Toyota pojede na Dakar s vylepšeným Hiluxem a stejným kvartetem jezdců

Toyota ukázala první snímky vylepšeného speciálu GR DKR Hilux T1+, s nímž s ev lednu postaví na start Rallye Dakar proti novým vozům od Prodrivu a Audi.

Tým Tpoyota Gazoo Racing nasadí stejné tři posádky jako letos. Lídrem továrního týmu bude nadále Násir Al Attíja s navigátorem Mathieuem Baumelem.

"Mám velkou radost, že se na Dakar vrátím s týmem Toyota. Společně jsme tento závod v roce 2019 vyhráli a nyní nám hraje do karet nově připravované auto . S netrpělivostí vyhlížím vše, co nás čeká, zejména s novou Toyotou GR DKR Hilux T1+, která je bezesporu rychlejší a schopnější než předchozí vůz," uvedl Katařan.

Giniel de Villiers pojede s navigátorem Dennisem Murphym. Na svůj druhý Dakar se vydají Henk Lategan a Brett Cummings, Shameer Variawa nyní bude tvořit duo s kopilotem Daniem Stassenem.

Nový speciál Toyota GR DKR Hilux T1+ byl postaven v souladu s aktualizovanými předpisy pro kategorii T1. Tovární prototyp má dočasně s povrchovou úpravou nezpracovaných uhlíkových vláken, prochází testováním v rámci příprav na oficiální odhalení ještě během letošního roku.

Na novém autě byly použity komponenty z Toyoty Hilux představené v roce 2018 a o ork později soutěž vyhrála. V nové verzi se však uplatní řada vylepšení včetně robustnějšího obutí – pneumatiky se zvětšily ze 32 na 37" a širší je i běhoun (320 namísto dřívějších 245 mm). Nový vůz též používá delší zdvih odpružení – dřívější maximum 280 mm narostlo na 350 mm.

Pod kapotou se nachází dvojitě přeplňovaný benzínový agregát 3,5 litru V6 ze zbrusu nové Toyoty Land Cruiser 300. Sériový motor standardě disponuje maximálním výkonem 305 kW při 5200 ot/min a točivým momentem 650 Nm od 2000 ot/min. V závodní úpravě jsou však uvedené hodnoty podstatně vyšší.

Foto: Toyota Gazoo Racing

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.