Pelikánová zakončila slibně rozjeté Mugello tvrdým pádem, Šmatová získala první bod

Alexandra Pelikánová nedokázala během úvodního podniku letošní sezony Women´s European Cupu v Mugellu proměnit ani jeden ze dvou startů z pole position. V prvním závodě skončila čtvrtá a druhý závod pro ni skončil tvrdým pádem, po kterém byla převezena do nemocnice. Michaela Šmatová si připsala svůj první bod v šampionátu.

Filip Salač nebyl jediným českým motocyklovým závodníkem, kterého jsme během uplynulého víkendu mohli vidět na trati. Závodilo se totiž mimo jiné i v Mugellu, kde se konal úvodní podnik letošního ročníku ryze ženské motocyklové série Women´s European Cup. A ve startovní listině figurovala jména dvou našich reprezentantek. Stejně jako loni budeme v šampionátu vídat Alexandru Pelikánovou. Kromě ní se ale představí i Michaela Šmatová, pro kterou zde půjde o premiérový rok.

Pro Pelikánovou začal víkend velmi slibně. V pátek totiž zvítězila v obou volných trénincích i v první části kvalifikace. V sobotu poté zajela nejrychlejší čas i ve druhé části kvalifikace a zajistila si tak pro oba víkendové závody start z prvního místa. Tuto pozici se jí ale ani jednou ve vítězství nebo pódium nepodařilo proměnit.

Ve volných trénincích i kvalifikaci Saša Pelikánová zvítězila. Konec víkendu ale pro ni nebyl příjemný. Foto: Motoxracing with S97 Racing

V úvodním závodě, který se konal sobotu, se boj o vítězství odehrával mezi pěti závodnicemi. Kromě Pelikánové patřily do této skupiny také Roberta Ponzianiová, Sara Sánchezová, Beatriz Neila Santosová a Sabrina Della Manová. Pelikánová nakonec projela cílem jako pátá se ztrátou pouhých 258 tisícin sekundy na vítěznou Ponzianiovou. Nakonec ale obsadila v konečných výsledcích čtvrté místo. Původně druhá Della Mannová totiž byla diskvalifikována kvůli porušení technických předpisů.

Také ve druhém závodě bojovala Pelikánová o vítězství. Její účinkování v závodě ale mělo hořký konec. V poslední zatáčce osmého kola z celkových deseti totiž kolidovala se Sabrinou Della Mannovou. Výsledkem byl tvrdý pád Pelikánové. K zemi šla také Della Mannová. Po tomto incidentu byla vyvěšena červená vlajka a došlo k předčasnému ukončení závodu. Po havárii byla Saša přepravena do nemocnice. První CT vyšetření žádné zranění hlavy, do které se při pádu udeřila, neodhalilo. V nemocnici ale zůstala na pozorování. Bližší informace o jejím stavu zatím neznáme.

Michaela Šmatová startovala do obou závodů z 18. místa. V tom první jí bodované umístění uniklo jen těsně. Skončila totiž šestnáctá. V neděli již si ale připsala první bod. Do cíle dojela na 15. příčce.

Úvodní podnik ve Women´s European Cupu skončil pro Michaelu Šmatovou jedním bodem. Foto: Motoxracing with S97 Racing

Women´s European Cup pokračuje 15. května podnikem v Misanu.

Výsledky prvního závodu: 1. Roberta Ponzianiová (Itálie, Kawasaki) 10 kol, 2. Sara Sánchezová (Španělsko, CM Racing, Kawasaki) +0,211, 3. Beatriz Neila Santosová (Španělsko, Yamaha) +0,242… 4. Alexandra Pelikánová (Česká republika, Yamaha) +0,258, 16. Michaela Šmatová (Česká republika, Yamaha) +1:51,986.

Výsledky druhého závodu: 1. Sara Sánchezová (Španělsko, CM Racing, Kawasaki) 8 kol, 2. Beatriz Neila Santosová (Španělsko, Yamaha) +0,500, 3. Roberta Ponzianiová (Itálie, Kawasaki) +0,511… 15. Michaela Šmatová (Česká republika, Yamaha) 1 bod.

Průběžné pořadí šampionátu: 1. Sara Sánchezová (Španělsko, CM Racing, Kawasaki) 46 bodů, 2. Roberta Ponzianiová (Itálie, Kawasaki) 41 bodů, 3. Beatriz Neila Santosová (Španělsko, Yamaha) 37 bodů… 9. Alexandra Pelikánová (Česká republika, Yamaha) 14 bodů, 16. Michaela Šmatová (Česká republika, Yamaha) 1 bod.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Foto: Motoxracing with S97 Racing

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.