Nový Čihákův kůň z Brazílie. MIE Racing Honda angažovala pro příští sezonu MS superbiků Granada

Česko-japonská stáj MIE Racing Honda odhalila první jméno ze své jezdecké sestavy pro nadcházející sezonu MS superbiků. Tým angažoval Erica Granada, čtyřnásobného šampiona brazilských superbiků i letošního vicemistra MotoE.

"Jsem velice šťastný, že mě čeká příští rok první kompletní sezona v MS superbiků. Ze všeho nejdříve bych rád poděkoval Midori (šéfka stáje Midori Moriwakiová - pozn. red.), Hondě a všem těm sponzorům, kteří mi tuto příležitost dali. Dlouho bylo mým cílem se do MS superbiků dostat. Je to kategorie, kterou už znám, přestože MS superbiků je na vyšší úrovni," říká brazilský jezdec.

S mistrovstvím světa superbiků i s týmem MIE Racing Honda už Granado zkušenost má. V barvách stáje totiž nastoupil už v roce 2020 při závěrečném podniku sezony v Estorilu. V Portugalsku se mu tehdy podařilo i bodovat. Do cíle úvodního závodu dojel jako patnáctý.

Start z roku 2020 není jediným případem, kdy si Granado zazávodil na superbiku. Je totiž rovněž čtyřnásobným brazilským šampionem této kategorie a v posledních dvou sezonách působil i ve španělském šampionátu.

Granado ovšem v minulosti nedosáhl úspěchů pouze v superbikovém závodění. V roce 2017 se totiž stal evropským šampionem Moto2 a v posledních letech se mu dařilo i v elektrické MotoE. Tam působí od roku 2019. Zatímco při své premiérové sezoně skončil třetí, letos bojoval o titul až do posledního závodu a nakonec obsadil druhé místo. V MotoE bude pokračovat i příští rok, opět s týmem LCR.

Za zmínku stojí i Brazilcovy zkušenosti z mistrovství světa ve třídách Moto2 (2012, 2017, 2018) a Moto3 (2013-2014). Zatímco v prostřední kubatuře žádné body nezískal, v Moto3 se mu dařilo o něco více. Zatímco v sezoně 2013 skončil se sedmi body na 25. místě, v roce 2014 posbíral jen dva body a v konečném pořadí obsadil 31. pozici. Jeho nejlepším výsledkem je 9. pozice z Velké ceny Itálie 2013 v Mugellu.

Bez obav o konkurenceschopnost

V uplynulé sezoně MS superbiků nebyla MIE Racing Honda příliš konkurenceschopná. Zatímco Hafizh Syahrin získal deset bodů a obsadil 23. pozici, Leandro Mercado získal tři body a skončil jako dvacátý devátý. Granado ale věří, že se příští rok takto trápit nebude.

"Myslím si, že je to skvělá příležitost pro mě a pro mou kariéru. Jsem si jistý, že budeme mít konkurenceschopnou motorku a že se nám může spolu s Hondou dobře spolupracovat, abychom zlepšovali motorku. Budeme čelit velké výzvě a bojovat s rychlými jezdci světové úrovně. Budu se od nich snažit hodně učit a dám všechno do toho, abych dosáhl v každém víkendu dobrých výsledků. Na konci sezony chci mít pocit, že jsem odvedl dobrou práci," dodává.

Kdo bude Granadovým týmovým kolegou, zatím jasné není. Jistotou je, že Leandro Mercado z týmu odchází. U Hafizhe Syharina je ale možné, že pokračovat bude. Malajsijec totiž dostal od týmu nabídku na další sezonu. Váhá však, jestli ji přijmout.

Foto: MIE Racing Honda

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.