MS v dálkových rallye se přesouvá do Abú Zabí. Pojedou dakarští vítězové i tři Češi

Mistrovství světa v dálkových rallye bude pokračovat od pátého do desátého března druhým letošním podnikem. Tím bude soutěž Abú Zabí Desert Challenge. V akci zde uvidíme mimo jiné i letošní dakarské vítěze Násira al-Attíju, Sama Sunderlanda, Francisca Lopeze Contarda a Austina Jonese, ale také české závodníky Martina Prokopa, Martina Macíka a Martina Michka.

Zhruba dva měsíce po skončení Rallye Dakar bude nově vzniklé mistrovství světa v dálkových rallye organizací FIA a FIM pokračovat. Druhým z celkových pěti letošních podniků bude Abú Zabí Desert Challenge. Ta odstartuje v sobotu 5. března krátkými kvalifikačními etapami na okruhu Yas Marina, který každoročně hostí mimo jiné i Velkou cenu Abú Zabí F1. Zde bude umístěn rovněž i start a cíl soutěže. Po kvalifikaci bude následovat pět etap o délce více než tisíc kilometrů, které se budou konat zejména v poušti Liwa.

Auta: Al-Attíja v těsném  vedení před Loebem

Několik předních jezdců letošní Rallye Dakar nastoupí i do Abú Zabí. V kategorii automobilů uvidíme celou první trojici z posledního ročníku. Kromě celkového vítěze Násira al-Attíji totiž pojedou i Sébastien Loeb s Jazídem al-Rajhím. Na prvních třech místech se tito závodníci nacházejí i v průběžném pořadí šampionátu, do kterého se kromě celkových umístění v podnicích získávají body i za výsledky v jednotlivých etapách. Al-Attíja vede s 85 body. Druhý Loeb ale zaostává o jediný bod. Al-Rajhí má na kontě 51 bodů.

V akci opět uvidíme i elektrický vůz Audi RS Q-etron. Německá značka chce pokračovat ve vývoji tohoto auta a do Abú Zabí tak vyšle Stéphana Peterhansela. Nastoupí ale rovněž Martin Prokop s Fordem Raptor. Jak čtrnáctinásobný dakarský vítěz, tak jihlavský závodník ovšem nemají v plánu být letos permanentními účastníky šampionátu a v Abú Zabí pojedou bez nároku na zisk bodů.

Al-Attíja, Peterhansel i Prokop už v minulosti dokázali Abú Zabí Desert Challenge vyhrát. Al-Attíja slavil kromě loňského roku i v ročnících 2008 a 2016. Prokop triumfoval v roce 2018 a Peterhansel dokonce hned v sedmi případech. Zatímco v roce 1996 zvítězil ještě v kategorii motocyklů, zbylých šest triumfů přidal už za volantem auta v letech 2002, 2003, 2005, 2007, 2011 a 2019.

Kromě kategorie automobilů natoupí letošní dakarští vítězové i v lehkých prototypech a v Side-by-side. V lehkých prototypech uvidíme Francisca Lopeze Contarda, v Side-by-side Austina Jonese. Oba dva po Dakaru vedou ve svých kategoriích průběžné pořadí. Z účastníků lehkých prototypů ale stojí za zmínku také Seth Quintero. Američan letos totiž na Dakaru vyhrál dvanáct z celkových třinácti etap, čímž stanovil nový rekord. Celkově sice kvůli problémům s diferenciálem ve druhé etapě obsadil až 16. místo, díky bodům za etapová vítězství ale vstupuje do Abú Zabí Desert Challenge jako třetí muž průběžného pořadí.

Motorky: Navýší Sunderland náskok?

Chybět ale nebude v soutěži ani Sam Sunderland, vítěz lednového Dakaru v kategorii motocyklů. Brit, který vede průběžné pořadí (v případě motorek se bodují pouze celkové výsledky soutěže, ne etapy) se 38 body, opět pojede s motocyklem KTM v barvách továrního týmu GasGas. Chybět nebudou ani jeho nejbližší dva pronásledovatelé - Pablo Quintanilla (30 bodů) a Matthias Walkner (24 bodů).

Dalšími vítězi Rallye Dakar ve startovní listině budou kromě Sunderlanda a Walknera také Kevin Benavides, Ricky Brabec a Toby Price. Sunderland, Price a Walkner dokázali v minulosti vyhrát i Abú Zabí Desert Challenge. Zatímco Brit zde slavil v letech 2017 a 2019, Price v roce 2016 a Walkner loni. Jedno vítězství z tohoto podniku má na kontě i Pablo Quintanilla, který uspěl v roce 2018.

I mezi motocyklisty bude mít Česká republika zastoupení. Na KTM týmu Orion totiž pojede Martin Michek. Českobudějovický závodník plánuje letos s týmem účast v celém seriálu.

Koho naopak neuvidíme, je čtvrtý muž letošního Dakaru Adrien van Beveren. Francouz, kterému patří čtvrtá pozice i v průběžném pořadí šampionátu, nenastoupí proto, že se Yamaha rozhodla po Rallye Dakar ukončit své působení na scéně dálkových rallye. I přesto ale v Abú Zabí uvidíme jednoho z jejích letošních jezdců na Dakaru - Rosse Branche. Jezdec z Botswany totiž přestoupil k indické značce Hero. Abú Zabí Desert Challenge bude jeho prvním vystoupením s tímto týmem. Kromě Van Beverena budou kvůli zranění chybět například i Daniel Sanders s Joanem Barredou.

Macík proti Koolenovi

Martin Prokop s Martinem Michkem nebudou jedinými Čechy, kteří se Abú Zabí Desert Challenge zúčastní. Přidá se k nim totiž ještě jeden Martin - Macík. Jezdec stáje Big Shock Racing bude mít v kategorii kamionů jediného soupeře - Keese Koolena. I Nizozemec ovšem má co do činění s rodinou Macíků. Jeho kamion Iveco, se kterým závodí v barvách stáje Project 2030, bylo totiž sestrojeno ve vývojovém centru rodiny Macíkových MM Technology. Po Rallye Dakar je Macík celkově první se 108 body. Koolen má 86 bodů.

Startovní listina ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Úvodní foto: World Rally-Raid Championship

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.