Staněk a Charouz Racing System zahajují sezonu FIA F3

Ve španělské Barceloně o víkendu startuje nová sezona FIA F3. České barvy v ní budou reprezentovat Roman Staněk, který pojede za stáj Hitech Grand Prix, a také tým Charouz Racing System. V jeho vozech se představí trojice Reshad de Gerus, Logan Sargeant a Enzo Fittipaldi.

Během nadcházejícího víkendu nebude ve španělské Barceloně závodit pouze formule 1. Na programu je mimo jiné i úvodní podnik letošního ročníku FIA F3. Stejně jako loni budeme v této sérii vídat Romana Staňka a tým Charouz Racing System.

Loňská sezona byla pro Staňka ve FIA F3 premiérová. Jakožto pilot Charouz Racing Systemu v ní vybojoval tři body a obsadil celkové 21. místo. Letos už ale pro ekipu Antonína Charouze závodit nebude. Přesunul se totiž k britskému Hitechu, kde budou jeho týmovými kolegy junioři Red Bullu Ajumu Iwasa a Jak Crawford. V barvách této stáje se letos objevil už během zimy v asijské formuli 3, kde skončil celkově desátý.

V dosavadních dvou sezonách FIA F3 patřil Hitech k předním týmům startovního pole. Zatímco v roce 2019 skončil v hodnocení stájí na druhé příčce, loni obsadil čtvrté místo. Za dobu svého působení ve FIA F3 dokázala stáj vybojovat celkem sedm triumfů.

Roman Staněk letos bude závodit za stáj Hitech Grand Prix. Foto: Hitech Grand Prix

Roman Staněk ale nebude v letošní sezoně jediným lákadlem pro české fanoušky. V šampionátu totiž bude i nadále účinkovat tým Charouz Racing System. Ten letos vsadí na nováčka Reshada de Geruse a na Logana Sargeanta s Enzem Fittipaldim.

De Gerus přichází do FIA F3 z Eurocupu formule Renault. Tam loni závodil za Arden. Na konto si připsal celkem osm bodů a v konečném pořadí skončil na 17. místě.

Sargeanta jsme loni mohli vidět ve FIA F3 u Premy. Až do posledního závodu byl ve hře o titul. Nakonec ale skončil třetí. Během zimy pokukoval po přestupu do formule 2. V něm mu ale nakonec zabránilo nedostatečné finanční zázemí a zdálo se, že se přesune do sportovních vozů. Nakonec se ale dohodl s Charouz Racing Systemem, že bude pokračovat ve FIA F3.

Jeden z největších favoritů loňské sezony Logan Sargeant letos pojede za českou stáj Charouz Racing System. Foto: Charouz Racing System

Jednou nohou na odchodu z FIA F3 byl také Fittipaldi, který loni obsadil v barvách HWA Racelab celkové 15. místo. Vnuk dvojnásobného šampiona formule 1 Emersona Fittipaldiho v zimě oznámil přestup do americké juniorské série Indy Pro 2000, kde skutečně sezonu zahájil. Nakonec ale i on ve FIA F3 zůstává. Nebude to poprvé, co nastoupí v barvách Charouz Racing Systemu. Nastoupil s ním už do Velké ceny Makaa 2019.

Jak to bude s Fittipaldiho angažmá v Indy Pro 2000 dále, zatím není jasné. V kalendářích FIA F3 a Indy Pro 2000 ale najdeme dvě termínové kolize. K první dojde během úvodního červencového víkendu, kdy FIA F3 pojede na Red Bull Ringu a Indy Pro 2000 v Ohiu. Při posledním srpnovém víkendu se pak FIA F3 představí ve Spa-Francorchamps, zatímco sezona Indy Pro 2000 vyvrcholí v New Jersey. Není proto vyloučeno, že Fittipaldi bude při některých podnicích FIA F3 chybět.

Stejně jako ve formuli 2 dojde i ve formuli 3 letos ke změně formátu závodního víkendu. Jeho součástí dosud byly jen dva závody. Nyní se ale během víkendu budou konat hned tři klání. O pořadí na startu prvního závodu rozhodnou výsledky kvalifikace. Dojde ale k otočení nejrychlejší dvanáctky. Pro pořadí na startu druhé jízdy budou rozhodující výsledky té první. I tentokrát ale odstartuje nejlepší dvanáctka obráceně. Do závěrečného závodu víkendu piloti vyrazí podle výsledků kvalifikace bez jakéhokoli otáčení.

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.