Žlutá už není v módě, Macíkův kamion před Dakarem zoranžověl

Nový dakarský speciál Martina Macíka dostal jméno Čenda. Ale novinek je mnohem víc.

Martin Macík míří na svůj jedenáctý Dakar, A bude to v mnoha ohledech jiná soutěž než ty předchozí. Na trať vyjede v novém kamionu pojmenovaném Čenda. Poprvé si ho naostro vyzkoušel v nedávné Marocké rallye, kde vyhrál. Na Dakaru 2023 Macíkův speciál po 11 letech, na počest nového generálního sponzora, změní barvy – bude oranžovo-černý.

Macík e na start lednové Rallye Dakar postaví i jako tovární jezdec rodinné značky MM Technology, pod kterou se svým otcem Martinem Macíkem starším vyvíjejí, stavějí a servisují závodní kamiony. Čenda je jedním z nich, ale v Saúdské Arábii se sedlčanští mechanici budou starat hned o tři další vozy připravené pro zahraniční týmy.

Navzdory všem změnám to zásadní zůstává – do kabiny s Martinem Macíkem zasedne osvědčená posádka: navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda. Trojice má v plánu, stejně jako v minulých letech, pořádně si rallye užít a zážitky sdílet s fanoušky.

Barvu nemění jen závodní kamion

 „Bude to pro nás velká změna. Ale změna je život. Příští Dakar a celou následující sezónu pojedu jako tovární jezdec naší značky MM Technology, pod níž vyvíjíme závodní kamiony. A současně v barvách nového generálního sponzora, kterým je Ivar CS. Naše spolupráce začala před lety logem na helmě a postupně se stále rozšiřuje,“ řekl Martin Macík a naznačil, že s hlavním sponzorem půjde o dlouholetou spolupráci.

Současně však sedlčanský pilot přiznává, že každá změna je náročná a zasahuje do mnoha oblastí. Do nových barev se teď obléká nejen kompletní vozový park, včetně Franty – tréninkové liazky, ale i další týmové vybavení.

„Dakarem žijeme a teď absolvujeme hodně výživnou sezónu. Makáme od rána do večera, abychom vše zvládli.Ale máme radost pokaždé, když se něco podaří. Letos jsme byli v kamionové sekci průkopníky v rámci světového šampionátu. Kees Koolen v kamionu vyrobeném u nás vyhrál, já jsem byl i přes nedokončený závod v Abú Dhabí druhý,“ říká Martin Macík.

Na novém speciálu se v dílnách MM Technology stále usilovně pracuje. Nový design je přitom jen jednou z věcí, které mechanici ladí.

„Když Čenda poprvé přijel nalakovaný na oranžovo, vypadalo to, že jedeme na popeláře. Vzadu chyběly pneumatiky, takže měl i stupačky a vypadal dokonale. Teď po dolepení černých prvků, log a kompletního designu je ještě krásnější,“ libuje si Macík.

Od nedávného návratu z úspěšného Maroka mechanici vylepšují vůz hlavně po technické stránce – podle podkladů a dat, které získali během marockého závodu. Práce skončí až těsně před odjezdem do Marseille, kde si vozy převezmou pořadatelé Dakaru.

Schopní lidé jsou v Sedlčanech stále vítáni

Příprava zákaznických kamionů si vyžádala posílení týmu schopných lidí a rozšíření zázemí. Zajišťovaly se sklady, zásoby náhradních dílů a související nezbytnosti.

„I když se naše práce rozšiřuje, musí zůstat kvalitní a profesionální. Proto jsme si zároveň najeli systémy, které nám umožňují stavět nová auta a zároveň se starat o ta už fungující. Pomáhá nám v tom Seyfor, dříve Solitea, další z našich partnerů, který se zaměřuje na IT technologie,“ vysvětlil Macík starší.

Vývojem a závody to ale nekončí, tým pravidelně organizuje také akce pro fanoušky. „Právě jsme spustili předprodej na další kolo talk show Posedlí Dakarem, které se rozjede hned po našem návratu z Dakaru na 9 místech ČR a v Bratislavě. Není toho málo, ale všechny činnosti se točí kolem Dakaru, všechny nás baví a vzájemně se doplňují,“ dodal populární pilot Macík

Foto: MM Technology

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.