Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Čtvrtek, 1. března 2018 (23:56) Pavel Jelínek

Typy zesilovačů do auta a jejich rozdíly.

Typy zesilovačů do auta a jejich rozdíly

I když se mezi automobilkami vyskytují také značky, které mimo jiné sází i na spolupráci se špičkovými výrobci audiotechniky a majitel jejich vozů vybavených high-end audiosystémem tak nemá přílišnou motivaci k jejím zásadnějším úpravám, většina sériových vozů nenabízí více než průměrnou kvalitu reprodukované hudby nebo mluveného slova.

Milovníkům opravdu kvalitního poslechu stojí, proto často nezbývá nic jiného, než se do montáže nového systému opravdu pustit. Nedílnou součástí úvah a plánování těchto úprav je potom výběr a montáž zesilovače pro vyšší výkon audia, na který zesilovače autorádií (ať již originálních nebo aftermarket typů) stačit nemohou. Ve většině případů pak půjde o zesilovač k subwooferu a zvýšení bassů. Jaké tipy zesilovačů do auta ale vůbec přicházejí v úvahu? Čím se od sebe liší a na základě jakých parametrů je lze vybírat?

Vybíráme zesilovač

Při výběru zesilovače se může neznalý zákazník cítit doslova ztracený v pojmech a zkratkách jako Grand Bass, PMPO, RMS, bridge apod. V takových případech je samozřejmě nejlepší poradit se s profesionály v oboru, současně ale není na škodu se v problematice alespoň trochu zorientovat. Potom lze při výběru postupovat systematicky. Prvním krokem je ujasnění si, na co budeme zesilovač připojovat a jaký počet kanálů bude tedy potřeba. Již bylo uvedeno, že nejčastěji řešeným problémem zapojení zesilovače na subwoofer.

To lze řešit buď zapojením zesilovače jednokanálového, tzv. monobloku, nebo zesilovače 2-kanálového tzv. v můstku, kdy využíváme součtu zesílení obou kanálů. 2-kanálový zesilovač lze samozřejmě využít i pro zesílení výkonu páru reproduktorů. Dalším oblíbeným typem je zesilovač 4-kanálový, který umožňuje připojení 2 párů reproduktorů, jednoho páru a subwooferu nebo dvou subwooferů. Podobně lze použít i 5-kanálový zesilovač.

Další parametry

Dalším parametrem, podle kterého je třeba jej vybírat, je výkon. Vždy se však řiďte hodnotou výkonu nominálního označovaného jako RMS. Firmy někdy propagují výkon maximální (PMPO), tj. takový, který je daný zesilovač schopen udržet na dobu kratší než 1 s. Z hlediska reálného využití je však PMPO parametr marginální a rozhodně se podle něj při výběru zesilovače nerozhodujte. Navíc je třeba dodržovat pravidlo, že by měl být výkon zesilovače o 20 % vyšší, než je zatížitelnost subwooferu, resp. výkon zesilovače by měl být na úrovni 60-80 % zatížitelnosti klasických reproduktorů.

Po výběru zesilovače i dalších komponent přichází na řadu montáž. Pokud si s ní nejste jisti, svěřte ji do rukou profesionálů a za krátkou dobu si již budete moci užívat kvalitnějšího poslechu při jízdě, bez námahy a starostí o správné zapojení systému.

 

PR

Další články

Komentáře

Alda Pondělí, 21. května 2018 (14:02) Odpovědět

Děkuji za velice užitečný článek :) Zrovna si totiž musím vybrat nějaký ten zesilovač (koukám tady na pár rad: https://www.2din.cz/jak-si-vybrat/zesilovac-k-subwooferu/ ) a tento Váš článek mi v tom pěkně pomáhá, děkuji :)