Frentzenovi je 55 let. Ve formuli 1 závodil ve stínu Schumachera, ten mu přebral i životní lásku

Bývalý pilot formule 1 Heinz-Harald Frentzen se celou kariéru potýkal se sedminásobným mistrem světa.

Heinz-Harald Frentzen je sice co do počtu vyhraných Grand Prix pátým nejlepším Němcem historie, ale ve formuli 1 se objevil ve špatný čas. Všechny jeho úspěchy totiž zastínil fenomenální krajan Michael Schumacher.

Rodák z Mönchengladbachu (18. 5. 1967) měl závodění v krvi, jeho otec se objevoval na okruzích v 50. letech. Frentzen začal ve dvanácti letech s motokárami, v sezoně 1989 startoval v německé F3. A tam se poprvé potkal se Schumim.

V té době boss F1 Bernie Ecclestone moc stál o německého jezdce, takže tamní autoklub začal podporovat oba rivaly. Kdo z nich jako první vyhraje závod formule 3, dostane jako odměnu test monopostu formule 1.

Rivalita explodovala v Zeltwegu. Tam sice vyhrál Schumacher, ale Frentzen si stěžoval, že ho krajan vytlačil mimo trať. Ale testy se nakonec nekonaly a v F3 se smál třetí vzadu. Titul získal Rakušan Karl Wendliger, oba němečtí piloti se podělili se stejným ziskem bodů o druhé místo.

Pak skousnout další hořkou pilulku. Mercedes jej sice roku 1990 angažoval do svého juniorského týmu pro Světový šampionát sportovních vozů. Jenže Frentzen se svezl jen jednou v Doningtonu. Pro další rok si německá značka vybrala už jen Wendlingera a Schumachera a jeho opomněla.

Frentzen pokračoval svoji kariéru v F3000 v týmu Eddieho Jordana. V té době měl mladý německý talent půvabnou přítelkyni, o dva roky mladší Corinnu Betschovou. Jenže 22. března 1992 během GP Mexika se půvabná blondýnka najednou objevila v boxech Benettonu.

Oba se znali už z dřívějších let. Třeba při Schumiho debutu v F1 ve Spa-Francorchamps mu vařila  kávu ve Frentzenově obytném autě. Ještě předtím spolu všichni tři chodili na pizzu a snili o tom, jaké to jednou bude ve světě Grand Prix.

Ale zatímco Frentzen se musel na dva roky "uklidit" do japonské formule 3000, Schumacher už v té formuli 1 byl. Dál dění v boxech v Mexico City popisuje jeho manažer Willi Weber ve své knize "Benzín v krvi":

"Teď ho nemůžeš rušit, spí," vysvětluji, když se chce krátce před závodem vydat do jeho obytného vozu, kam se Michael jako vždy stáhl. „Ale já tam chci jít hned.“ Její hlas je hlasitý, pronikavý. Několik lidí otočí hlavu. Docela sebevědomá mladá dáma, říkám si.

"No tak…,“ ustoupím stranou. I ochranka zocelená zkušenostmi z elitních armádních jednotek se při pohledu na Corinnu krčí. Sice vědí, jak fungují samopaly a ruční granáty, ale ne jak se bránit přehnaně angažované přítelkyni.

Byla to žhavá láska a Frentzen měl rázem smůlu. V roce 1994 se sice i on dostal do formule 1, ale nikdy nedokázal překročit Schumacherův stín. Jen dvakrát skončil v konečném hodnocení MS před svým sokem. V roce 1997 byl Schumi ze šampionátu vyloučen za úmyslnou kolizi s Jacquesem Villeneuvem. O dva roky později Schumacher přišel téměř o půlku sezony po zlomenině nohy ze Silverstonu.

Frentzen vyhrál v sezoně 1997 s Williamsem GP San Marina a v ročníku 1999 v kokpitu Jordanu Velké ceny Francie a Itálie. To ho ze 179 Němců na startu závodů F1 činí po Schumacherovi, Sebastian Vettelovi, Nico Rosbergovi a Ralfu Schumacherovi pilotem s pátým největším počtem triumfů.

Jenže když se dnes řekne německý jezdec ve formuli 1 v 90. letech, fanoušci si vzpomenou zaručeně na Schumiho. Jméno jeho rivala jim dávno vyprchalo z paměti. Historie umí být velmi krutá...

Foto: Red Bull Content Pool

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.