Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Sobota, 11. srpna 2018 (21:05) Pavel Jelínek

Trápí lidi více výmoly na silnicích nebo ???

Trápí lidi více výmoly na silnicích nebo všudypřítomné obaly?

Obojí nám ztrpčuje život – výmoly na silnicích i zbytečné nadužívání obalů. Některé firmy se rozhodly s těmito problémy bojovat po svém, a to inovativně a ekologicky. Aby se o jejich řešeních více vědělo, rozhodly se přihlásit do soutěže ekologických projektů E.ON Energy Globe v kategorii Firma. Zda u veřejnosti vyhraje firma MORAM, která na trh přináší originální způsob, jak levně a efektivně opravovat výtluky na cestách, nebo společnost MIWA, jež se specializuje na redukci jednorázových obalů, ukáže hlasování. Posílat hlasy v soutěži může každý až do konce září.

 

Inovativní řešení na opravu výtluků ušetří obcím až 70 % nákladů

Antonín Koplík pochází z malé vesnice na jihu Moravy. Dlouhá léta pozoroval, jak sebemenší díru v silnici přijíždí opravit firma se složitou technikou a kvůli opravě uzavře celý provoz. Díra se obvykle další rok objevila znovu, protože chemická směs, kterou do ní stavaři nanesli, se nespojila s původním povrchem.

Vrtalo mi hlavou, jestli by nešlo opravovat výmoly levněji, rychleji a jednodušeji. A taky tak, aby oprava vydržela,“ popisuje Antonín Koplík. Napadlo ho asfalt kolem výtluku roztavit. Nápad přes svoji firmu MORAM CZ rozvedl a vymyslel speciální technologickou sestavu INFRASET, s jejíž pomocí si města a obce mohou výmoly na silnicích opravovat samy – rychle a mnohem levněji než doposud. Pro opravu navíc využijí vydrolený asfalt, který by jinak musely složitě likvidovat, jelikož jde o toxický odpad. „Speciálním infrazářičem zahřejeme obvod výtluku, pak ho rozhrabeme, naneseme penetraci a recyklát znovu nahřejeme. Vytvoříme nový asfalt a zaválcujeme ho. Všechno se propojí a silnice je jako nová,“ popisuje Koplík.

Technologii si firma nechává patentovat, nikde ve světě totiž nemá obdoby. Obcím a městům ušetří 70 % nákladů na opravy. „Zatímco stavební firma si za opravu jednoho metru čtverečního bere kolem 900 korun, INFRASET umí tutéž díru opravit za 250 korun. Oprava je navíc trvalá. Pořizovací náklady sestavy činí ve standardu 289 000 korun a jednotlivé části jsou multifunkční.“

Kromě oprav poškozených vozovek může obec nebo město využít vozík pro převoz materiálu nebo infrazářič, se kterým je možné v zimě rozehřát zmrzlou půdu při opravách prasklých rozvodů. „K dispozici je taky fukar na čištění výtluku, ten může obsluha přepnout na opačný mód a vysát tak například spadané listí. Vibrační desku, určenou původně pro udusání výtluku, lze „obout“ do speciální gumy a použít na zámkovou dlažbu,“ vysvětluje Koplík.

K INFRASETu dostávají zákazníci všechno, co budou při opravě silnic potřebovat. V současnosti zařízení využívá 400 zákazníků, a to nejen z Česka, ale i ze Slovenska, Bulharska a Maďarska. „Zvlášť v Maďarsku jsou z technologie nadšení. Teď dokonce jednáme o tom, že by ji použili i na opravu dálnic, což v České republice nejde, protože zdejší dálnice se nesmějí opravovat recyklátem,“ uzavírá Koplík.

 

Nejlepší obal? Žádný obal

Každý Čech ročně vytvoří zhruba 339 kilogramů komunálního odpadu. Přibližně polovina z tohoto množství končí na skládce, což znamená obrovský a stále rostoucí problém pro životní prostředí. Drtivou část těchto odpadů tvoří obaly.

Zabránit vzniku odpadu před tím, než vůbec vznikne, se prostřednictvím svého revolučního projektu MIWA (Minimum Waste) snaží Petr Báča a jeho tým. Vylučuje z procesu zbytečné obaly a přepravuje produkt ke konečnému zákazníkovi ekologicky. Nápad, jak se vyhnout obalům ještě dřív, než vzniknou, se zrodil v hlavě podnikatele před čtyřmi lety. Petr Báča se do té doby věnoval vývoji obalových řešení pro různé společnosti. Proud zbytečného odpadu sledoval jak v práci, tak doma. Snaha posunout podnikání do ekologičtější roviny ho vedla k realizaci nápadu, který letos bojuje v soutěži ekologických projektů E.ON Energy Globe v kategorii Firma.

MIWA je promyšleným obchodním ekosystémem, výrobky dodává v opakovatelně plnicích kapslích, které pak přímo na prodejnách umisťuje do modulárních výdejových stojanů. Na cestě mezi výrobcem a obchodníkem se tak snižuje vznik zbytečných jednorázových obalů. Zákazník si v obchodě nebo z domova prostřednictvím mobilní aplikace vybere zboží, jeho množství a typ obalu, ve kterém si zboží odnese. Může využít vratných nádob, ekologičtějšího balení nebo klidně i vlastního obalu. První čeští zákazníci budou takto nakupovat potraviny, třeba luštěniny, vločky, těstoviny, rýži nebo třeba psí granule či prací prášek už od začátku roku 2019. Obaly použijí opakovaně, stejně jako obchodníci, kteří budou produkty od MIWA přejímat v opakovaně použitelných kapslích. Do budoucna firma plánuje prodávat bezobalově i tekuté produkty, jako je kečup nebo med.

Celý projekt vzniká v České republice, ale už teď vnímáme obrovský zájem ze zahraničí, kde se na ekologii a bezodpadové hospodářství klade velký důraz,“ říká Hynek Balík z MIWA. „Rádi bychom dosáhli systémové změny v oblasti prevence vzniku odpadu, a to jak u podnikatelů, tak i nakupujících. Věříme, že ekonomická smysluplnost, komfort a hygiena prodeje i nákupu zboží bez jednorázových obalů vytvoří během pár let z předcházení vzniku odpadu naprosto běžné chování pro výrobce, obchodníky i spotřebitele.“

Oba projekty nominované v soutěži E.ON Energy Globe soutěží o sympatie v kategorii Firma. Který z nich zvítězí, rozhodnou lidé v online hlasování, a to na stránkách www.energyglobe.cz do 30. září 2018.

 

 

O soutěži E.ON Energy Globe

 

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice už od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala přes 2 300 projektů.

Řada z nich přitom ovlivnila životy stovek tisíc obyvatel České republiky – do iniciativy Ukliďme Česko se zapojují stovky tisíc lidí, ekologické programy TEREZA zase každoročně pomáhají vzdělávat přes 90 000 dětí. Víc informací o soutěži a možnosti přihlášení svého projektu najdete na webu www.energyglobe.cz.

 

PR
 

Další články

Komentáře