Opět na Dakaru, ale v jiné roli. Macháček bude radit sestrám Kolocovým

Pro Josefa Macháčka bude nadcházející ročník Rallye Dakar ve srovnání s těmi předchozími jiný. Pětašedesátiletý veterán této soutěže sice opět bude součástí stáje Buggyra, tentokrát ho ale neuvidíme závodit. Bude dohlížet na sestry Aliyyah a Yasmeen Kolocovy v kategorii lehkých prototypů a radit šéfovi stáje Martinu Kolocovi.

„Podílel se jak na vývoji prototypu, tak na přípravě mladých jezdců v akademii. Předával své zkušenosti jak jezdcům, tak navigátorům. Pro následující Dakar jsme se rozhodli, že nebude závodit a že bude fungovat v roli mého poradce. Pravděpodobně spolu budeme trávit každý den. Bude se mnou v autě a bude fungovat jako mentor mladých jezdců a můj poradce, abych mohl udělat správná rozhodnutí,“ vysvětluje Koloc Macháčkovu roli.

Za Buggyru závodil Macháček na Dakaru od roku 2020. Při svém prvním startu účinkoval v kategorii side-by-side a obsadil 27. místo. O rok později se mu ale zadařilo o poznání více. Zvítězil totiž mezi lehkými prototypy a navázal tak na své úspěchy z kategorie čtyřkolek, kterou v ročnících 2000, 2001, 2003, 2007 a 2009 vyhrál celkem pětkrát. Jeho poslední start s Buggyrou skončil loni mezi lehkými prototypy 25. pozicí.

„Tříletá mise v Buggyře je splněna. Stroj je vyvinutý na velice slušné úrovni a v roce 2021 jsme to dokonce zpestřili i výsledkem, kdy jsme v kategorii vyhráli. Může proto nastoupit mladá generace a položit základní výsledkový kámen, který bude třeba neustále zlepšovat,“ říká Macháček.

Šestinásobný dakarský vítěz si je dobře vědom toho, že nadcházející ročník pro něj bude odlišný: „Bude zajímavé sledovat to z druhé strany, i když toho moc neuvidím. Když je člověk na trati, vidí úplně fantastické věci. Spolupráce s Buggyrou pro mě byla prodloužením sportovního života na té nejvyšší úrovni. Bylo to něco, co si přeje každý jezdec, který má za sebou nějakou kariéru,“ dodává.

Pro sestry Kolocovy půjde v lednu o první dakarské vystoupení. Aliyyah bude navigována zkušeným francouzským spolujezdcem Stéphanem Duplem. S ním si poprvé zazávodila minulý víkend při podniku Saudi Baja, který pro ni skončil triumfem. Původně Duple četl rozpis Yasmeen Kolocové. Ta pojede v lednu s Jihoafričankou Taye Perryovou.

Aliyyah i Yasmeen se letos připravují na svůj premiérový dakarský start v blízkovýchodním poháru FIA v cross-country bajách. V něm se daří zejména Aliyyah, která už dvakrát zvítězila a před posledním podnikem v Dubaji (1.-3. prosince) vede jak celkově, tak mezi lehkými prototypy.

Martin Koloc nemá pochyby o tom, že jsou osmnáctiletá děvčata na Rallye Dakar připravena: „Jde o vyústění tříleté přípravy, obě jsou dobře připravené. V roce 2019 jsme si dali za cíl, že v roce 2023 pojedou po dovršení 18 let na Dakaru. Samozřejmě to ale bude první Dakar a bude to o sbírání zkušeností,“ říká Koloc.

Se šéfem Buggyry souhlasí i David Vršecký, šéfkonstruktér týmu a současně další z mentorů obou děvčat: „Holky jsou rozhodně připravené. Mají odjeto spoustu závodů v podstatě na území, kde se Dakar pojede. Mají spoustu zkušeností a odjely spoustu kilometrů. Testovali jsme v Dubaji i Saúdské Arábii. Na Dakar se dá připravit, ale nejlepší příprava je zkrátka Dakar. Myslím si, že to pro ně bude hodně těžké. I pro velké chlapy, kteří se na to připravují celý rok, to je hodně složité,“ dodává Vršecký.

Podle dvojnásobného mistra Evropy v závodech tahačů by se obě děvčata měla soustředit zejména na to, aby dojela do cíle: „Myslím si, že by pro ně mělo být zásadní dojet do cíle. Odjet Dakar, nasbírat zkušenosti a stavět na tom svou další závodní kariéru.“

Už jen jeden otazník

Nyní už Buggyře chybí oznámit jenom to, kdo bude na lednovém Dakaru týmovým kolegou Jaroslava Valtra v kategorii kamionů. Jméno tohoto jezdce se dozvíme ve středu 23. listopadu.

Jedním ze závodníků, který by mohl připadat v úvahu, je Téo Calvet. Francouz dosud hájil barvy Buggyry na scéně okruhových závodů tahačů. V roce 2021 se v jejích barvách stal mistrem Francie. Dařilo se mu ale také v evropském seriálu. Zde vybojoval v sezoně 2022 titul v hodnocení Promoter´s Cup. Ze třech společných sezon s Buggyrou navíc vytěžil tři vyhrané závody.

Na Dakaru měl Calvet startovat s Buggyrou už loni. Poté si ale poranil zápěstí, když upadl při běhání. Ještě k tomu dostal koronavirus. Z těchto důvodů tak z jeho startu sešlo.

Ještě před odletem do Saúdské Arábie se budou moci čeští fanoušci setkat se členy posádky a prohlédnout si jejich závodní vozy. Budou k tomu mít příležitost ve čtvrtek 24. listopadu před Rudolfinem v Praze.

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.