Rána na úvod, bronz na konec. Šuba zakončil letošní FIA International Hill Climb Cup na stupních vítězů

Poslední letošní závod FIA International Hill Climb Cupu v německém Osnabrücku skončil pro Ladislava Šubu třetím místem ve skupině 1. Jezdec stáje GT2 Motorsport se zvládl vypořádat i s kolizí se svodidly v prvním tréninku, po které poškodil svůj vůz. V konečném pořadí šampionátu obsadil pátou příčku.

Z incidentu v prvním tréninku si Šubovo BMW odneslo poškození nárazníku, blatníku i geometrie. Nešlo ale o nic vážného, co by mělo další účinkování českého jezdce v závodním víkendu ohrozit.

"Bylo to ve vysoké rychlosti. Všechno jsme ale dali rychle dohromady a mohli jsme nastoupit už do druhého tréninku. Od té doby už jsme ale byli opatrnější. Sice to byla dobrá trať, ale příliš úzká," popisuje Šuba, jaký vliv měla nehoda na jeho další víkendové účinkování.

Za rychlý návrat zpět do akce vděčil také místním organizátorům: "Pomohli mi sehnat CO svářečku, kterou s sebou běžně nevozíme. Za půl hodiny ale přijel pán se svářečkou a už mi pomáhal svařovat," byl Šuba vděčný.

Třetí místo ve skupině 1 bylo Šubovým druhým letošním umístěním na stupních vítězů ve FIA International Hill Climb Cupu. Na bronzový výsledek dosáhl v rámci skupiny 1 i při květnovém závodě v Polsku. V červenci skončil ve Slovinsku na pátém místě. Pátou pozici obsadil i v konečném pořadí hodnocení skupiny 1.

Cílem je více Evropy

Vystoupení v Osnabrücku nebylo posledním letošním Šubovým vystoupením na evropských kopcích. Kromě zbývajících podniků mistrovství České republiky má Šuba v plánu i další dva starty v mistrovství Evropy. Po červencovém závodě v polské Limanově odjede v září i poslední dva podniky sezony ve Slovinsku a Chorvatsku.

Pro rok 2023 pak má v plánu mnohem více evropských startů než letos: "Rozhodli jsme se, že mistrovství republiky v příštím roce skoro celé vynecháme. Pojedeme hlavně Evropu a určitě se chceme vrátit do FIA International Hill Climb Cupu. Republikových závodů vybereme jen pár, například Šternberk a možná i něco dalšího. Příští rok bychom chtěli jet mimo jiné i ve Francii, která otevře mistrovství Evropy," odkrývá Šuba své plány.

Příští rok sice pro Šubu nebude mistrovství republiky prioritní, letos mu zde ale ještě zbývá odjet tři podniky. Prvním z nich bude o víkendu 20.-21. srpna závod Albrechtický kopec v Albrechticích u Lanškrouna. Před posledními třemi podniky se Šuba nachází na druhém místě průběžného pořadí skupiny 1.

Foto: Ladislav Šuba via Facebook

 

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.