Když nemůže otec, zaskočí syn. Autokros v Přerově si podmanil Jakub Jánoš

Letošní nadvláda rodiny Jánošů v autokrosařském mistrovství republiky pokračuje. Při třetím podniku v Přerově totiž kraloval třídě TouringAutocross1600 Jakub Jánoš. Ten tak ukončil vítěznou sérii svého otce Tomáše, jehož vystoupení zastavil problém s motorem.

"Jsem spokojen, bylo to super. Tato trať mi sedí. V minulosti už jsem tu pár pohárů vybojoval, jednou jsem tu byl i druhý. Jede se mi tu opravdu dobře," radoval se Jánoš po dojezdu do cíle.

Svou sílu ukázal Jánoš mladší již při rozjížďkách. Ty totiž se svou Škodou Felicia ovládl a pro start finálové jízdy si tak zajistil první místo. V rozhodující bitvě sice vedl po celých sedm kol od startu až do cíle, rozhodně ale neměl prostor pro odpočinek. Luděk Dubravský a Denis Pytela mu totiž pořádně zatápěli. Oba projeli cílem se ztrátou menší než jedna sekunda na vítěze.

"Kluky jsem sice držel celou dobu za sebou, pořád ale byli blízko. Luděk Dubravský na mě hodně útočil. Dvakrát měl dokonce šanci na předjetí, pokaždé jsem mu to ale zablokoval," popisuje Jánoš svou cestu za prvenstvím.

V cíli byl vděčný i svému otci: "V pátek jsme si šli spolu projít trať. Ukázal mi přitom nějaké vychytávky," říká.

Pro Tomáše Jánoše ale tentokrát o šťastné vystoupení nešlo. Pro vítěze úvodních dvou letošních závodů totiž skončilo finále předčasně. Na jeho Volkswagenu Lupo došlo k potížím s motorem.

Po absenci v Nové Pace reprezentoval GT2 Motorsport v Přerově opět také Milan Purma, který při druhém podniku chyběl kvůli opravě motoru. Ten se mu poškodil už při úvodním podniku v Humpolci. V Přerově dorazil do cíle jako čtvrtý.

Za stáj GT2 Motorsport závodili v Přerově také Vít Kostroun (RB125), Martin Stuchlík (RB250) a Filip Jánoš (KartCross). Zatímco Kostroun a Stuchlík si odnesli čtvrté místo, Jánoš obsadil 13. příčku.

Rodinný boj o titul?

Potíží Tomáše Jánoše využil ve třídě TouringAutocross1600 Luděk Dubravský. Loňský šampion sice zatím na první letošní vítězství čeká, po třetím podniku ale vede šampionát. Druhý Tomáš Jánoš na něj ale ztrácí pouhé tři body, zatímco třetí Jakub Jánoš čtyři.

Že by během sezony Jakub Jánoš sváděl se svým otcem boj o celkové vítězství, si zatím moc dobře nedokáže představit: "Vůbec jsme neplánovali, že by to takto mohlo vyjít. Bude to zajímavé, uvidíme, jak to dopadne," říká.

Současně přiznává, že souboje s otcem jsou pro něj na dráze tak trochu zvláštní: "Je to takové jiné. Táta mi ale říká, že se nemám ohlížet a že ho mám brát stejně jako ostatní. Kromě toho mi ale také říkal, že ho stejně nikdy nepřejedu," dodává se smíchem.

Nyní čeká na autokrosařské mistrovství republiky delší pauza. Znovu se totiž bude závodit až o víkendu 12.-13. srpna v Poříčí nad Sázavou.

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.