Beze změny. Toyota vsadí v příští sezoně WEC na osvědčenou šestku

Po vydařeném závěru sezony potvrzení budoucnosti. Toyota bude i v příští sezoně vytrvalostního mistrovství světa WEC nasazovat stejné jezdce jako letos. V „sedmičce“ se budou střídat Mike Conway, Kamuj Kobajaši a Nyck de Vries, do vozu se startovním číslem 8 znovu usednou Sébastien Buemi, Rjó Hirakawa a Brendon Hartley.

„Tým nyní obrací celou svou pozornost na rok 2026, kde bude jeho cílem stavět na úspěšném závěru sezony. V příští sezoně nasadíme upravené auto, jezdeckou sestavu ale měnit nebudeme. Mike, Kamuj a Nyck spolu absolvují třetí společný rok, Sébastien, Brendon a Rjó zažijí pátou společnou sezonu,“ stojí v týmovém prohlášení.

 Zpráva o pokračování se všemi stávajícími jezdci přichází i navzdory tomu, že právě uplynulá sezona byla pro Toyotu těžká. Japonský výrobce sice zažil parádní finále při osmihodinovce v Bahrajnu, kde si dojeli Kobajaši, De Vries a Conway pro výhru, kdežto jejich parťáci skončili druzí, v ani jednom z předchozích podniků se ale značka na stupně vítězů nepodívala. Celkově skončili Kobajaši, De Vries a Conway jako šestí, Hartley, Hirakawa a Buemi obsadili sedmou pozici. Mezi výrobci přesto značka skončila jako druhá – hned za dominantním Ferrari.

Technický ředitel David Floury byl během letošní sezony kritický k novým pravidlům pro systém Balance of Performance. Jeho cílem sice je zajistit výkonnostní vyrovnanost startovního podle, podle Flouryho mínění ale Toyotu letos často znevýhodňoval. Organizátoři se na základě dat z předchozích závodů snažili nově o absolutní vyrovnání výkonu jednotlivých vozů. V roce 2024 bylo cílem udržet všechny vozy v maximálním výkonnostním rozdílu 0,2 %. Toyotu trápila především slabá maximální rychlost.

Pro Buemiho a De Vriese nebude ani příští rok WEC jediným závodním programem. Oba piloti totiž budou pokračovat také ve Formuli E. Buemi pojede znovu za stáj Envision, De Vries zůstává u Mahindry. Dobrou zprávu pro oba bývalé šampiony elektrické série je, že kalendáře WEC a Formule E pro nacházející ročníky neobsahují žádné termínové kolize. Totéž platí i pro japonskou Super Formuli, kde letos závodil Kamuj Kobajaši. Zdali se ale bývalý pilot F1 ukáže v domácím šampionátu i za rok, prozatím není jisté.

Služebně nejstarším jezdcem Toyoty ve WEC je jednoznačně Sébastien Buemi. Švýcar je součástí stáje už od roku 2012. Mike Conway závodí za tým od roku 2014, Kamuj Kobajaši přišel v roce 2016, Brendon Hartley v sezoně 2019, Rjó Hirakawa v roce 2022 a Nyck de Vries v sezoně 2024. Právě De Vries zůstává jediným z aktuální šestice, který prozatím s Toyotou nedosáhl žádného velkého úspěchu. Všichni jeho parťáci už mají na kontě minimálně jedno vítězství jak v šampionátu, tak ve 24 hodinách Le Mans.

Na jezdecké tituly Toyota dosáhla v sezonách 2014 (Sébastien Buemi, Anthony Davidson), 2018-2019 (Sébastien Buemi, Fernando Alonso, Kazuki Nakadžima), 2019-2020 (Mike Conway, Kamuj Kobajaši, José María López), 2021 (Mike Conway, Kamuj Kobajaši, José María López), 2022 (Sébastien Buemi, Brendon Hartley, Rjó Hirakawa) a 2023 (Sébastien Buemi, Brendon Hartley, Rjó Hirakawa).

Pokud jde o triumfy při 24 hodinách Le Mans, těch má Toyota na kontě pět, což ji v historické tabulce řadí na šesté místo za Porsche (19), Audi (13), Ferrari (12), Jaguar (7) a Bentley (6). Japonská značka na ně dosáhla v letech 2018 (Alonso, Buemi, Nakadžima), 2019 (Alonso, Buemi, Nakadžima), 2020 (Buemi, Hartley, Nakadžima), 2021 (Conway, Kobajaši, López) a 2022 (Buemi, Hartley, Hirakawa). Od ročníku 2023 vládne na okruhu La Sarthe Ferrari.

Toyota půjde do příští sezony s velkými očekávání. Prototyp GR010 Hybrid totiž projde podstatnou evolucí, která zahrnuje především aerodynamické úpravy, jejichž cílem je mimo jiné zlepšit maximální rychlost. První test nového speciálu se uskutečnil během října na Paul Ricard, další je v plánu na prosinec, kdy se auto objeví v Bahrajnu.

V kategorii hypervozů bude Toyota i příští rok čelit konkurenci dalších sedmi továren, byť s lehkou obměnou. Seriál totiž opouští Porsche. Naopak ale přijde Hyundai, který do šampionátu vstoupí prostřednictvím své luxusní divize Genesis.

Foto: Toyota Gazoo Racing

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.