Na jaro už zimní pneumatiky nepatří

Česká legislativa sice povoluje používání zimních gum v létě, ale odborníci to nedoporučují.

Vyšší spotřeba, delší brzdná dráha a horší přilnavost i špatný odvod vody jsou základní důvody, proč přezout na letní. Teplota hraje mnohem větší roli při výkonu a ovládání pneumatik, než by se mohlo zdát.
 
Teploty se drží ještě relativně nízko, v některých oblastech by se dal ještě očekávat sníh. Mohlo vás zdržet chladné počasí, finance, čas nebo jste se jen zatím nerozhoupali k tomu, objednat se do servisu, pro jistotu i tak už nyní zvažte tyto důvody pro přezutí na letní:

Vyšší spotřeba – Zimní pneumatiky mají vyšší valivý odpor, to znamená vyšší spotřebu paliva, i o půl litru na sto kilometrů.

Nižší bezpečnost – Používání vhodných pneumatik má zásadní vliv na bezpečnost jízdy. Pokud však pneumatiky nejsou správně přizpůsobeny podmínkám na silnici, může to vést k nebezpečným situacím. Mnoho států proto stanovilo pravidla pro povinné používání letních pneumatik během teplých měsíců. Vydáte-li se na zimních pneu na letní dovolenou například do Itálie, může vás silniční kontrola vyjít dost draho.

Brzdná dráha – Brzdná dráha zimních pneumatik v létě je až o 20 % delší než těch letních. Je to dáno charakterem směsi, která při vyšších teplotách měkne.

Horší přilnavost – Přilnavost zimních pneu na teplé vozovce se může projevit hlavně v zatáčkách. Vůz se stává hůře ovladatelným a v zatáčkách citelně „plave“.


 

Vhodný běhoun – Když už jsme u toho plavání, odvod vody je u zimních pneumatik uzpůsobený na břečku. Pneumatika na sníh a led si s jarním slejvákem neporadí dobře.

Méně hluku a vibrací – Letní pneumatiky mají obvykle menší a méně agresivní dezén, který poskytuje lepší kontrolu při řízení na suchém povrchu. Tento dezén také pomáhá snížit hluk a vibrace v průběhu jízdy.
 
Bohužel celoroční pneumatiky – na které spoléhá čím dál více příležitostných řidičů – nejsou ideální pro jízdu, když teplota klesne pod 7 °C. Letní pneumatiky jsou zase navrženy tak, aby se dobře chovaly na teplejších silnicích. Výrazně lepší adheze na suchém povrchu zajišťuje kratší brzdné dráhy a zlepšenou stabilitu vozu při řízení.
 
Mezi prémiové výrobce pneumatik patří i italská značka Pirelli, která při výrobě používá nejmodernější technologie a kvalitní materiály pneumatik, což zajišťuje vysoký standard výkonu a bezpečnosti. Letní pneumatiky Pirelli mají speciální dezén a směsi gumy, které zaručují vynikající přilnavost na suchých a mokrých silnicích. To znamená kratší brzdné dráhy a lepší kontrolu vozidla při řízení.

Pirelli je navíc výrobcem s dlouholetou tradicí v oblasti výroby pneumatik pro vysokovýkonná vozidla, včetně SUV.

Zdroj: Pirelli

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.