Další starty Casaleho a Macháčka a Calvetova premiéra. Buggyra oznámila sestavu pro Dakar

Stáj Buggyra oznámila, s jakým jezdeckým složením nastoupí do nadcházejícího ročníku Rallye Dakar. Stejně jako loni za ni v kategorii kamionů pojede Ignacio Casale. Chilana doplní Téo Calvet, pro kterého půjde o první dakarský start. Tým nasadí i jeden vůz Can-Am, který bude řídit obhájce vítězství v hodnocení lehkých prototypů Josef Macháček.

Casale se jako jezdec Buggyry zúčastní kategorie kamionů podruhé. Premiéru v barvách této stáje si odbyl letos, kdy obsadil devátou příčku. Chilského jezdce bude znovu navigovat jeho krajan Alvaro León. Role palubního mechanika se zhostí Tomáš Šikola.

"Tatra je kamion, u kterého věřím, že má šanci uspět. Máme toho letos natrénováno opravdu dost, ať už s týmem v Dubaji, tak i s Alvarem v Chile, kde se nám dokonce podařilo vyhrát závod v kategorii T3, takže se na letošní ročník moc těším. S novými modifikacemi a automatem je to úplně jiná jízda a s podporou týmu si moc věříme. Můj cíl je být v nejlepší trojici, ale jsem rovnýma nohama na zemi, takže jestli to bude nyní, či příští ročník nebo až ten další, se teprve ukáže," rozpovídal se Casale o svých ambicích pro závod.

S kategorií kamionů na Rallye Dakar nemá Casale zkušenosti pouze jako závodník, ale také jako navigátor. Při svém premiérovém vystoupení v tomto podniku v  roce 2010 navigoval svého otce Francisca. Na Dakaru se představil i v kategorii motocyklů (2011) a Side-by-Side (2019), největších úspěchů ale dosáhl se čtyřkolkou, se kterou v letech 2014, 2018 a 2020 zvítězil.

Calvetova premiéra

Druhý kamion Tatra stáje Buggyra bude pilotovat Téo Calvet. Pro Francouze půjde o první start v Rallye Dakar. V sestavě Buggyry nahradí Martina Šoltyse. Calvet Buggyru dosud reprezentoval na okruzích. Letos účinkoval ve francouzském a evropském šampionátu tahačů. Zatímco ve Francii vybojoval titul, v Evropě obsadil celkové osmé místo. Připsal si zde ale mimo jiné i premiérové vítězství. Jeho navigátorem bude na Dakaru David Schovánek a palubním mechanikem David Hoffmann.

"Je to pro mě splněný sen. Moc si této příležitosti vážím. Vyrůstat po boku mého otce (Fabien Calvet, bývalý účastník ME tahačů nebo někdejší ředitel Rallye Dakar pro kategorii kamionů - pozn. red.), pro kterého je motorsport včetně Dakaru denní chleba, to vlastně ani jinak dopadnout nemohlo. Věřím, že jsme připraveni, máme natestováno opravdu hodně, ať už v Evropě tak i v Dubaji, kam právě odlétám na poslední testování a připravu na můj první závod (směje se - pozn. red.). V letošním roce zdá se zatím všechno vychází na jedničku," těší se Calvet na svůj dakarský debut.

V kategorii kamionů budou Buggyru reprezentovat Téo Calvet a Ignacio Casale. Foto: Buggyra Racing

Macháček bude obhajovat vítězství

Pro Josefa Macháčka půjde letos na Rallye Dakar už o šestnácté vystoupení. Barvy Buggyry oblékne potřetí. Poprvé usedl za volant jejího Can-Amu v roce 2020 v rámci kategorie Side-by-Side a podruhé letos v lednu v kategorii lehkých vozů. Její součástí byla i klasifikace lehkých prototypů, kterou se mu podařilo vyhrát. Kromě tohoto prvenství Macháček triumfoval na Dakaru i v letech 2000, 2001, 2003, 2007 a 2009 na čtyřkolce.

"Kdybych necítil, že na to máme, tak bych nejel. Po návratu jsem poslouchal, jak by bylo dobré skončit na vrcholu, to bych ale nebyl já. Závodit budu, dokud mi budou síly stačit a jsem rád, že mě v tom Buggyra takhle podporuje. Navíc jsme si dali jasný cíl, a to připravit po mém boku mladou generaci závodníků, což je pro mě velká motivace," říká Macháček.

Dakarský matador ovšem počítá s tím, že na něj a na jeho spolujezdce Pavla Vyorala nečeká snadný úkol: "Když se podívám na startovní listinu, tak to bude v naší kategorii pěkně našlápnuté. Startovní číslo se dvěma nulami (Macháček pojede s číslem 300 - pozn. red.) je vždycky fajn. Budu se snažit si tu volnou stopu užít co nejdéle to půjde, ale je mi jasné, že mladí vlčáci, hlavně z Red Bullu, po nás půjdou hned po startu," dodává.

Josef Macháček a Pavel Vyoral budou mít na co navazovat. Foto: Buggyra Racing

Generálka před Rallye Dakar čeká na Buggyru od 6. do 11. prosince. V tomto termínu se totiž zúčastní soutěže Hail International Rally. Podnik uzavře letošní ročník Světového poháru FIA v cross-country rallye. Právě ve městě Hail nadcházející ročník Rallye Dakar prologem a zahajovacím ceremoniálem prvního ledna odstartuje. Druhého ledna zde jezdci vyrazí i do první etapy.

Úvodní foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.