Staré gumy, rozbité brzdy a přesto vítězství. Autokrosař Jánoš kraloval i v Nové Pace

Dva závody, dvě vítězství. Pro Tomáše Jánoše nemohla nová sezona autokrosařského mistrovství republiky začít lépe. V Nové Pace jezdec stáje GT2 Motorsportu triumfoval ve třídě TouringAutocross1600 i přesto, že odjel finále na starých pneumatikách a téměř bez brzd.

V Nové Pace navázal Jánoš na triumf, který získal o týden dříve v Humpolci. Cesta za ním ale tentokrát nebyla zas tak přímočará. V obou volných trénincích sice vyhrál, pak ale měla jeho výkonnost sestupnou tendenci a do finále se kvalifikoval jako třetí.

"První rozjížďku jsem sice vyhrál, už to ale nebylo tak přesvědčivé. Kluci už byli jen kousek za mnou a tlačili na mě. Do druhé rozjížďky jsem špatně odstartoval a dojel jsem druhý. Pořád jsem si říkal, že je s autem něco špatně. Třetí rozjížďku jsem prokoučoval úplně. Začaly mě zlobit brzdy a skončil jsem až pátý," nevěděl si Jánoš zprvu rady.

Zlom ale přišel právě před finálovou rozjížďkou. Před tí totiž přišli Jánoš a jeho mechanici problémům na kloub.

"Přijel jsem do depa, sáhnul na pneumatiky a zjistil jsem, že jsou naprosto přehřáté a vůbec nefungují. Mohla za to stoupající teplota. Vzali jsme tedy staré ojeté gumy, prořízli je a z auta se najednou stala zbraň," popsal Jánoš změny, které na svém voze udělal.

Sázka na opotřebované obutí se vyplatila. Jánoš se totiž hned po startu finálové rozjížďky ujal vedení a cílem jeho Volkswagen Lupo projel s téměř dvousekundovým náskokem před Luďkem Dubravským.

O triumf ho nepřipravily ani další potíže: "Už od třetího okruhu se mi hodně hýbalo levé přední kolo. Rozpadlo se v něm totiž ložisko. I s tím jsem vyhrál. Jelikož ale auto téměř vůbec nebrzdilo, tak mi to možná i trochu pomohlo," říká Jánoš se smíchem.

Díky dalšímu vítězství navýšil Jánoš svůj náskok v průběžném pořadí na 12 bodů. Radost měl i z toho, že triumf v Nové Pace s ním mohl jako jeden z prvních oslavit jeho syn Jakub. Ten totiž dojel se Škodou Felicia třetí. Celkově mu patří čtvrté místo.

"Oba jsme stáli na bedně. Bylo to opravdu hezké," dodává vítěz.

Milan Purma, který se obvykle také účastní v barvách stáje GT2 Motorsport kategorie TouringAutocross1600, v Nové Pace chyběl. Momentálně totiž řeší závadu na motoru, která ho postihla při úvodním podniku v Humpolci.

Vít Kostroun obsadil v RB125 šestou příčku. Martin Stuchlík skončil v RB250 sedmý a Filip Jánoš se v kategorii KartCross umístil na šesté pozici.

Autokrosařské mistrovství republiky pokračuje od 20. do 21. května. Pojede se v Přerově.

Foto: Jan Pilát/GT2 Motorsport

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.