvu. Martin Prokop přeskočil Romaina Dumase a už mu patří šestá pozice. Antoine Galland figuruje na 55. příčce.

De Mevius přišel o vítězství

Mezi lehkými prototypy byla ve čtvrtek nejlepší Yamaha. Zatímco na prvním místě skončil Ricardo Porem, druhou pozici obsadil Joao Ferreira a jako třetí byl klasifikován Ignacio Casale.

Aliyyah Kolocová opět byla rychlejší než její parťák u Buggyry Josef Macháček. Obsadila 13. místo. Český jezdec byl klasifikován jako šestnáctý.

„Některé duny byly velmi náročné. Řada aut se zasekla, ale naštěstí my ne. Takovým problémům se nám podařilo vyhnout. Na trati byly části, kde jsme kvůli stínu skoro nic neviděli. Ale zvládli jsme to. Dnešní den jsem si moc užila. S Can-Amem nebyly žádné problémy, takže na opravu nemám nic zásadního. Už se těším na zítřejší druhou část maratonské etapy,“ byla Kolocová spokojena se svým výkonem.

Guillaume de Mevius bude chtít na čtvrtek co nejrychleji zapomenout. Belgičan sice už ve středu boural, tehdy ale celkové vedení ještě udržel. Čtvrtek ale pro něj bude nejspíše dnem, který ho připravil o celkové dakarské prvenství. Kvůli technickým problémům totiž zaostal o 1 hodinu, 42 minut a 25 sekund za Poremem a obsadil až 29. příčku.

Celkovému pořadí taky nyní vládnou Američané. Vedení převzal loňský vítěz kategorie side-by-side Austin Jones. Druhý Seth Quintero na něj ztrácí 55 minut a 54 sekund. Guillaume de Mevius spadl na třetí místo, ze kterého ztrácí na Jonese 1 hodinu, 28 minut a 19 sekund. Josef Macháček je jedenáctý a Aliyyah Kolocová třicátá třetí.

V kategorii side-by-side zvítězil Rokas Baciuška o 37 sekund před Erykem Goczalem. Třetí skončil Marek Goczal. Celkově vede Baciuška s náskokem 4 minut a 17 sekund na Eryka Goczala. Třetí je Marek Goczal, který ztrácí 14 minut a 18 sekund.

Howes se vrací na čelo

V motorkách už letos potřetí triumfoval Luciano Benavides. Druhý skončil Daniel Sanders a třetí Toby Price.

Vedoucí muž průběžného pořadí Kevin Benavides se tentokrát musel spokojit s desátou příčkou. Argentinec rovněž musel skousnout porážku od Skylera Howese, kterému ve středu sebral celkové vedení. Americký jezdec totiž zajel čtvrtý čas a na Benavidese najel 4 minuty a 13 sekund.

Ačkoli Howes porazil svého soupeře, nebylo jeho vystoupení nejideálnější: "Měl jsem celkem dobrý rytmus a tempo. Na pár dunách jsem se ale zasekl a musel jsem se proto otáčet. Když jsem se otáčel, tak jsem na jedné z nich upadl. Chvíli jsem také musel hledat jeden z bodů. Nebylo to úplně perfektní, ale zároveň nic velkého. Udělal jsem pár malých chyb, které mě trochu zbrzdily, vlastně mě to ale dostalo pro zítřek do dobré pozice. Motorka je celkově ve velmi dobré kondici," hodnotil Howes svůj výkon.

Tradičně nejlepší Čech Martin Michek bral šestnáctou příčku. Jan Brabec skončil třicátý devátý, David Pabiška čtyřicátý třetí a pod americkou vlajkou startující Petr Vlček bral 70. pozici.

Skyler Howes se po čtvrtku vrací do čela průběžného pořadí. Jezdec Husqvarny ale pořád nemá vyhráno. Druhý Toby Price totiž ztrácí nicotných 28 sekund. Kevin Benavides, který se propadl na třetí místo, je pozadu o 2 minuty a 44 sekund. Martin Michek poklesl o jedno místo a je třináctý. Janu Brabcovi patří 33. pozice, Davidu Pabiškovi čtyřicátá a Petru Vlčkovi šedesátá první.

Andújarův konec

Ve čtyřkolkách byl nejlepší Marcelo Medeiros před Alexandrem Giroudem a Franciscem Morenem. Litevec Laisvydas Kancius z českého týmu Story Racing byl klasifikován jako šestý.

Letošní Dakar skončil ve čtvrtek pro Manuela Andújara. Vítěz z roku 2021, který byl na cestě za třetím místem, musel vzdát kvůli technickým potížím.

Alexandre Giroud stále vede s komfortním náskokem 1 hodiny, 20 minut a 23 sekund. Druhý je Francisco Moreno a třetí Pablo Copetti. Laisvydas Kancius se nachází na sedmé příčce.

Dakar Classic patřil ve čvrtek Carlosi Santaolallovi. Česká stopa tentokrát tak výrazná nebyla. Ondřej Klymčiw skončil osmnáctý, Olga Roučková dvacátá šestá, Ondřej Martinec dvacátý osmý, Radovan Kazarka padesátý první a Radek Vávra šedesátý pátý. Kazarka během etapy s replikou Tatra 815 Puma zapadl.

"Po jednom skoku na takovém převisu jsme zjistili, na co s sebou vozíme lopaty a plechy pod kola. Dvě hodiny jsme si zacvičili spartakiádu. Pak nás vyhrabaly dva kamiony. Celé to místo pak pořadatelé zavřeli, protože bylo nebezpečné. Potom už přišly duny, tam jsme sbírali waypointy a docela to šlo,“ popisuje Kazarka své potíže.

Celkově pořád vede Juan Morera. Radovan Kazarka je třicátý osmý, Ondřej Martinec čtyřicátý druhý, Olga Roučková padesátá druhá, Ondřej Klymčiw padesátý šestý a Radek Vávra šedesátý druhý.

 

Foto: MM Technology

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.