V superbicích to začalo vřít, Razgatlioglu přišel o hattrik u zeleného stolu. König v Magny-Cours nebodoval

I když Toprak Razgatlioglu nakonec přišel o jeden z triumfů, je po závodech v Magny-Cours lídrem světového šampionátu superbiků.

WorldSBK

Toprak Razgatlioglu se stal králem víkendových závodů v Magny-Cours. Aspoň na trati si připsal čistý hattrick, když postupně vyhrál sobotní první závod a po něm i v neděli superpole závod a druhý hlavní závod. V všech třech případech za ním dojel obhájce titulu Jonathan Rea na Kawasaki.

Jenže po superpole závodě přišly na řadu zákulisní tahanice. Tovární jedzec Yamahy byl totiž konkurencí nařčen z toho, že si v posledním kole zkrátil trať. Kawasaki k tomu dodala onboard z Reova stgroje a jury následně Turka posunula na druhé místo za jeho britského rivala.

To rozlítilo šéfa týmu Pata Yamaha Paula Denninga. "Na trati spolu Toprav a Jonathan sváděli férový souboj, a pak přijde tohle. "Jestli chce Kawasaki takhle hrát, tak se možná sportovní atmosféra změní," posteskl si.

V celkovém hodnocení to znamená, že Razgatlioglu odjel z Francie s náskokem 7 místo původních 13 bodů. Třetí je závodník Ducati Scott Redding s "pouhými" 298 body.

Výsledky prvního závodu ZDE

Výsledky superpole závodu ZDE

Výsledky druhího závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

WorldSSP

Zatímco sobota patřila letošnímu suverénovi Dominique Aegerterovi, neděle se zapsala do historie seriálu. Pro svůj první triumf v MS superpostů si dojel Španěl Manuel Gonzalez  na Yamaze. Švýcar Aegerter ale nenechal nic náhodě a v cíli druhého závodu byl klasifikován na druhé příčce. V pořadí šampionátu si tak drží jasné vedení.

Výsledky prvního závodu ZDE

Výsledky druhího závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

WorldSSP 300

Magny-Cours Oliveru Königovi vůbec nesedlo. Třetí místo z prvního závodu v Mostě bylo vzdáleno několik světelných let, v sobtou jezdec týmu týmu Movisio by MIE skončil na 21. příčce.  Další český jezdec, Petr Svoboda ze stáje WRP Wepol Racin, musel odstoupit kvůli problémům na své motorce Yamaha.

"Máme jisté komplikace s technikou. Zatím netušíme, kde přesně. Dokonce jsme včera vyměnili motor za ten, co s ním jel Oliver v Mostě. A bohužel to tolik nepomohlo," vysvětlil manažer Königova týmu Miloš Čihák. König přiznal, že ho technické komplikace rozhodily. "V závodech se to pak zlepšilo. Pracujeme na tom, abychom vše napravili pro nedělní program," dodal závodník na motorce Kawasaki Ninja 400.

Neděle bohužel zlepšení nepřinesla a Königovo jméno se ve výsledkové listině objevilo na 22. pozici. O čtyři pozice lépe dojel Svoboda. To v celkové bilanci Grand Prix znamená, že Češi vyšli naprázdno.

Königova světlá v nedělním warm upu, kdy zajel 14. nejrychlejší čas. Jenže do druhého závodu startoval až za první třicítkou. I tak se závodník z týmu Movisio by MIE prodíral dopředu. "Jelo se mi lépe než v sobotu. Na motorce jsem měl lepší pocit. Pohyboval jsem se kolem dvacátého místa ve skupince, která bojovala o čtrnáctou příčku. Bohužel jsem se tam nebyl schopný prosadit," popisoval König, který se také zapojoval více do soubojů. "V sobotu jsem někoho předjel a pak mi to vrátil na rovince. Teď to bylo lepší."

Výsledky prvního závodu ZDE

Výsledky druhího závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Foto: Yamaha Racing a Václav Duška jr.

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.