O krok blíže k titulu. Kolocové přinesla Saúdská Arábie další blízkovýchodní triumf

Páté místo celkově, druhé mezi lehkými prototypy a triumf v blízkovýchodním hodnocení. První start Aliyyah Kolocové na scéně dálkových rallye po necelých osmi měsících skončil úspěchem. V blízkovýchodním poháru sahá po titulu.

Soutěž Saudi Baja, které se Aliyyah zúčastnila v rámci přípravy na svůj premiérový start v Rallye Dakar, odstartovala ve čtvrtek kvalifikační etapou. Ta rozhodovala o pořadí na startu úvodní etapy. Aliyyah v ní obsadila mezi všemi účastníky sedmé místo (podnik byl také součástí světového poháru FIA v cross-country bajách) a současně se mohla pochlubit i nejrychlejším časem mezi lehkými prototypy jedoucími v rámci blízkovýchodní klasifikace.

Zatímco čtvrteční kvalifikační úsek obsahoval jen necelé čtyři ostré kilometry, pátek už byl pro závodníky náročnější. Byl totiž složen ze dvou rychlostních zkoušek. Ta první měřila 101 kilometrů a druhá dokonce 127. Zatímco celkově se Aliyyah po pátečním programu nacházela na osmé pozici, mezi lehkými prototypy blízkovýchdního hodnocení si pohoršila na druhé místo.

Den ale hodnotila pozitivně: "Byl to dobrý den, bez problémů. Byla to opravdu rychlá etapa, kdy se jelo celou dobu na písku. To bylo opravdu zábavné, protože mám takové povrchy ráda. Měla jsem dobrý pocit z toho, jak to šlo," byla osmnáctiletá závodnice spokojená.

Rozhodující dvě sobotní rychlostní zkoušky o celkové délce 183,42 kilometrů ale Kolocové vyšly. Sedly jí mokré podmínky a zatímco v absolutní klasifikaci se posunula na páté místo, v hodnocení blízkovýchodního poháru dokonce mohla slavit vítězství. Kromě toho obsadila druhou příčku mezi všemi lehkými prototypy.

"Ráno pršelo, takže písek na rychlostních zkouškách byl dost mokrý, ale bylo to rychlé jako v pátek. Na trati bylo více kamenů a velmi pěkná krajina. Jsem opravdu spokojená s tím, jak jsme si vedli. Po pátečních problémech jsme skvěle zapracovali na autě," pochvalovala si Aliyyah.

V akci se navíc rozhodně nenudila: "Na trati jsme svedli několik soubojů. Podařilo se nám dostihnout a předjet auto před námi a pak jsem předjela další vůz. Poté nás předjel náš kamarád a my jsme mu to vrátili, takže to byl opravdu zábavný souboj," popisovala.

Závod blízkovýchodního poháru letos Kolocová vyhrála už podruhé. V únoru totiž triumfovala při Baja Jordánsko. Při březnovém vystoupení v Kataru ji zdržely dva defekty a obsadila až 11. místo.

Díky triumfu v Hailu si Kolocová upevnila průběžné vedení jak v celkové klasifikaci blízkovýchodního poháru, tak v hodnocení lehkých prototypů. Své tituly bude moci definitivně stvrdit v termínu 1.-3. prosince, kdy se pojede závěrečný podnik sezony Baja Dubaj. Pro Aliyyah půjde o poslední start před lednovou Rallye Dakar.

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.