Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Čtvrtek, 23. ledna 2020 (00:14) Pavel Jelínek

Vzpomínka na Monte 2018 : Kompletní stupně vítězů třídy RC2 pro české speciály.

Rallye Monte Carlo: Kompletní stupně vítězů třídy RC2 pro vozy ŠKODA FABIA R5

Vítězství ve třídě RC2 a v klasifikaci kategorie WRC2 si v den svých šestatřicátých narozenin připsal tovární jezdec automobilky ŠKODA Jan Kopecký se spolujezdcem Pavlem Dreslerem. Na stupních vítězů je ve třídě RC2 doplnili další dva jezdci s vozy FABIA R5 a podium tak patřilo výhradně značce ŠKODA.

 

Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen, ŠKODA FABIA R5. Rallye Monte Carlo 2018
Druhé místo vybojoval teprve sedmnáctiletý talent Kalle Rovanperä. Mladý finský jezdec se v letošní sezoně představí v barvách továrního týmu ŠKODA, ovšem na úvodním podniku světového šampionátu usedl se svým spolujezdcem Jonnem Halttunenem do vozu týmu TGS Worldwide.

Rovanperä na Rallye Monte Carlo startoval poprvé v kariéře a zároveň absolvoval svou teprve třetí soutěž mistrovství světa, nicméně jako dvojnásobný lotyšský mistr si už vydobyl mimořádné renomé.

Rovanperu v roce 2018 čeká program s továrním týmem ŠKODA Motorsport, nicméně na úvodní soutěž šampionátu jel hlavně sbírat zkušenosti. A nebylo to poprvé, kdy si navzdory svému nízkému věku počínal velmi zkušeně. Po dvou úvodních rychlostních zkouškách, které se jely ve čtvrtek večer, figuroval Kalle na šestém místě v klasifikaci třídy RC2 a v pátek si ještě výrazně polepšil, když se navzdory několika krizovým situacím a defektu posunul až na třetí příčku.

Do sobotní etapy vstoupil ve skvělé formě a na úvodní rychlostní zkoušce byl třetí nejrychlejší ve třídě RC2, ačkoli udělal hodiny. Po odstoupení kolegy z týmu ŠKODA Motorsport Oleho Christiana Veibyho na jedenácté rychlostní zkoušce převzal druhou příčku průběžného pořadí ve třídě RC2. Vzhledem ke slušnému náskoku před zbytkem startovního pole si už v nedělní etapě mohl dovolit jízdu bez zbytečného rizika. 

Přesto však při dvou průjezdech slavnou rychlostní zkouškou Col de Turini vybojoval druhé a třetí místo ve třídě. V cíli Kalle Rovanperä obsadil jedenácté místo celkově a druhé ve třídě RC2, což je při debutu na slavné, ale náročné soutěži působivý výsledek.

 


Olivier Burri / Anderson Levratti, ŠKODA FABIA R5. Rallye Monte Carlo 2018
Na třetí příčce na stupních vítězů se umístil velezkušený Švýcar Olivier Burri. Čtyřnásobný švýcarský šampion usedl se svým spolujezdcem Andersonem Levrattim do vozu FABIA R5 týmu Roger Tuning a při dvacátém startu na Rallye Monte Carlo zúročil své bohaté zkušenosti. Soutěž dokončil na dvanáctém místě celkově a třetím ve třídě RC2, což je jeho nejlepší výsledek na legendárním podniku od roku 2013, kdy byl klasifikován na devátém místě celkově a druhém ve své třídě.


Ole Christian Veiby / Stig Rune Skjærmoen, ŠKODA FABIA R5. Rallye Monte Carlo 2018
Zmínit musíme také výkon Oleho Christiana Veibyho. Mladý Nor, který se v letošní sezoně rovněž představí v barvách továrního týmu ŠKODA Motorsport, jel Rallye Monte Carlo s vozem týmu Wevers Sport a se spolujezdcem Stigem Runem Skjærmoenem. Při svém třetím startu na Monte pocítil na vlastní kůži neúprosnost a drsnost jedné z nejtěžších automobilových soutěží světa.

Veiby vstoupil do soutěže ve svižném tempu – na úvodní rychlostní zkoušce byl ve třídě RC2 pátý nejrychlejší a na druhé „erzetě“ si připsal třetí čas. V páteční etapě bojoval s ještě mladším týmovým kolegou Rovanperou, postoupil na druhou příčku v klasifikaci třídy RC2 a na této pozici také přenocoval. V sobotu už to bylo horší. Na deváté rychlostní zkoušce vylétl z trati a na sněhu a břečce udělal dvoje hodiny a defekt.

Navzdory dalším hodinám na RZ 10 stále držel druhé místo. Ovšem na jedenácté „erzetě“ jej štěstí definitivně opustilo. Na rozbředlém sněhu vylétl z trati a narazil do bariéry. Odstoupení bohužel předčasně ukončilo jeho jinak velice slibné vystoupení.

 

 

Zdroj

PR

Fotky

Další články

Komentáře