Pocta legendě, Superman Horner či ztracený diamant. I to jsou příběhy výjimečných zbarvení pro Monako

Monte Carlo znamená pro formuli 1 velký svátek a mejdan v jednom. Nechybějí při něm výjimečné kamufláže, podívejme se na ty nejpovedenější.

Letos se o speciální zbarvení postaral tým McLaren, který v rámci osla v 60 let existence značky připomíná své úspěchy v F1 v Monaku, ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans i v Indy 500. Ovšem není to zdaleka poprvé, se podobně vyšňořily vozy formule 1 jen a právě pro Grand Prix Monaka.

2005 Red Bull

Ano, vidíte správně. Jsou to skutečně David Coulthard, Vitantonio Luizzi, Christian Klien a Christian Horner, kteří stáli se Žvejkem, Darth Vaderem, RT-D2, C-3PO a partou Stormtrooperů (a nějakým Georgem Lucasem). Red Bull nasadil toto speciální zbarvení Star Wars v roce 2005 v rámci propagace filmu Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů. Bohužel síla byla příliš silná a oba jezdci ze závodu odstoupili. Jejda.

2006 Red Bull

A ještě jednou film. O rok později se Red Bull do toho pustil znovu a v Monaku představil tuto kamufláž inspirovanou Supermanem, aby propagoval film Superman se vrací. Nesmíme zapomenout ani na jezdecké overaly, které měly dokonce (naštěstí odnímatelnou) pláštěnku. Tentokrát se na trati dařilo víc. Coulthard dojel třetí a zajistil týmu historicky první pódium v F1. To vyprovokovalo známého exhibicionistu Christiana Hornera, aby skončil do bazénu jen v supermanonské  pláštěnce.

2021 McLaren

V roce 2021 představil McLaren retro zbarvení Gulf jako poctu, kterou generální ředitel Zak Brown označil za „oslavu slavného designu závodních vozů Gulf", a jako připomenuti jejich tehdy obnoveného partnerství - obě společnosti poprvé spolupracovaly v 60. letech minulého století. Samotná kamufláž Gulf je jednou z nejznámějších a nejlegendárnějších v motoristickém sportu, takže vidět ji na voze F1 bylo jako "pohled do ráje".

2019 Mercedes

Tým si pár dní po jeho smrti připomněl osobnost trojnásobného mistra světa Nikiho Laudy. Červené zbarvení halo odkazovala na červenou kšiltovku rakouského mistra světa a červená hvězda na krytu motoru, která od té doby zůstala, připomínala jeho zásadní roli v týmu, jak při jeho snaze o získání titulu, tak při získávání Lewise Hamiltona. Na přední stěně vozu byl Laudův podpis nad nápisem: "Danke Niki" a Hamilton řídil vůz s červenou helmou na památku svého učitele a na stupních vítězů ji vyměnil za červenou čepici s nápisem "Niki".

2004 Jaguar

A do třetice film. Tahle kamufláž není zase tak výjimečná. Ale její příběh každopádně ano. V roce 2004 Jaguar představil speciální zbarvení promující film Dannyho parťáci 2. Oba monoposty měly na přídi obrovský (a skutečný!) diamant. A tady zažíná velká záhada.  Po havárii v 1. kole, která ukončila Klienův závod, se tým vydal pro vůz - ale diamant nebyl nikde k nalezení. Dodnes nebylo objasněno, kam se poděl.

Foto: Pirelli, Red Bull Racing, Jaguar

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.