Čtyři roky nic, najednou hned dvě vítězství. Nedělní dominance dostala Lowese do čela MS superbiků

Alex Lowes si zcela podmanil nedělní program úvodního podniku MS superbiků na Phillip Islandu. Jezdec Kawasaki nejprve triumfoval v superpole závodě a následně zvítězil i ve druhé jízdě, v níž na poslední chvíli zdolal Álvara Bautistu. Díky tomu Brit opouští první podnik jako lídr průběžného pořadí.

Lowes svými dvěma nedělními triumfy navázal na čtvrté místo ze soboty. Díky těmto výsledkům nyní vede šampionát o devět bodů před nováčkem Nicolem Bulegou. Italova výkonnostní křivka šla opačným směrem než u Lowese a po senzačním sobotním triumfu se musel v neděli spokojit se dvěma pátými místy.

Neděle přinesla mimo jiné i první pódium Topraka Razgatlioglua v barvách BMW nebo další slibné výkony Andrey Iannoneho, kterého v superpole závodě problém s řídítky dost možná připravil o vítězství. Naopak pokračovalo trápení Jonathana Rey a Yamahy. Šestinásobný šampion si z víkendu neodváží jediný bod.

Superpole závod

Vítězný Lowes byl do boje na špici zapojen od samotného začátku. Třiatřicetiletý jezdec sice začínal jako čtvrtý, hned v úvodních metrech se ale posunul na druhou pozici a kroužil za Andreou Iannonem. Ve druhém kole sice italského navrátilce překonal, o tři okruhy později už mu ale patřilo opět druhé místo. Iannone se totiž vrátil do čela a zdálo se, že by jezdec stáje GoEleven mohl během svého prvního závodního víkendu po čtyřleté dopingové pauze i zvítězit.

Nakonec se tak ale nestalo. Iannone totiž najednou začal zpomalovat a zdálo se, že má problém na levé straně řídítek. Jeho potíží Lowes využil k tomu, aby se ujal vedení. Od té doby již dominoval a dojel si pro svůj třetí triumf v MS superbiků. Na ten se načekal čtyři roky. Naposledy se totiž probojoval na nejvyšší stupeň v roce 2020, shodou okolností také na Phillip Islandu. Na jeho první vítězství si jistě dobře pamatují čeští fanoušci. Dosáhl na něj totiž při druhém brněnském závodě v roce 2018, tehdy ještě jako jezdec Yamahy.

Andrea Locatelli totiž zopakoval druhé místo ze soboty. Velkou pozornost vzbudil Toprak Razgatlioglu. Mistr světa z roku 2021 totiž projel cílem jako třetí a hned při svém druhém vystoupení v barvách BMW slavil pódiové umístění. Vítěz úvodního závodu Nicoló Bulega skončil pátý.

Před Bulegou dorazil do cíle na čtvrté pozici jeho týmový kolega a současně úřadující šampion Álvaro Bautista. Španěl se během úvodního víkendu sezony stále potýkal se zraněním krku, které utrpěl během zimy. Komplikovaný vstup Jonathana Rey do barev Yamahy pokračoval. Šestinásobný šampion se po 17. místě v sobotu nedokázal prosadit na body ani v superpole jízdě. Tentokrát už mu ale chybělo podstatně méně – skončil desátý. Propad Andrey Iannoneho se nakonec zastavil na 14. příčce.

Výsledky ZDE

Druhý závod

Vítězstvím v superpole závodě to neskončilo. Alex Lowes totiž triumfoval i v závěrečné jízdě víkendu. Většinu závodu sice strávil na čele Álvaro Bautista, jezdec Kawasaki si ale v posledním kole s úřadujícím šampionem poradil.

Kromě Lowese s Bautistou se na stupně vítězů podíval i Danilo Petrucci. Také jezdec stáje Barni Spark Ducati rozhodl o svém bronzovém výsledku v závěrečném okruhu. Na stupně vítězů se posunul poté, co havaroval Andrea Locatelli. Ital měl nakročeno k tomu, aby si připsal třetí pódiové umístění ve třetím závodě. V posledním kole, kdy jezdil těsně za Bautistou s Lowesem, ale nezvládl útok na závodníka Kawasaki a dostal highsider.

Vítěz prvního závodu Nicoló Bulega zaznamenal i v tomto případě páté místo. Před ním skončil Andrea Iannone. Italský navrátilec opět ukázal slibné tempo. Cílem projel jen těsně za třetím Petruccim a v úvodu dokonce figuroval na stupních vítězů. Michael Ruben Rinaldi, který zpočátku atakoval vedoucího Bautistu, později ztratil rychlost a musel se spokojit až se šestou pozicí.

U Yamahy skončil poslední závod sportovní katastrofou. Kromě Locatelliho šel totiž k zemi také Jonathan Rea. Šestinásobný mistr světa utrpěl velmi tvrdý pád, kvůli kterému byl závod dokonce přerušen. Po restartu se jelo už jen na 11 kol a tím pádem bylo upuštěno od povinnosti zastávky v boxech. Rea byl po incidentu při vědomí.

Na závěr víkendu nedojel do cíle ani Toprak Razgatlioglu. Turkův premiérový víkend v barvách BMW ukončil motor, který explodoval.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Supersport: Montella opět nejlepší, Vostatek bez bodů

V rámci MS supersportů se po úvodním podniku letošní sezony rýsuje jako favorit Yari Montella. Jezdec stáje Barni Spark Ducati totiž navázal na sobotní vítězství. Během neděle dominoval stylem start-cíl a Austrálii tak opouští s plným počtem bodů.

Ital sice vedl po celý závod, v závěru ale musel odolat náporu Marcela Schröttera. Němec se musel spokojit se druhou příčkou. Alespoň částečně si spravil chuť Adrián Huertas. Španěl sice v sobotu ztratil možnost odstartovat z pole position kvůli technickým problémům, druhý závod ale dokončil jako třetí.

K bronzovému výsledku měl dlouho nakročeno Stefano Manzi. Ital, který sobotní závod dojel na druhém místě hned za Montellou, ale čtyři kola před koncem havaroval a nakonec si odnesl nulový počet bodů.

Na závěr víkendu nebodoval ani Ondřej Vostatek. Jezdec stáje PTR Triumph skončil devatenáctý.

Závod nakonec trval jenom devět kol. Jeho start totiž byl odložen o více než hodinu kvůli olejové skvrně, která na dráze zůstala po závodě australského superbikového šampionátu. Zredukování celkové vzdálenosti vedlo i k tomu, že stejně jako ve druhém superbikovém závodě nakonec nebyla povinná zastávka v boxech.

V sobotu museli všichni jezdci navštívit boxy alespoň jednou. Toto opatření platí během australského víkendu kvůli tomu, že nově položený asfalt způsobuje pneumatikám Pirelli potíže s teplotou. Zatímco v supersportech nemohl jezdec odjet na stejných pneumatikách více než deset kol, limit pro superbikery činil 11 okruhů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Kawasaki WorldSBK Team

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.