O vítězi Safari rallye se rozhodlo až během posledního dne, nakonec slavil Ogier

Soutěž Safari rallye Keňa ovládl Sébastien Ogier. Jezdec Toyoty rozhodl o svém čtvrtém letošním triumfu až během závěrečného dne, kdy mu pomohlo mimo jiné i odstoupení Thierryho Neuvilla. Na druhé pozici skončil Ogierův týmový kolega Takamoto Kacuta, pro kterého se jednalo o premiérové pódiové umístění ve WRC. Třetí příčku obsadil Ott Tänak.

Letošní sezona rallyeového mistrovství světa (WRC) pokračovala o víkendu šestým podnikem. Na programu byla soutěž Safari rallye Keňa, která se do kalendáře WRC vrátila po devatenácti letech. A vítězný byl návrat WRC do Keni pro Sébastiena Ogiera. Francouz dosáhl na čtvrté letošní prvenství. Současně se jednalo o jeho 53. triumf ve WRC.

Ogier byl nejrychlejší již v úvodní superspeciálce, která se konala ve čtvrtek. To ale neznamená, že dominoval po celý víkend. V pátek ráno totiž Ogiera zbrzdily problémy s tlumičem. Na konci dne figuroval na čtvrté příčce se ztrátou zhruba jedné minuty a tři čtvrtě na vedoucího Thierryho Neuvilla.

Neuville se posunul do čela i přes problematický závěr dne. Zatímco na předposlední rychlostní zkoušce ho postihl defekt pravé zadní pneumatiky, na poslední erzetě měl defekt levého zadního a také pravého předního kola. K tomu se přidaly problémy s motorem. Druhý byl po pátku Takamoto Kacuta, kterého rovněž v úvodu dne trápil motor, a třetí Ott Tänak. Toho na poslední páteční sedmé rychlostní zkoušce také postihl defekt. Při páté erzetě mu zhasl motor.

I po sobotě, kdy v několika případech jezdcům překážely v cestě například zebry nebo gazely, zůstal Neuville první. Druhé místo i nadále držel Kacuta. Tänak se ovšem propadl na čtvrté místo za Ogiera. V deštivé závěrečné rychlostní zkoušce dne totiž Tänakovi nefungovalo vyhřívání předního skla. Musel proto zastavit a zamlžené sklo vyčistit, čímž ztratil zhruba minutu.

Neuvillův smolný začátek neděle

Neuville sice po sobotě směřoval za prvním letošním triumfem, nakonec mu ale souzen nebyl. Po první nedělní erzetě totiž odstoupil kvůli poškozenému tlumiči. Po odstoupení závodníka stáje Hyundai se vedení ujal Kacuta. Japonského jezdce ale ve zbývajícím průběhu soutěže přeskočil Ogier a byl to tak on, kdo vyhrál.

Kacuta se musel spokojit se druhou příčkou. I tak ale mohl mít radost ze svých premiérových stupňů vítězů ve WRC. Je to poprvé po 27 letech, co ve WRC vystoupil japonský jezdec na pódium. Předposledního pódiového umístění japonského závodníka bylo shodou okolností dosaženo také při Safari rallye, a to v roce 1994. Tehdy dojel na druhé příčce Kendžiro Šinozuka. Na letošním pódiu doplnil Ogiera a Kacutu třetí Ott Tänak.

Čtvrtý skončil Gus Greensmith. Pátou pozici obsadil Adrien Fourmaux a šestou Kalle Rovanperä. Sedmý skončil domácí jezdec Onkar Rai, který zároveň vyhrál kategorii WRC 3. Za ním se umístili další dva keňští účastníci kategorie WRC 3 – celkově osmý Karan Patel a devátý Carl Tundo. Bodoval také desátý Elfyn Evans. Na závěrečné powerstage si připsali bonusové body první Tänak, druhý Rovanperä, třetí Evans, čtvrtý Ogier a pátý Sordo.

Rovanperovi, Evansovi a Sordovi se během soutěže nevyhnuly trable. Pro všechny tři totiž skončil páteční program předčasně. Evans i Sordo ulomili kolo při třetí rychlostní zkoušce. Rovanperä zase zapadl při poslední páteční erzetě v písku. Do té doby finský jezdec figuroval na druhé příčce. V sobotu se trojice zapojila do soutěže zpátky.

Prokopovo krátké vystoupení

Víkend nevyšel ani Oliveru Solbergovi nebo Martinu Prokopovi. Pro syna šampiona z roku 2003 Pettera Solberga se jednalo v rámci mistrovství světa o první start s vozem specifikace WRC na šotolině. Jeho účinkování ale skončilo už po prvním dni poté, co si poškodil šasi a ochranný rám. Prokop, který jako jediný startoval v kategorii WRC 2, v pátek boural a již se do soutěže nevrátil. Z incidentu nevyvázl bez úhony Prokopův spolujezdec Zdeněk Jůrka, který byl hospitalizován v nemocnici v Nairobi s prasklým obratlem.

Zajímavou postavou ve startovní listině byl Sobiesław Zasada. Polák se totiž soutěže zúčastnil ve věku 91 let. Usedl do vozu Ford Fiesta Rally3. Jednalo se o jeho první soutěžní start po 24 letech. Ten poslední si připsal v roce 1997 právě v Safari Rallye. Do tohoto podniku letos nastoupil podeváté. Do cíle ale nedojel. Na poslední rychlostní zkoušce uvízl v písku.

Kompletní výsledky soutěže

Průběžná pořadí šampionátů

Úvodní foto: Toyota Gazoo Racing WRC

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.