Ve WRC padl rekord, Rovanperä se stal v Estonsku nejmladším vítězem v historii

Letošní ročník Estonské rallye skončil premiérovým triumfem Kalleho Rovanpery. Jezdec stáje Toyota se stal ve věku dvaceti let nejmladším vítězem podniku rallyeového mistrovství světa v historii. Na pódium v Estonsku vystoupili i druhý Craig Breen se třetím Thierrym Neuvillem. Vedoucí muž průběžného pořadí šampionátu Sébastien Ogier skončil čtvrtý.

Sedmým podnikem o víkendu pokračovala letošní sezona mistrovství světa v rallye. Na programu byla Estonská rallye. Tato soutěž byla součástí kalendáře WRC podruhé. Svou premiéru si zde odbyla loni, kdy si v ní dojel pro vítězství domácí Ott Tänak.

Letos už ale Tänak loňský triumf nezopakoval. Nejvíce se totiž soutěž vydařila Kallemu Rovanperövi. Jezdec Toyoty si dojel pro své premiérové vítězství ve WRC a současně se mu podařilo stanovit nový rekord. Ve věku 20 let a 290 dnů se totiž stal nejmladším vítězem soutěže WRC v historii. Svého předchůdce na prvním místě této statistiky, kterým byl shodou okolností jeho současný týmový šéf Jari-Matti Latvala, překonal o více než dva roky. Latvala byl nejmladším vítězem v historii WRC od Švédské rallye 2008, kterou ovládl ve věku 22 let a 313 dnů.

Kalle Rovanperä a jeho spolujezdec Jonne Halttunen se v Estonsku radovali z vítězství. Foto: WRC

Za vítězstvím vykročil Rovanperä už ve čtvrtek, kdy vyhrál úvodní superspeciálku před druhým Craigem Breenem a třetím Teemu Suninenem. O průběžné vedení přišel pouze dočasně v úvodu pátečního programu. Po první rychlostní zkoušce dne se totiž propadl na třetí místo za vedoucího Otta Tänaka a druhého Breena. Netrvalo ovšem dlouho a byl zpátky v čele. Nejprve se posunul na druhé místo poté, coTänak ztratil ve druhé páteční erzetě kvůli defektu. Po třetí rychlostní zkoušce se Tänak posunul i před Breena a poté již dominoval.

Craig Breen se po ztrátě první příčky držel po celý zbytek soutěže na druhém místě a nakonec obsadil stříbrnou příčku i v cíli. Pro Ira, který se letos střídá ve třetím voze továrního týmu Hyundai s Danim Sordem, se jednalo o první start od dubnové Chorvatské rallye. Za Rovanperou v cíli zaostal o 59,9 desetin sekundy. Na cestě za druhým místem ho nezastavil mimo jiné ani moment z poslední sobotní erzety, kdy trefil velký kámen.

Návrat Craiga Breena do WRC skončil pódiovým výsledkem. Foto: Hyundai Motorsport

Hyundai měl na stupních vítězů dvojnásobné zastoupení. Na třetí místo se totiž během pátku posunul Thierry Neuville a zůstal na něm až do cíle. Během soutěže ale Belgičana potkaly defekt pneumatiky, který si přivodil v pátek, nebo desetisekundová penalizace za pozdní příjezd na start předposlední rychlostní zkoušky soutěže kvůli problémům se startérem. Během neděle se navíc musel vypořádat i s bolestí oka. Při přejezdech ho dokonce občas střídal za volantem spolujezdec Martijn Wydaeghe.

Když navíc Neuville pospíchal na start předposlední erzety, na přejezdu výrazně překročil rychlostní limit 90 km/h a jel dokonce 190. A to ho přišlo draho. Spolu se svým navigátorem byl totiž pokutován částkou 2 500 euro. Navíc byl Neuvilleovi udělen podmínečný zákaz startu v jednom podniku, pokud během některé z příštích soutěží překročí povolenou přejezdovou rychlost o třicet procent a více.

Lídr šampionátu Sébastien Ogier se musel spokojit se čtvrtou příčkou. Pátou pozici obsadil Elfyn Evans, šestou Teemu Suninen, který se musel vypořádat s defektem pneumatiky nebo i s technickými problémy, sedmou Pierre-Louis Loubet, osmý skončil vítěz kategorie WRC3 Alexej Lukjanuk, přestože šel na poslední erzetě přes střechu, devátou pozici obsadil vítěz WRC2 Andreas Mikkelsen a desátý skončil Mads Østberg, který během soutěže řešil defekty pneumatik, poškozené zavěšení nebo problémy s brzdovým potrubím. V JWRC vyhrál celkově dvacátý první Sami Pajari.

Smolné domácí vystoupení zažil Ott Tänak. Estonec se sice na začátku pátečního programu dostal do vedení, poté ho ale potkaly tři defekty a nakonec odstoupil ještě před koncem dne. V sobotu se sice do soutěže vrátil a nakonec vyhrál nejvíce rychlostních zkoušek ze všech (11), celkově ale obsadil až 31. místo. Tänak vyhrál mimo jiné i závěrečnou powerstage a připsal si tak alespoň pět bonusových bodů. Na závěrečné vložce bodovali také druhý Neuville, třetí Ogier, čtvrtý Evans a pátý Rovanperä.

Ott Tänak nezažil na domácí půdě tak úspěšné vystoupení jako loni. Foto: Hyundai Motorsport

Kromě Tänaka odstoupil v pátek předčasně také týmový kolega Teemu Suninena u M-Sportu Gus Greensmith, kterého zlobila technika. I Brit se ale pro zbývající dny vrátil a nakonec byl klasifikován jako třicátý druhý. Tím, kdo v pátek skončil definitivně, byl ale Takamoto Kacuta. Japonec, který při předchozí Safari Rallye Keňa dojel druhý, odstoupil v Estonsku po čtvrté erzetě ze třetího místa. Jeho spolujezdce Daniela Barritta totiž bolely krk a záda. Po vyšetření mu lékaři doporučili odpočívat.

Zastoupení měla ve startovní listině Estonské rallye také Česká republika. Martin Prokop sice tentokrát nestartoval, slovenského účastníka hodnocení JWRC Martina Kočího ale navigoval Petr Těšínský. Slovensko-český tandem ale cíl nespatřil, neboť na poslední rychlostní zkoušce odstoupil kvůli problémům s poloosou.

Martin Kočí a Petr Těšínský odstoupili na poslední erzetě. Foto: Martin Kočí/Facebook

Kompletní výsledky soutěže
Průběžné pořadí šampionátu

Úvodní foto: Toyota Gazoo Racing WRC

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.