Zelená karta v mobilu bude stačit už i v zahraničí

Papírový doklad o zaplacení povinného ručení bude co nevidět minulostí. Počínaje rokem 2025 už bude i v zahraničí stačit elektronická zelená karta.

Doba digitální se dlouhou dobu vyhýbala papírovým zeleným kartám. Tedy dokladu, který potvrzuje zaplacení povinného ručení a je nutné jej u sebe vozit v autě či na motorce. Až do roku 2021 se uznávala výhradně fyzická forma zelené karty, což mnoha řidičům způsobovalo vrásky na čele, protože bylo snadné ji ztratit či zapomenout.

Černobílá zelená karta v mobilu

Tzv. zelená karta přitom existuje desítky let. V dobách, kdy tiskárny nebyly běžnou součástí domácností, se tento doklad tiskal na zelený papír, což sloužilo i jako jakési opatření proti falsifikaci. Tento zvyk se zachoval dlouhá léta a zapříčinil, že se pojem zelená karta vžil tak hluboce, že se kartě říká zelená i po roce 2019, kdy bylo rozhodnuto, že se může tisknout i černobíle.

V roce 2021 Ministerstvo financí ČR rozhodlo, že u zelené karty nebude nutné řídit se normou určující její podobu. A proto je od té doby možné prokazovat se i její digitální formou, tedy třeba fotkou nebo PDF souborem uloženým v telefonu. Pravděpodobně od října letošního roku navíc povinnost prokazovat se zelenou kartou řidičům zcela odpadne. Informaci o uzavřeném povinném ručení si při silniční kontrole Policie ČR dohledá z online databáze.

Od roku 2025 digitální zelená karta i v zahraničí

Výše zmíněné změny se však týkají jen cest po českých silnicích a dálnicích, v zahraničí stále platí povinnost se zelenou kartou prokázat a ne v každé zemi vám uznají její elektronickou podobu. Změnu by měl ale představovat rok 2025. Rozhodnutí nadnárodní organizace COB (Council of Bureaux), která má systém zelených karet na starosti, zavede od prvního ledna možnost prokazovat se digitální zelenou kartou ve všech členských zemích. Nově tedy postačí, když si dokument, který vám přijde do e-mailové schránky po zaplacení povinného ručení, stáhnete do mobilu.

Změn se dočkalo i samotné povinné ručení, které musí od ledna 2024 povinně sjednat majitel vozu. Pokud vás tato povinnost také čeká, v rozhodování nad vhodným pojištěním vám může pomoct i online srovnávač. Například ten na Top-Pojištění.cz vám na základě zadaných parametrů přehledně a nezávazně porovná nabídky jednotlivých pojišťoven a vybranou nabídku si následně můžete sjednat online.

Elektronický doklad o zaplacení povinného ručení pak uložíte buď mezi soubory v telefonu, případně do některé ze specializovaných aplikací, jako je například Peněženka. Pak už si nebudete muset dělat starosti s tím, kam vám zelená karta zrovna zapadla.

Zdroj obrázku: Graphicroyalty / stock.adobe.com

 

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.