Orion – Moto Racing Group vsadil na nováčky. V pětičlenném týmu má hned tři

Český tým Orion – Moto Racing Group vsadilo na nováčky. V týmu pěti motocyklistů jsou v nominaci na lednovou Rallye Dakar hned tři.

Všichni noví jezdci se na slavnou soutěž kvalifikovali ze soutěže v Maroku. Pro většinu z nich se jednalo o první kontakt s dálkovou rallye. Drsná zkušenost to byla zejména pro Dušana Drdaje. Loňský český šampion v elitní motokrosové třídě MX1 si na začátku poslední etapy zlomil hrudní kost. Přesto dojel a kvalifikoval se jako třetí nejlepší mezi nováčky.

"Do Maroka jsme jeli s tím, že to musíme dojet, abychom se dostali na Dakar. Všechno vypadalo v pohodě a myslím, že jsme si tady s klukama vedli docela úctyhodně. Měl jsem větší pád v poslední etapě, 150 km do konce. Nebyl to úplně malý pád, bylo to v dunách. Jenže úkol zněl jasně, museli jsme dojet, abychom mohli jet na Dakar," uvedl závodník.

To, jak si motokrosař poradil s dálkovou rallye, považuje manažer týmu Ervín Krajčovič starší za velký úspěch. "Největší obavy jsme měli z Dušana. Motokrosaři jezdí 40 minut, pak spí v karavanu. Všechno mají pod nosem. Vůbec jsme nečekali, že si s tím tak poradí. A musím ho moc pochválit. Ráno vyjel a odpoledne se vždycky. Navíc se rychle spřátelil i s navigací," sdělil šéf týmu.

Martin Prokeš v roce 2022 ovládl domácí off-road šampionát v kategorii Moto2. "O Dakaru sním tak posledních pět let Myslím, že ten přišel správný okamžik. Chtěli jsme už jet loni. Jenže v Maroku jsem spadl, tak se to nepovedlo. Letos jsme šli do toho s tím, že dojedeme. A to se povedlo," vysvětlil.

A jak to má s dlouhými jízdami v sedle? "Letos jsem jel se svoji přítelkyní na motorce do Chorvatska, abych si na ty kilometrové porce zvykl. Bude to ale jiné – v rámci vytrvalostní maratonů jezdíme dvě až čtyři hodiny. Na Dakaru budeme sedět skoro celý den na motorce."

Třetím do party nováčků v barvách Orion – Moto Racing Group je Jaromír Romančík. Ten jezdil motokros v Kanadě nebo v USA a jako členem reprezentačního týmu na Šestidenní. "Pro mě Dakar už asi 10 let je srdcová záležitost. Jen jsem čekal na to, jestli se na to budu cítit psychicky připravený. Tenhle závod je totiž hodně o tom, jak to má člověk hlavně srovnané. Takže jsem čekal, až ten den přijde. A přišel. Doufám, že teď jsem se rozhodl správně," uvedl Romančík.

Foto: Orion – Moto Racing Group

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.