Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pondělí, 22. června 2015 (00:25) Pavel Jelínek

Závody mistrovství světa v sidecarcrossu se jely znovu v Kramolíně

Znovu v Kramolíně
Závody mistrovství světa v sidecarcrossu se jely v polovině června v Kramolíně. Prestižní závodní víkend si diváci nenechali ujít a především v neděli byla trať doslova v obležení. A bylo komu fandit, protože si v seriálu dobře vedou i české reprezentační posádky.

Pečliví pořadatelé z AMK Nepomuk v AČR v čele s předsedou klubu Danem Krobem výborně připravili trať, organizace závodů byla na vysoké úrovni. Opět potvrzení toho, že v posledních letech patří Kramolín mezi „pořadatelskou“ elitu celého seriálu.

Stav mistrovství světa
Do nedělního závodu mohlo nastoupit pouze 30 nejlepších posádek, přihlášeno jich bylo téměř dvojnásobek. Sobotní kvalifikační rozjížďky slibovaly tvrdé boje o pozice a o účast v hlavním závodě.
Jako lídři šampionátu přijela nizozemsko-lotyšská posádka Etienne Bax - Kaspar Stupelis s náskokem 1 bodu před francouzským tandemem Valentin Giraud – Nicolas Musset. Výborně si vede i česká posádka Václav Rozehnal a Marek Rozehnal, kteří do Kramolína přijeli jako desátá posádka v průběžném pořadí. V mistrovství světa bodovali další čeští reprezentanti, např. bratři Tomáš a Ondřej Čermákovi, Lukáš Černý s Radkem Musilem nebo Robert Diblík s Michalem Gáborem.

Kvalifikace
 V kvalifikaci na 1. závod podle očekávání zvítězili loňští vicemistři světa Etienne Bax - Kaspar Stupelis před posádkou Valentin Giraud – Nicolas Musset. Neztratili se ani čeští reprezentanti – 9. místo obsadili bratři Čermákové, jako jedenáctá se postavila na start další bratrská posádka Václav a Marek Rozehnalovi, na 16. pozici skončili  Lukáš Černý s Radkem Musilem a na 22. místě byla posádka Robert Diblík-Michal Gábor. Kvalifikace byla pro české barvy jednoznačně úspěšná a očekávání diváků bylo veliké.

Závod
Z pohledu domácích diváků se nejvíce očekávalo zejména od obou bratrských posádek. Jméno Čermák se vrátilo do seriálu MS po 3 letech a závod v německém Schopfheimu jim vyšel skvěle. Díky výborným startům si odvezli pěknou porci bodů a byli zde rychlejší než pravidelní účastníci seriálu bratři Rozehnalovi. „Jsme kamarádi, ale příjemné to bylo“ zhodnotili výsledek německého závodu bratři Čermákové.  
Na perfektně upravenou trať vyrazilo 30 posádek a za mohutného povzbuzování diváků bratři Čermákovi opět fantasticky odstartovali na třetím místě. Svoji pozici neudrželi, ale konečné 6. místo v první jízdě při nabité konkurenci je vynikající. Bratři Rozehnalové potvrdili dobrou formu jedenáctým místem. Posádce Černý – Musil se start příliš nepovedl, ale poté po trati přímo letěli a nakonec projeli cílem jako třináctí. Skvělé! Diblík s Gáborem za 23. místo již body nebrali. 
První rozjížďku vyhráli Bax se Stupelisem, druzí skončili Hendrickx s Mucenieksem a třetí místo patřilo posádce Willemsen – Bax. Určitě nepřekvapí, že se jedná o posádky z absolutní špičky mistrovství světa.

Před druhou jízdou museli pořadatelé upravit především vyjeté koleje. Zajímavé bylo sledovat výběr stopy u startovacího zařízení, některé posádky se tím zabývaly důkladně a nechtěly podcenit jediný detail.  Druhá jízda měla podobný průběh jako ta předešlá. Posádka Bax - Stupelis opět vypálila od startu a usadila se na čele, závodu dominovala a se značným odstupem opět zvítězila. Ze začátku jeli na druhém místě Willemsen s Baxem, ale po pěti kolech je předjeli Hendrickx s van den Bogaartem. Ti svedli nekončící boj s Brownem a Chamberlainem o druhou příčku, kterou nakonec udrželi.
Neztratili se ani naše posádky, Rozehnalové nakonec dojeli na 8. místě a Čermákové na desátém. Posádky Černý – Musil a Diblík – Gábor skončili na 18. místě, resp. na 23. místě.  

Vložené závody
Jako každý rok závody mistrovství světa doplnily vložené závody MMČR čtyřkolek, kde se představila česká špička a závody poskytly divákům mnoho zajímavého.
Další doprovodný závody sajdkár Veterán přivítal zajímavá jména z historie světové sidecarcrossu, představili se například české legendy Josef Peták s Petrem Lundákem či bratři Zatloukalové či zajímavé zahraniční posádky. K vidění byli také velice zajímavé veteránské skvosty, stáří stroje v této kategorii musí být min. 25 let!

Tak opět příští rok 
Letos pořadatelům počasí vyšlo, jak si asi nejvíce představovali - slunečné a bez deště. Do Kramolína přijela spousta diváků a nadšenců tříkolových i čtyřkolových strojů. Pořadatelé vše organizačně zvládli na výbornou a příští ročník bude zcela jistě připraven na stejné úrovni. Po sportovní stránce závody musely všechny nadchnout a k atraktivnosti vydatně přispěly i české posádky. 
A jedna zajímavost na závěr - předsedou jury české GP byla Nina Birjukova z Lotyšska. Nebývá zvykem, aby takto vysoký post na závodě motocyklového MS zastávala žena.


Mirek Beneš

Fotky

Další články