Buggyra potvrdila Valtra pro nadcházející Dakar. Aliyyah pokračuje v Hailu s přípravou

Jaroslav Valtr byl potvrzen jako účastník kategorie kamionů, Aliyyah Kolocová má před sezonu třetí letošní podnik blízkovýchodního poháru FIA v Hailu. U stáje Buggyra už se vše točí kolem nadcházejícího ročníku Rallye Dakar.

Valtr není v barvách Buggyry nováčkem. Na Dakaru totiž za tuto stáj nastoupil už v roce 2016. Tehdy dosáhl svého nejlepšího výsledku v soutěži, když obsadil osmou příčku. S kamionem Tatra Phoenix stáje Buggyra už se ale svezl i letos. V září nastoupil do podniku Baja Polsko, kde bylo jeho hlavním cílem otestovat nové komponenty.

„Rozhodl jsem se, že bych chtěl v letošním roce zkusit rychlejší a výkonnější auto. Hlavně jsem hledal auto s automatickou převodovkou. Po zkušenosti s Tatrou, se kterou jsem jel v roce 2016, jsem se s Martinem Kolocem dohodl, že bych s tímto autem zkusil jet znovu. Jsem rád, že jsem tuto příležitost dostal. Samozřejmě bychom chtěli navázat delší spolupráci, co se týče vývoje aut i posunu našeho auta, případně společné stavby nějakého nového auta. To už ale asi předbíhám,“ říká Valtr ke svému návratu do řad Buggyry.

Navigovat bude Valtra při jeho návratu na Dakar René Kilián. Role palubního mechanika se chopí Tomáš Šikola. Valtr se ale nebude muset spoléhat pouze na pomoc členů stáje Buggyra. V případě potřeby ho totiž podpoří také Aleš Loprais a jeho synové Jaroslav mladší s Michalem.

„Starší syn Jaroslav pojede s Alešem Lopraisem, se kterým jsme dohodnutí na vzájemné pomoci v průběhu jednotlivých etap. Je pochopitelné, že ani jeden druhého neobjede. V případě nějakého problému neobjedu já Aleše a zároveň očekávám, že Aleš s mým synem neobjedou mě. Druhého syna (Michal – pozn. red.) bych chtěl posadit do vozu Valtr Racing Teamu tak, aby mi kryl záda. Myslím si, že Dakar bude zajímavý a že se jako rodina určitě pobavíme. Už teď se hecujeme a pořádáme různé sázky,“ přibližuje Valtr, jak bude vypadat rodinná spolupráce.

Zbytek své dakarské sestavy Buggyra teprve představí. Příští týden by měla přijít s novinkami, které se budou týkat kategorie lehkých prototypů. Má se za hotovou věc, že v této třídě nastoupí sestry Aliyyah a Yasmeen Kolocovy, jejichž premiéra už je v plánu dlouho. Jaká budoucnost čeká Josefa Macháčka, zatím zůstává otázkou.

Jisté je, že v barvách Buggyry už letos neuvidíme Ignacia Casaleho. Chilan hájil barvy týmu v předchozích dvou ročnících v kategorii kamionů, letos v září ale oznámil svůj odchod ze stáje.

Aliyyah hájí vedení

Aliyyah Kolocová se bude tento víkend na svou dakarskou premiéru připravovat v saudskoarabském Hailu. Ten totiž bude od čtvrtka do soboty hostit třetí letošní podnik blízkovýchodního poháru FIA v cross-country bajách.

První dvě soutěže letošního ročníku se odehrály v únoru v Jordánsku a během března v Kataru. Zatímco v Jordánsku dokázala Aliyyah triumfovat jak celkově mezi automobily, tak v lehkých prototypech, v Kataru ji zdržely dva defekty a musela se spokojit s celkovým 11. místem. V průběžném pořadí automobilů a lehkých prototypů je ale pořád první. Zatímco mezi automobily vede o 11 bodů před Násirem al-Attíjou, v lehkých prototypech má osmibodový náskok před svou sestrou Yasmeen. Ve třetím podniku ale budou oba hlavní pronásledovatelé Aliyyah chybět.

„V Hailu začíná ostrá finální příprava na dakarský debut. Je dobře, že se bude závodit v Saúdské Arábii, protože si tak udělám obrázek o místních terénech, které budu zdolávat během Rallye Dakar,“ říká Kolocová před začátkem podniku.

Oproti předchozím dvěma podnikům si bude muset Aliyyah zvyknout na nového spolujezdce. Tentokrát jí totiž nebude číst rozpis Sébastien Delaunay, ale Stéphane Duplé. Ten v Jordánsku a Kataru navigoval Yasmeen Kolocovou.

Podnik Saudi Baja bude také součástí světového poháru FIA v cross-country bajách. V jeho startovním poli najdeme i českého jezdce Miroslava Zapletala s vozem Ford F150 Evo. Do podniku vstupuje jako druhý muž průběžného pořadí. Na vedoucího Jazída al-Rajhího přitom ztrácí jediný bod.

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.