Vítězný začátek autokrosařské sezony pro vicemistra. Jánoš ukázal v Humpolci záda konkurenci

Tomáš Jánoš zažil vítězný začátek nové sezony mistrovství republiky v autokrosu. Jezdec stáje GT2 Motorsport kraloval při úvodním podniku v Humpolci kategorii TouringAutocross1600. Nyní už se chystá do Nové Paky, kde chce na vítězné vlně pokračovat.

"Odnáším si jenom ty nejlepší dojmy. Mám z toho velikou radost. V předešlých závodech se pokaždé našlo něco, co nám do toho hodilo vidle, teď už se ale konečně zadařilo. Bylo to skvělé od začátku až do konce," uvedl po skončení víkendu nadšený Jánoš, který se loni stal v kategorii TouringAutocross1600 vicemistrem.

Už od začátku víkendu se Jánoš prezentoval jako horký favorit na vítězství. Nejrychlejší byl už v první sérii rozjížděk. Při druhých rozjížďkách navíc tento výsledek zopakoval, čímž si zajistil postup do finále z prvního místa a 10 bodů do šampionátu. Mohl si tak dovolit vynechat závěrečnou jízdu a před finále pošetřit jak techniku, tak síly.

Za volant se Jánoš vrátil až na finálovou jízdu. A i v rozhodujícím případě vše zafungovalo, jak má. Jánoš totiž vedl od startu až do cíle a cílem projel s náskokem téměř tří vteřin před svým nejbližším pronásledovatelem Denisem Pytelou.

"Dal jsem si záležet. Povedlo se to, krásně mi to vyšlo. Odstartoval jsem jako první a pak už jsem si jenom hlídal vedení," popisuje svou cestu za vítězstvím.

Jánoš se zvládl vypořádat i se záludnými podmínkami: "Trať byla dost rozbitá. Nebylo se čemu divit. Pořadatelé tam totiž navezli spoustu materiálu. Přehrnovali hlínu zleva doprava, válcovali, snažili se. Kloubouk dolů před nimi. Zatáčky sice byly rozbité, na rovinkách už to ale bylo dobré. Zatačky bylo třeba projet tak nějak na hraně. Na rovinkách zase bylo důležité co nejvíce šlápnout na plyn," vysvětluje.

Radost dělalo Jánošovi i fungování vozu. Ten ho v loňském roce několikrát potrápil kvůli technickým problémům.

"Auto se nám povedlo dobře vyladit a funguje luxusně. Přes zimu jsme vše zkontrolovali. Snažili jsme se vyladit veškeré komponenty a postarat se hlavně o ty, které se nám rozbíjely," těšilo ho.

Purma v úzkých

Zatímco Tomáš Jánoš mohl hned na úvod sezony oslavovat, jeho týmový kolega a současně další aspriant na titul v kategorii TouringAutocross1600 Milan Purma rozhodně neměl důvod k radosti. Jeho humpolecké účinkování totiž skončilo už ve druhé rozjížďce.

"Praskl nám šroub na rozvodovém kole a odešel nám motor," mrzelo Purmu.

Poškození motoru mu navíc udělalo daleko větší čáru přes rozpočet, než původně čekal. Bude totiž muset vynechat i druhý podnik sezony, který se koná již během nadcházejícího víkendu v Nové Pace.

"Do této doby to není možné vyřešit. Nyní motor opravujeme a rádi bychom se vrátili na třetí podnik v Přerově," dodává.

V kategorii TouringAutocross1600 reprezentoval GT2 Motorsport také Jakub Jánoš. Syn Tomáše Jánoše dorazil do cíle finálové jízdy jako pátý.

V ostatních kategoriích startovali za tým i Vít Kostroun (RB125), Martin Stuchlík (RB250) a Filip Jánoš (KartCross). Zatímco Kostroun skončil šestý, Stuchlík obsadil sedmou příčku a Jánoš si z Humpolce odvezl 12. pozici.

Foto: Jan Pilát

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.