Praga Bohema. Český supersport je připraven dobývat svět

Historická česká značka Praga vstupuje na trh supersportovních a hypersportovních vozů zcela novým modelem Praga Bohema.

Model představuje ve stádiu předprodukčního prototypu. Vysoce výkonný vůz s agresivním do detailu propracovaným designem a špičkovým zpracováním půjde do produkce jen ve velmi limitované edici a jeho filozofie čerpá ze tří základních principů: nízká váha, karbon a čistě benzínový pohon.

Dvousedadlová Praga Bohema s váhou pod 1000 kg bude dosahovat extrémních výkonů s cílem zajet na okruhu na silničních pneumatikách Pirelli srovnatelné časy na kolo jako ostré okruhové závodní speciály GT3 na závodních pneumatikách. Současně nabídne dostatečný komfort a praktičnost při vyjížďkách na silnici, kde rozhodně nebude trpět nezájmem kolemjdoucích.

Bohema je unikátně designované umělecké dílo, se kterým ale klidně můžete vyrazit z domu a dojet až na závodní trať. Odkud pochází inspirace? Z prototypu R1R, který potvrdil správnost filozofie extrémně výkonného silničního vozu pro použití na okruzích. Praga nasbírala cenné zkušenosti a správnost konceptu potvrdil i dlouholetý ambasador značky Praga, bývalý závodník  F1 a hvězda IndyCaru Romain Grosjean.

“Jsem absolutně nadšený z toho, co dokáže Bohema na okruhu a jak se chová v běžném provozu na silnici. Jde to úplně hladce a bez nutnosti jakéhokoliv přenastavování, což je výjimečné,” říká Francouz.

Bohemu vyvinul počtem malý ale velice talentovaný tým designérů a inženýrů. Její aerodynamický tvar byl laděn k dokonalosti ve větrném tunelu jednoho z týmů formule 1. Celkové aerodynamika vozu je impozantní, v rychosti 250 km/h dokáže vyvinout přítlak 900 kilogramů. Maximální rychlost je podřízena tomu, jaké nejvyšší rychlosti jsou auta schopny dosáhnout při jízdě na okruhu. Bohema se dostává na 305 km/h.

Praga vstupuje s Bohemou do posledních měsíců vývoje, testování se kromě Slovakia ringu bude odehrávat především v Anglii, Evropě a také na Středním východě. Produkce hypersportu v hodnotě 1,28 milionu EUR (bez DPH) je naplánována na druhou polovinu roku 2023. V tomto roce Praga celkově vyrobí prvních deset kusů Bohemy. Ve stejném roce česká značka otevře své nové zastoupení v Anglii, kde budou mít zákazníci možnost si vůz naspecifikovat.

Zdroj: Praga Cars

Fotogalerie

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.