König se mohl v Magny-Cours učit od Razgatlioglua. Domů odjížděl se smíšenými pocity

První podnik MS superbiků po letní přestávce na francouzském okruhu Magny-Cours skončil pro Olivera Königa 22., 23. a 18. příčkou. Zatímco se svým výkonem v sobotním závodě byl jezdec stáje Orelac spokojen, nedělní jízdy už mu radost nepřinesly. Český jezdec měl o víkendu mimo jiné šanci učit se od úřadujícího šampiona Topraka Razgatlioglua.

Tato šance se mu naskytla hned v prvním závodě. Při něm totiž šel Razgatlioglu k zemi (kromě něj potkal pád také šestinásobného mistra světa Jonathana Reu) a poté se musel probíjet polem vpřed. Při své stíhací jízdě předjížděl rovněž Königa. Pro dvacetiletého mladíka to sice znamenalo ztrátu pozice, myslí si však, že ho tato zkušenost obohatila.

"Je úžasné vidět takového jezdce v závodním módu. Bylo zajímavé vidět, kde má navrch. Určitě mi to pomůže. Když nás předjížděl, tak mi zároveň pomohl k tomu, že jsem se dostal před Mercada,“ říká König.

Právě Leandro Mercado z česko-japonské stáje MIE Racing Honda byl jedním z jezdců, se kterými byl König schopen držet během závodu krok. Argentinec sice později našel cestu zpět před našeho závodníka a König tak projel cílem jako dvacátý druhý, nechal však za sebou Oscara Gutiérreze a také již zmíněného Jonathana Reu. Tovární jezdec Kawasaki dojel po nehodě s kolem ztráty jako poslední dvacátý čtvrtý.

„S konečnou pozicí v závodě moc spokojený nejsem, ale jinak byla ztráta na vítěze stejná jako v Mostě, což mě potěšilo. Byl jsem ve skupince celou dobu, předjížděcích manévrů jsem ani nepočítal. Pak mi přišlo, že dojíždíme také skupinku, která bojovala o body. Sobota byla určitě pozitivní a vlila mi energii do žil,“ neskrýval König svou spokojenost po prvním závodě.

Nedělní samota

Zatímco sobotní závod zanechal v Königovi dobré dojmy, neděle mu už mnoho radosti nepřinesla, a to i přesto, že po 23. místě v superpole závodě dokončil druhou jízdu jako osmnáctý, tedy na lepší pozici než sobotní klání. Mnoho soubojů si ale tentokrát neužil. Těžil totiž z potíží svých soupeřů. Ty potkaly mimo jiné i Leandra Mercada nebo lídra šampionátu Álvara Bautistu. Zatímco Mercado odstoupil po technických potížích, pro Bautistu byl konečnou pád po kolizi s Jonathanem Reou. Technické trable sužovaly i Hafizhe Syahrina, který byl jediným klasifikovaným jezdcem za Königem.

„Nebylo to dobré, protože jsem nebyl jako včera v kontaktu s dalšími jezdci. Dopředu jsem se dostával hlavně po chybách soupeřů. S odstupem na špičku nejsem vůbec spokojený,“ přiznal König, který v nedělním závodě zaostal za vítězným Razgatliogluem o bezmála minutu a pět sekund.

Pro Königa se jednalo o první závodní víkend poté, co si při superpole závodě v Mostě zlomil natřikrát kůstku v nártu. I přes toto zranění tehdy absolvoval v Mostě druhý závod víkendu a do cíle dojel jako šestnáctý se ztrátou dvou sekund na poslední bodovanou 15. příčku. V Magny-Cours už ho noha netrápila vůbec.

„Bylo to dobré. Jsem za to moc rád, protože noha se opravdu dobře zahojila. Regenerace a kryosauna mi rozhodně pomohly. Jen mě trochu bolela záda při závodě,“ uvedl.

Königův hon za ziskem prvních bodů v sezoně bude pokračovat za dva týdny. O víkendu 24.-25. září totiž bude mistrovství světa superbiků závodit v Barceloně. Na této trati už má český jezdec se superbikovou motorkou zkušenosti. Několikrát zde totiž testoval.

Foto: Orelac Racing Team

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.