Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Čtvrtek, 9. srpna 2018 (23:36) Pavel Jelínek

Užitečné rady a tipy, jak ideálně pečovat o autobaterii.

Užitečné rady a tipy

Je představa, že v mrazivém ránu otočíte klíčkem v zapalování a nic se nestane, vaší noční můrou? Většině řidičů se nepodaří problémy s autobaterií odhalit včas, proto je vhodné nejen před zimou stav akumulátoru zkontrolovat. Co tedy nepodcenit a na co si v rámci každodenního ježdění i občasné údržby dát pozor?

Zima a léto: riziková období pro autobaterii

V zimním období je autobaterie nejvíce zatěžována, a to nejen studenými starty, ale také vyhříváním oken, sedaček a podobně. Větší zatížení se může negativně projevit na stavu starší autobaterií, ale potíže se velmi často nevyhnou ani novým autobateriím, zejména při cestování na kratší vzdálenosti, kdy se baterie nestíhá dobíjet. Vybitá autobaterie snadno zamrzne, ve větším mrazu může dokonce dojít k jejímu roztržení. Dostatečně nabitou autobaterii by nicméně neměly ohrozit ani teploty pod bodem mrazu. Ovšem i při vysokých letních teplotách je autobaterie vystavena zvýšené zátěži, neboť u dlouho stojícího vozidla rovněž dochází k samovybíjení.

Péče o tradiční i moderní autobaterie

Každá baterie si zaslouží patřičnou péči, abyste předešli nepříjemným, mnohdy však naprosto zbytečným problémům. Jakými způsoby můžete prodloužit její životnost? Mnoho majitelů vozidel se domnívá, že moderní, i nejlevnější autobaterie jsou v podstatě bezúdržbové. Alespoň minimální kontrolu však vyžaduje každá autobaterie.

Tradiční údržbové autobaterie vyžadují kontrolování hladiny elektrolytu, stavu nabití baterie a doplňování destilované vody podle potřeby. Žádoucí je také kontrola svorek na akumulátoru, případně jejich ošetření proti oxidaci. Nicméně postupně jsou vytlačovány moderními autobateriemi bezúdržbovými, které jsou stabilnější, zaručují menší samovybíjení, není nutné kontrolovat hladinu elektrolytu a pravidelně doplňovat odpařenou vodu.

 

Další důležitá opatření

Co mít ještě na paměti? Dobré je startovat nejdéle 8 vteřin, poté je třeba dopřát autobaterii krátký „oddech“ a znovu zkusit nastartovat. Také nezapomínejte na to, že autobaterie se dobije nejdříve po půl hodině jízdy, proto je v případě krátkých jízd na místě jistá obezřetnost.

Jestliže je vozidlo v zimním období déle nevyužívané, je vhodné baterií buď odpojit (a baterii uskladnit v suchu, ale na místě, kde nemrzne), nebo ji jednou za dva týdny dobít. Rozhodně také nenechávejte zapnuté jakékoli přístroje (např. autonavigaci, nabíječku na mobil, rádio).

Výměnu si zaslouží každá baterie, která je starší 5–6 let, a to i v případě, že funguje bez problémů. Při nákupu nového automobilu budete mít na pár let s největší pravděpodobností klid, ale u bazarového vozidla se vyplatí důkladná kontrola stavu autobaterie. Stáří autobaterie zjistíte na mínusovém pólu, kde se nachází kód označující týden a rok výroby. Dobrou zprávou je, že dnes na trhu snadno najdete nejlevnější autobaterie, na které se budete moci spolehnout.


 

 

PR

Další články

Komentáře