Dva mechanici Biaggiho týmu v Moto3 bránili Fernándezovi vyjet na trať. Přišlo je to draho

Velká cena Aragonie přinesla ve třídě Moto3 jednu kontroverzní událost. Dva mechanici stáje Sterilgarda Husqvarna Max se během kvalifikace pokoušeli zabránit Adriánu Fernándezovi z týmu Tech3 v tom, aby vyjel na trať a vstoupili mu do cesty. Dostali distanc na dva závody a rovněž budou muset zaplatit téměř 50 000 korun.

K incidentu došlo ve druhé části kvalifikace. Fernández zrovna vyjížděl ze své garáže a měl v plánu připojit se k rychlé skupině jezdců. Šéfa stáje Tech3 Hervého Poncharala chování mechaniků od konkurenční stáje pochopitelně rozladilo.

"Byl jsem z toho v šoku. Říkali, že to nebylo úmyslné nebo tak něco, ale my máme data a z těch je to jasné. Co k tomu mám říct? Myslím si, že pro sport to není dobré, už vůbec ne v případě, že se to odehrává mezi dvěma sesterskými značkami, které spadají do stejné skupiny (Sterilgarda Huqvarna Max používá motocykly Husqvarna, u Tech3 závodí s KTM - pozn. red.). Nevidím důvod, proč to udělali, protože Adrián pro nikoho hrozbou nebyl. Samozřejmě, všichni by společně vyjeli na trať a pokoušeli se jet za někým v závěsu, to je ale součást hry. Adrián není jediný, kdo to dělá. Nevím, za kým chtěl jet," zlobil se Francouz.

Rozhořčení ale v sobotu nepanovalo pouze u Tech3. Pokud totiž dotyční dva mechanici počítali s tím, že se za ně jejich stáj postaví, tak se spletli. Brzy totiž přispěchal s vyjádřením také Max Biaggi, majitel stáje Sterilgarda Husqvarna Max a čtyřnásobný mistr světa ve třídě do 250 ccm.

"Na místě jsem to nezaregistroval, odehrálo se to rychle. Všiml jsem si ale toho, když mi přišel tweet. Chtěl jsem o tom mluvit s mechaniky, oni ale mluvili hodně mumlavě. Proč asi? Toto je neuvěřitelné. Šel jsem do garáže Tech3 a ptal jsem se, co se stalo. Vysvětlili mi to, já se omluvil, řekl, že je to nepřijatelné a že udělám nějaké rozhodnutí. Z mého pohledu je něco takového nepřijatelné v jakémkoli ohledu a v jakékoli třídě. Za toto chování přijde trest," byl legendární Ital naštvaný.

Zdali mechanici dostali nějaký trest od Biaggiho v rámci týmu, zatím není jasné. Sportovní komisaři ale dlouho neváhali. Oběma hříšníkům udělili pokutu ve výši 2 000 euro, což je v přepočtu 48 990 korun. Rovněž dostali zákaz účasti na dvou závodech. Jelikož by ale tým kvůli cestovním restrikcím nemohl za tuto dvojici sehnat náhradu, neodpykají si mechanici trest již během nadcházejících dvou víkendů v Japonsku a Thajsku, ale namísto toho vynechají velké ceny Austrálie a Malajsie.

U Tech3 byli s tímto verdiktem spokojeni: "Velmi si vážíme omluv od Maxe Biaggiho a Petera Öttla (manžer stáje Sterilgarda Husqvarna Max - pozn. red.) za chování členů jejich týmů. Jejich jezdci Ajumu Sasaki a John McPhee za to v žádném případně zodpovědní nebyli. K oběma máme velký respekt. Zodpovědným osobám nyní byly uděleny tresty. Nyní bychom proto tuto kapitolu rádi uzavřeli a vrátili se k tomu, co milujeme, tedy k závodění," uvedla francouzská ekipa ve svém prohlášení.

Pro ani jeden z týmů nakonec Velká cena Aragonie nedopadla špatně. U Biaggiho stáje se totiž mohli radovat z pódiového umístění, neboť Ajumu Sasaki dorazil do cíle jako druhý. Desátým místem bodoval i jeho týmový kolega John McPhee. U Tech3 pak chyběl ke stupňům vítězů jen kousek. Zatímco Deniz Öncü obsadil čtvrtou pozici, Adrián Fernández dojel pátý a vybojoval tak svůj dosud nejlepší výsledek v Moto3.

Foto: Tech3

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.