Rolex 24: Obhajoba Acury, trápení Němců i dramatické nehody i souboje

Domácí tým Meyer Shank Racing si připsal druhé vítězství v závodě Rolex 24 v Daytoně za sebou.

Řízení vítězného speciálu Acura ARX-06 se podělili Tom Blomqvist, Colin Braun, Helio Castroneves a Simon Pagenaud. Prestižní značka Hondy navíc získala double, protože druhé místo patřilo se ztrátou čtyř sekund vozu Acura stáje Konica Minolta. V něm se střídali Filipe Albuquerque, Ricky Taylor, Brendon Hartley  Louis Deletraz. Třetí byli Sebastien Bourdais, Renger van der Zande a Scott Dixon s továrním Cadillacem V-LMDh.

Premiéra hyperaut značek BMW a Porsche nedopadla zcela podle představ. Nejlepší hybrid značky BMW po problémech s motorem a brzdami obsadil šesté místo. Zatímco bavorský speciál neměl dostatečnou rychlost na to, aby bojoval o vítězství, mělo Porsche bylo s dvojicí nových vozů 963 závod dobře rozjetý. Jenže pak oba vozy potkaly technické problémy. U jednoho to byla nucená výměna baterie, dalšímu se pokazil spalovací motor a musel odstoupit.

V líté drama se proměnil finiš kategorie LMP2. Nakonec se radoval tým Proton Competition, jehož pilot James Allen porazil Bena  Hanleye z Crowdstrike Racing by APR o pouhých 16 tisícin sekundy.

O vítězství v kategoriích GTD Pro a GTD podělily vozy Mercedes a Aston Martin. Jako proťal cílovou čáru vítězný vůz třídy GTD - Aston Martin stáje Heart of Racing Vantage. Jeho posádka (Roman De Angelis, Marco Sorensen, Ian James a Darren Turner) až do závěrečné fáze závodu sváděla bitvu s Mercedesem-AMG v bravách Winward Racing.

V jedné fázi čtyřiadvacetihodinovky to vypadalo, že třídu GTD Pro vyhraje stáj Heart of Racing. Ovšem tovární Vantage v noci přišel o celé kolo kvůli vzácné poruše náboje kola. V závěru se tak utkala trojice vozů Mercedes-AMG (WeatherTech Racing), tovární Corvetta a Lexus od Vasser Sullivan. Z vítězství se nakonec radovali Maro Engel, Jules Gounon, Dani Juncadella a Cooper MacNeil ze stáje WeatherTech.

Mezi vozy LMP3 se jako nejlepší ukázali Anthony Mantella, Wayne Boyd, Nico Varrone a Thomas Merrill (AWA Duqueine).

Kompletní výsledky závodu ZDE

Jak už to ve vytrvalostních závodech bývá, nebyla nouze o dramatické momenty.

Už ve čtvrtečním tréninku měl tvrdou bouračku Lucas Auer v Mercedesu týmu Winward. Němec si při ní poranil záda a v závodě ho musel nahradit Kanaďan Daniel Morad.

Start závodu pohledem diváka z tribuny v Daytoně.

V sedmé hodině závodu skončila naděje na dobrý výsledek Orecy týmu TDS Racing v kategorii LMP2. Američan Steven Thomas se dostal do kontaktu s Lamborghini GT3 a vyjel mimo trať.

Další speciál LMP2, tentorkát v barvách High Class Racing, skončil v bariéře poté, co Anders Fjordbach nezvládl nájezd do vnitřní sekce okruhu v Daytoně.

Dramatický finiš LMP2.

Foto: IMSA

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.