Alonso rozšířil "klub stovkařů". Míří do něj i Verstappen

Fernando Alonso se stal při víkendové Velké ceně Saúdské Arábie teprve šestým jezdcem v historii F1, který dosáhl hranice 100 pódiových umístění. Podívejte se, komu dalšímu se povedlo zaznamenat trojciferný počet stupňů vítězů a komu dalšímu by se to brzy mohlo povést.

Lewis Hamilton

Sedminásobný šampion je v počtu pódiových umístění rekordmanem. Na stupně vítězů vystoupal už ve 191 případech. Alespoň jedno pódium dokázal zaznamenat ve všech ze svých šestnácti sezon, které ve F1 absolvoval. V té letošní sedmnácté si zatím připsal dvě pátá místa a na první "bednu" pořád čeká, k dispozici ale bude mít ještě 21 pokusů. Zatímco s Mercedesem (2013-dodnes) dosáhl na 142 pódiových umístění, s McLarenem (2007-2012) na 49.

Michael Schumacher

Druhý ze sedminásobných mistrů světa F1 dojel během své kariéry na stupních vítězů 155krát. Osmnáct let držel v této statistice rekord. Ten mu patřil od Velké ceny Velké Británie 2002, při Velké ceně Španělska 2020 ho ale Lewis Hamilton z prvního místa definitivně sesadil.

Schumacher sice nemá tolik pódií jako Hamilton, podařily se mu ale kousky, které britskému jezdci unikly. V období 2001-2002 si připsal celkem 19 pódiových umístění za sebou, což je dodnes rekord. V sezoně 2002 dokonce zvládl dojet na stupních vítězů ve všech závodech, konkrétně v sedmnácti. Získat pódiové umístění ve všech závodech sezony se nikomu jinému nepovedlo.

Na rozdíl od Hamiltona ale Schumacher nemůže říct, že stál na stupních vítězů ve všech svých sezonách. Nepovedlo se mu to během jeho premiérového ročníku v královně motorsportu v roce 1991, kdy hájil barvy Jordanu a Benettonu. Bez pódia zakončil také sezony 2010 a 2011 s Mercedesem, tedy své první dva roky po návratu. Naposledy stál na "bedně" ve věku 43 let, když dojel třetí při Velké ceně Evropy 2012 ve španělské Valencii.

Nejvícekrát stál Schumacher na stupních vítězů v červeném overalu Ferrari (116). Třicet osm stupňů vítězů získal s Benettonem, se kterým získal první dva tituly. S Mercedesem vybojoval jen jedno pódium.

Sebastian Vettel

Schumacherův krajan stál na pódiu 122krát. Zatímco 65x se mu to povedlo s Red Bullem, 55x s Ferrari a jedenkrát s Toro Rosso a Aston Martinem.

Jediné dvě sezony, kdy Vettel nestál na pódiu ani jednou, se uskutečnily v letech 2007 a 2022. Zatímco rok 2007 byl ve F1 jeho premiérovým a vystřídal v něm stáje BMW a Toro Rosso, sezona 2022 byla naopak jeho rozlučkovou. Závodil v ní pro Aston Martin.

Alain Prost

Francouz zakončil své působení ve F1 na 106 pódiových umístěních. Většinu z nich získal s McLarenem (63). Poháry ale sbíral také s Renaultem (17), Ferrari (14) a Williamsem (12).

Jenom jedna sezona ve F1 nepřinesla "Profesorovi" žádné pódium. Jednalo se o jeho nováčkovský rok 1980, který strávil s McLarenem.

Podobně jako Schumacher byl i Alain Prost dlouho rekordmanem v počtu pódiových umístění. Tento rekord mu patřil od Velké ceny Španělska 1987 v Jerezu. Tehdy mu druhé místo přineslo 55. pódium, díky kterému se v historické tabulce osamostatnil od Nikiho Laudy. Prostův rekord překonal až při Velké ceně Velké Británie 2002 Michael Schumacher.

Kimi Räikkönen

"Iceman" získal o tři pódiová umístění méně než Prost, tedy 103. Mezi nejlepšími třemi dojížděl s Ferrari (52x), McLarenem (36x) a Lotusem (15x).

Jediné angažmá, které Räikkönenovi žádné pódium nepřineslo, bylo to u Sauberu, potažmo Alfy Romeo. U stáje sídlící v Hinwillu Räikkönen zahájil svou kariéru v roce 2001. Poté ji u ní i zakončil v období 2019-2021. Na stupních vítězů se neobjevil ani v roce 2014, kdy se trápil u Ferrari.

Fernando Alonso

Španěl dosáhl na sté pódiové umístění při víkendové Velké ceně Saúdské Arábie. Jeho zisk provázely zmatky. Alonso byl totiž původně po závodě odsunut na čtvrté místo, neboť si podle sportovních komisařů špatně odpykal trest za nesprávné postavení na startu. Později ale byla penalizace odvolána a Španěl se tak mohl vrátit na třetí místo.

S Aston Martinem sice Alonso vybojoval dvě pódiová umístění ve dvou startech, nejvíce trofejí mu ale přineslo angažmá u Ferrari. S italskou stájí dojel na prvních třech příčkách hned 44krát. Daleko ale v tomto ohledu nezaostává ani Renault, v jehož barvách stál Alonso na stupních vítězů 41krát. S McLarenem dojel na "bedně" dvanáctkrát a s Alpine jednou.

Během své kariéry se Alonso musel vypořádat i s dlouhým pódiovým půstem. Po druhém místě při Velké ceně Maďarska 2014 s Ferrari totiž čekal na další stupně vítězů až do Velké ceny Kataru 2021, kdy dojel třetí v barvách Alpine. V období 2015-2018 se trápil u McLarenu a v letech 2019 a 2020 ve F1 nepůsobil.

Kromě období 2015-2018 chyběl Alonso na stupních vítězů i v letech 2001 a 2022. Zatímco v roce 2001 byl ve F1 nováčkem a závodil za nejslabší tým startovního pole Minardi, se kterým nezískal ani bod, v roce 2022 dosáhl s Alpine nejlépe na páté místo.

V prvních dvou závodech letošní sezony se Aston Martin prezentoval jako druhý nejsilnější tým ve startovním poli. Tím pádem není vůbec nereálné, že by Alonso mohl letos v počtu pódiových umístění překonat Räikkönena i Prosta.

Verstappen je blízko

Fernando Alonso by nemusel být jediným jezdcem, který se v letošní sezoně F1 dočkal svého stého pódiového umístění. Tuto metu by si teoreticky mohl odškrtnout i současný lídr průběžného pořadí Max Verstappen.

Nizozemec má totiž po prvních dvou letošních závodech na kontě 79 pódiových umístění. A jelikož se letos ještě pojede 21 velkých cen, může pilot Red Bullu aktuální ročník zakončit právě na čísle sto. Nečeká ho ale lehká práce. Znamená to totiž, že by musel dokončit na stupních vítězů všechny zbývající závody.

Red Bull momentálně kraluje a v prvních dvou závodech sezony získal dvě dvojitá vítězství. Materiál pro zisk pódiového umístění v každém závodě tak Verstappen rozhodně má. Situaci mu ale samozřejmě může zkomplikovat technika. To se stalo už při kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie, kdy mu odešel hnací hřídel a v neděli tak musel startovat až patnáctý. V závodě by pro něj podobný problém znamenal konec.

Ve Verstappenův prospěch příliš nemluví ani statistiky. Jak už jsme zmínili výše, jediným pilotem, který dokázal vybojovat ve všech závodech sezony pódiové umístění, byl v roce 2002 Michael Schumacher.

Na druhou stranu ale Verstappen v předchozích dvou sezonách naznačil, že když vše funguje, jak má, nemá problém dojet na stupních vítězů všechny závody. Zatímco v roce 2021 si připsal ve 22 závodech osmnáct stupňů vítězů, loni jich vytěžil ze stejného počtu velkých cen sedmnáct. Verstappenových osmnáct pódiových umístění z roku 2021 představuje rekord v počtu stupňů vítězů během jedné sezony.

Zisk stého pódiového umístění již v roce 2023 se jeví ve Verstappenově případě jako příliš optimistický. Ovšem za předpokladu, že Verstappen a Red Bull udrží i nadále svou současnou formu, je sté pódiové umístění velmi reálné v roce 2024.

Momentálně je Verstappen v počtu pódiových umístění osmý. Před ním je ještě Ayrton Senna s 80 pódii. Brazilce tak může vyrovnat už při nadcházející Velké ceně Austrálie.

Kromě Verstappena se v nejlepší desítce historické tabulky podle počtu pódiových umístění nachází i Valtteri Bottas. Fin si sice připsal 67 pódiových umístění, stovka se ale u něj zdá být příliš vzdálená. Své nejlepší období kariéry má po svém odchodu z Mercedesu nejspíše už za sebou a Alfa Romeo, kde momentálně působí, momentálně na boj o stupně vítězů za normálních okolností nemá.

U ostatních současných pilotů není sté pódiové umístění na pořadu dne. Zatímco Sergio Pérez jich má 28, Charles Leclerc 24, Carlos Sainz 15, George Russell 9, Lando Norris 6, Lance Stroll a Pierre Gasly 3, Alexander Albon s Estebanem Oconem 2 a Kevin Magnussen 1. Zbytek letošních závodníků F1 ještě na stupně vítězů nedosáhl.

Foto: Aston Martin Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.